Dünya

#Amazon Otonom Süpürge Üreticisi Olan iRobot’u Satın Alıyor!

Amazon’dan ilginç bir satın alım haberi geldi. Dünya e-ticaret platformu, son dönemde otonom temizlik robotu üreticisi iRobot’u satın alıyor. 2 şirket arasındaki satın alım anlaşmasının 1.7 Milyar Dolar olduğu iddia edildi. İşte satın alıma dair ortaya çıkan bilgiler!

Amazon Otonom Süpürge Üreticisi Olan iRobot’u Satın Alıyor!

Yakın zamana kadar “savaş robotu” üretimi gerçekleştiren iRobot, son yıllarda “otonom temizlik robotları” üretiyor. Ev temizlik teknolojisi alanında önemli bir Pazar payına sahip olan iRobot, şimdi de Amazon tarafından satın alımla gündemde bulunuyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Amazon, iRobot şirketini satın almak için tam 1.7 Milyar Dolar’lık bir maliyeti gözden çıkardı.

Amazon tarafından sadece otonom temizlik robotu üretimi gerçekleştiren bir şirket için bu denli devasa bir bütçe ayrılması, merak uyandırdı. Aslında Amazon söz konusu satın alımı başarıyla tamamlarsa şirketin teknolojisinden çok, otonom temizlik robotları sayesinde pazardan edindiği verilere ulaşmayı hedefliyor. Zira otonom temizlik robotları, kullanıldığı mekanın tüm haritasını/planını kayıt altına alıyor. Bu durumda kullanıldığı ev ve ofis gibi yerlerin tüm planları iRobot şirketi verilerinde yer alıyor.

Amazon Kişisel Veri İhlalinden Eleştiriliyor!

Amazon’un iRobot şirketini satın alma girişimiyle birlikte tepkilerde gecikmedi. Global ölçekte faaliyet gösteren “Kar Amacı Gütmeyen Dijital Haklar Organizasyonu(Fight fort he Future)” tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Organizasyonun yöneticisi “Evan Greer” tarafından yapılan açıklamada;

Amazon’un genel itibariyle bir e-ticaret platformu gibi değerlendirildiğini fakat bunun çok hatalı bir değerlendirme olduğuna dikkat çekti. Zira şirketin temel fonksiyonunun “gözetleme” olduğunu ve pazardaki gücünü ve karını buradan elde ettiğini belirtti.

Amazon tarafından iRobot şirketini satın almasıyla birlikte ele geçireceği dataların, dünyanın her yerinde insanların yaşam alanlarının planlarına dair bilgisinin olması anlamına geliyor. Bu durumunda uluslararası bir şirketin evin yerleşimine dair en az sahibi kadar fikir sahibi olması sonucunu doğuracağı belirtildi.

Söz konusu eleştirilere ilişkin Amazon cephesinden ise herhangi resmi bir açıklama ise gerçekleştirilmedi. Amazon sözcüsü “Alexandra Miller” ise politikaları gereğince müşteri bilgilerinin güvenliği hususunda yüksek hassasiyete sahip olduğunu açıkladı.

Amazon ile ilgili ortaya çıkan iddialar hakkındaki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu