BilgilerGüncelParaTeknoloji

Elektriğe ne kadar zam geldi 2022

Elektriğe ne kadar zam geldi 2022

Eskom, 2022/2023 mali yılı için %15’lik elektrik zammı başvurusunda bulundu, Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 ancak karar tartışmalı ve geniş eleştirilerle karşılandı. Muhalefet partisi başkanı Geordin Hill-Lewis, Eskom CEO’suna yazdığı bir mektupta, önerilen artışın haksız ve haksız olduğunu söyledi. Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Dilekçe, elektrik zammına karşı halkın tepkisinin en son örneğidir. Muhalefet partisinin eleştirilerine rağmen şirket, yüksek mahkemenin tavsiyesini dikkate aldığını ve tarife ayarlamasına bağlı kaldığını söylüyor.

Hükümet, Eskom’u standart tarifede %20’lik bir artışı düşünmeye ve bu artışın tüketiciler üzerindeki etkisini dikkate almaya çağırdı. Halkın büyük bir kısmı fikre karşı çıkarken, Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Eskom zammın maliyetlerini verimli bir şekilde geri kazanmasına yardımcı olacağını ve hükümetin üzerindeki yükü azaltacağını söylüyor. Ancak, teklif evrensel olarak memnuniyetle karşılanmadı. Halk, sosyal medyada elektrik fiyatlarındaki artışla ilgili endişelerini dile getirdi ve elektrik fiyatının elektriğin dağıtım maliyetini yansıtması gerektiğini savundu.

Elektrik ve doğalgaza ne kazan zam geldi

DA, artışın tüketiciler için iyi olacağını ve finansal streslerini azaltacağını savundu. Kurul, konuyu daha fazla incelemenin tüketicilerin yararına olacağını söyledi. Artış, ‘kullanıcı öde’ ilkesinin gerekli bir parçası olsa da, halk tarafından evrensel olarak desteklenmedi. Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Bir sosyal medya paylaşımında, birçok kişi elektrik zammından duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

ANC ve diğer partiler de zam konusundaki endişelerini dile getirdiler. ANC zam konusundaki endişelerini dile getirirken, şehrin sözcüsü Bredell kararı savundu. ANC, Bredell’i eleştirdi ve artışın üyelerinin forex kazançları ve hükümet vergi gelirleri üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını söyledi. Son zamanlardaki eleştirilere rağmen Nijeryalılar, hükümete dağıtım şirketlerinden gelen haksız muameleyi hatırlatmak için sosyal medyaya yöneldi. Örneğin, hükümet sayaçlarını ölçmeyen insanları suçladı.

Elektriğe zam geldi mi ?

Elektriğe ne kadar zam geldi 2022
Elektriğe ne kadar zam geldi 2022

Elektrik zammı, Güney Afrika’daki enerji piyasasının bir sonucudur. Elektriğin fiyatı son on yılda çılgınca dalgalandı, ancak mevcut artış 2011’den bu yana görülen en yüksek artış. 2018’de Eskom, Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Nisan 2019 için tarifelerinde yüzde 20’lik bir artış talep etti, ancak Nersa buna yalnızca yüzde 15’lik bir izin verebileceğini söyledi. artırmak. Sonunda, Eskom tarife savaşını kazandı, ancak dezavantajlıların artan fiyatlara nasıl dayanacağını açıklamaya devam ediyor.

Elektriğe gelen zam

Şirket, paydaşları tarafından yeni tarifeler hakkında yorum yapmaya çağrıldı. Artış, on yıldan uzun bir sürenin en büyüğü, ancak analistler hala bunun mali durumlarını ne kadar etkileyeceği konusunda endişeliler. Ayrıca Eskom’dan, son beş yıldaki artışın enerji piyasasının sürdürülemez fiyatlama modelinin bir sonucu olduğuna işaret edilerek, artışı gerekçelendirmesi istendi. Örneğin, Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektrik fiyatı Avrupa’dakinden çok daha yüksektir.

Ancak önerilen elektrik zammı aynı zamanda devletin ele geçirilmesinin bir işaretidir. Önerisi, sıradan Güney Afrika’nın yaşanmış gerçekliğine ayak uyduramıyor. DA’nın hükümeti artışı durdurmaya çağıran dilekçesi internette yayınlandı. Kaç kişinin imzaladığı bilinmiyor ancak yeni tarifelerin başarısını sağlamak için önemli. Elektrik fiyat artışlarının etkilenen tüm tüketiciler için adil olması zorunludur. Bunun nedeni, yakıt maliyetindeki artışın ekonomiyi etkilemesinin birçok yolu olmasıdır.

Elektriğe en son ne zaman zam geldi

Güney Afrika’daki elektrik kesintilerinin kendi adları var: yük atma. Artan yaşam maliyeti ve Eskom’un güvenilir bir enerji arzı sağlayamaması nedeniyle elektrik zammı Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Güney Afrika’daki ortalama tüketiciyi şimdiden vurdu. Ve savcının dilekçesi bunun güçlü bir örneğidir. DA, artışın adil olduğunu ve Eskom tarafından uygulanması gerektiğini savunurken, DA devleti ele geçirme taraftarı değil.

DA, artışı elektrik piyasasının “devletin ele geçirmesi” olarak nitelendirdi. Gerçekte artış, devlet destekli bir faiz artırımı değil, DisCos’u daha yüksek bir bedel ödemeye zorlayacak bir politikadır. Ancak savcı, devletin ele geçirmesi sırasında devletin yolsuzluğu sırasında kaybedilen milyarlarca dolardan da bahsediyor. Demokrat olmaması tesadüf değil.

 

Cape Town Şehri, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan %13,1’lik bir elektrik tarife zammı uyguladığı için büyük eleştirilerle karşı karşıya. Artış, özellikle Covid-19 ve diğer elektrik kesintilerinden etkilenenler olmak üzere şehirde çok fazla tüketici öfkesine yol açtı. Eskom, Yüksek Mahkemenin tarife ayarlamalarına ilişkin kararına saygı duyduğunu, ancak yine de tüketiciler için süreci kolaylaştıracak bir çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

Birçoğu artıştan memnuniyetsizliğini dile getirirken, şirket kararını savundu ve müşterilerinden özür diledi. Aslında, yeni tarife 2009’dan bu yana en yüksek elektrik fiyatlarına neden olacak. Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Yeni tarifeler ayrıca daha yüksek elektrik faturalarına neden olacak ve bu da nihai olarak tüketici harcamalarını azaltacaktır. Bu muhtemelen Eskom’un kar marjlarını küçültecek ve bu da tüketiciler için kötü olacaktır. Nersa’ya gelince, belediyelerin elektrik dağıtımı konusunda münhasır haklara sahip olup olmayacağına yüksek mahkeme karar verecek.

Ancak artış onaylanırsa, buna itiraz etmenin birçok yolu vardır. Şirket, artışın adil olduğunu ve ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini savundu. Kurum, zammın enflasyona ayak uydurmak için gerekli olduğunu söyledi. Ancak eleştirmenler, hükümetin elektrik fiyatının 400 R’nin altına düşmesine izin vermemesi gerektiğini söylüyor. Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Bunun yerine hükümet, artışın elektrik kullanan insanlar üzerindeki etkisini dikkate almalıdır. Dava ne olursa olsun, yüksek mahkemenin enerji şirketi lehinde karar vermesi muhtemeldir.

Ancak enerji düzenleyicisi, Güney Afrika Ulusal Enerji Düzenleyicisi, elektrik fiyatını karşılanamaz hale getireceği için artışı reddetti. Kamu kuruluşu, elektrik arzının daha maliyetli olması nedeniyle artışın haklı olduğunu iddia ediyor. Hal böyle olunca Eskom’un geri adım atması ve fiyat artışını gerçekleştirmeden önce bir yıl beklemesi daha iyi olurdu. Bu arada, artış Zambiya’da iş yapmayı pahalı hale getirecek ve ülkenin ekonomik çeşitlendirme hedefini engelleyecektir.

Demokratik İttifak şimdi Eskom’un elektrik zammına karşı kampanya yürütüyor. Fiyat artışına karşı kampanya yürütüyorlar çünkü pek çok Güney Afrikalının gerçeğiyle bağdaşmıyor. DA hükümeti elektrik zammına karşı bir imza kampanyası başlattı ve bunun şu anda gerçekleşmesi şaşırtıcı değil. Artan yaşam maliyeti ve yaşam maliyeti ile DA, şirketi artışı geri çekmeye zorlamaya çalışıyor. Ayrıca Eskom’un yasalara uymasını sağlamak için de savaşıyorlar.

Hükümet tarifeyi artırarak yoksulları korumaya çalışırken, kamu hizmetini işletmek için ihtiyaç duyduğu parayı elde etmek için fiyatlarını artırması gerekebilir.Elektriğe ne kadar zam geldi 2022 Ancak artış yoksullara da zarar verecek çünkü bu onların artan maliyetleri karşılayabilmelerini sağlamayacak. En zengin müşterileri etkileyecek ve bu müşterilerin zamdan haberdar olmamaları da mümkün. Bu nedenle, bu durum hakkında konuşurken uyanık olmak önemlidir.

ANC, elektrik fiyatlarındaki artıştan duyduğu endişeyi dile getirdi ve Cape Town Şehri’nden tarife zammını düşürmesini talep etti. Savcı, sıradan Güney Afrikalıların hayatlarından kopuk olan bu planın arkasındaki mantığı sorguladı. ANC, ANC’ye tarife artışını geri çekmesi için çağrıda bulunurken, elektrik şirketinin bunu yapmasını sağlamak için çok mücadele eden DA’dır. Savcı, yeni verginin yoksullar için adil olmayacağını savundu.

Elektrik zammı tüketiciler ve vergi mükellefleri üzerinde ek baskı oluşturacak, ancak şirket zammı hafife almayacağını söyledi. Şirketin önerisi Nersa tarafından mahkemede değerlendiriliyor. Bu arada, yüksek mahkeme, belediyelerin yetki dağıtma münhasır hakkına sahip olup olmayacağı konusunu tartışıyor. İşte bu yüzden Eskom ateş altında ve etmeye devam edecek. Yaklaşan tarife artışları sadece maliyetlerini artıracak, ancak sağladıkları güç miktarını artırmayacak.

Elektrik zammı basit bir fiyat artışı meselesi değil. NERC, Eskom’dan dezavantajlı yerleşim bölgelerine daha uygun fiyatlı sübvansiyonlar sağlayarak artışı haklı çıkarmasını istedi. Eğer yaparlarsa, artış tüm haneler için adil olacaktır. Ayrıca, NERC tarife zammının bir sonraki aşamasına hazırlanmaya başladı, ancak hükümetin bunu nasıl uygulayacağı konusunda hiçbir fikri yok. Bu, NERC yasalarının yeniden yazılmasının ilk adımıdır, ancak enerji şirketleri henüz herhangi bir karar vermiş değil.

 

Elektriğe ne kadar zam geldi 2022
Elektriğe ne kadar zam geldi 2022

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu