Güncel

Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek ve Vakıflar

Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek ve Vakıflar, Çevreyi Koruma Vakıfları Nelerdir? Hangi Dernekler Çevreyi Korumaya Yöneliktir? sorularının cevabı bu yazımızda.

Dünyada ve Türkiye’de çevreyi korumaya yönelik özel veya devlete ait bazı sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar mevcuttur. Hepsinin uzmanlaştığı alanlar, dikkat çekmek istediği alanlar farklıdır. Bazıları yeşil alanların korunması için uğraşırken bazıları da doğaya zarar veren kuruluşlarla mücadele ederler.

Çevreyi korumaya yönelik dernek ve vakıflar şunlardır:

Greenpeace (Grinpis): 1971 yılında Kanada’da kurulmuştur. Çevreye zarar verecek faaliyetlerde bulunan kuruluşlarla mücadele ederler.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı): 1961’de Amerika’da kurulmuştur. Doğal yaşamı, nesli tükenmekte olan canlıları korumak için mücadele ederler.

TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı): 1992 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Ağaçlandırma, orman kurma, fidan dikme projesiyle Türkiye’de kuraklık tehlikesine karşı mücadele ederler.

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı): 1990’da İstanbul’da kurulmuştur. Doğanın ve kültürümüzün korunmasına yönelik çalışmalar yaparlar.

DOĞA: 2002 yılında Ankara’da kurulan bir dernektir. Modern insanla doğal yaşam arasında bir denge kurmayı amaçlar.

ÇEVKOR Vakfı (Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı): 1991 yılında Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri öğretim üyeleri tarafından kurulmuştur. Toplumun her kesiminde çevre bilincinin aşılanması ve bu konuda eğitim çalışmalarının yapılması için çalışırlar.

ÇEKUD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği): 1999 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Ağaçlandırmaya ve ormanları korumaya yönelik çalışmalar yaparlar. Diğer çevre kuruluşlarını bir araya getirecek şekilde organizasyonlar düzenlerler.

ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı): 1992 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Ambalaj atıklarının geri dönüşümünde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş en büyük kuruluştur.

TURMEPA (DenizTemiz Derneği): 1994’te İstanbul’da kurulmuştur. Denizlerimizn temizliği konusunda çalışmalar yürütmektedir.

TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı): 1993 yılında Ankara’da devlet desteği ile kurulmuştur. Yeşil ve ekolojik yaşamdan denizlerin temizliğine, kültürel değerlerin korunmasından bu konularda halkın ve gençlerin bilinçlendirilmesine kadar birçok alanda çalışmalar yapar.

Doğa ile Barış Derneği: 1993 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Teknoloji ile ilgilenirken doğayı unutan insanlar ile doğayı uygun bir şekilde barıştırmak doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir.

TÜRÇEK (Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu): 1972 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Çevre bilinci, yeşillerin ve doğanın korunmasına dair çalışmalar yapar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu