Bilgiler

Forum Sitesi Kurulumu Yapmadan Önce Kesinlikle Okuyun 2022

Forum sitesi kurulumu yapmadan önce bu yazıyı sonuna kadar okumanızda fayda vardır ve yazımızın sonunda çok daha detaylı bilgiye sahip olacaksınız. Öncelikle belirtmeliyim ki forum siteleri, internette bilgi akışının sağlanması adına çok önemlidir. Webmasterler hem bu bilgi akışını desteklemek, kendi ürün ve servisleri hakkında insanlara yardımcı olabilmek hem de para kazanmak amacıyla forum sitesi kurmak adına girişimler yapıyorlar. Peki bu girişimlerden neden bir çoğu başarısız oluyor? Şimdi sizinle bunları değerlendireceğiz.

Bir forum sitesi, blog gibi değildir.Blog yazarları makalelerini yazıp kenara çekilirler. Ziyaretçi aradığı şeyleri de bu sayede bulabilir. Forum sitelerinde ziyaretçilerin aradığı şey bilgi alışverişidir. 2000 makale içeren forum sitesi, 500 tane tartışma, fikir alışverişi konusu içeren forum sitesi kadar ziyaretçileri cezbedemeyebilir. Ayrıca sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla, forum sitelerinin popülerliği iyice azalmıştır. Lafı fazla uzatmadan ana konumuza dönelim. Forum sitesi açmak aşağıda sayacağım şeylere dikkat eder ve uygularsanız mantıklı olabilir.

Forum Sitesi Kurulumu Yapmadan Önce

  • Genel forum sitelerinden uzak durun.Açılacak forum siteleri belirli konular üzerine (niche) ya da kendi ürün ve servislerinizin yardım kısmı şeklinde olsun.
  • Marka olmaya çalışın. Google’dan fazla medet ummayın. Google, yeni açılan forum sitelerine her zaman spammer gözüyle bakmaktadır. Çünkü user generated content (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) Google’nin gözünde her zaman daha risklidir.
  • Uzun soluklu bir proje düşünüyorsanız, ücretli bir yazılım kullanın. Xenforo tercihimizdir. Opsiyonel olarak vBulletin de kullanabilirsiniz. Bu şekilde forum sitesi kurma maliyeti 1.000 – 1.500 TL arasında olacaktır.
  • Mutlaka bir ekibiniz olsun. Tek başınıza bir forum sitesini ayakta tutmanız çok güçtür. Bu ekibiniz ile kategori paylaşımı yapın. Her kişi o kategorinin paylaşımlarından ve düzeninden sorumlu olsun.
  • Forum sitesi makale yaz geç değildir. Sitenizde üyeler tarafından açılan konular ve yine başka üyeler tarafından verilmiş cevaplar bulunmalıdır. Ne kadar etik olmasa da, bir fake kullanıcı havuzu yapın. Bu kullanıcıların organik gözükmesine önem verin.(avatar,nick,memleket v.b.) Bu kullanıcıların ağzından konu açın ve cevap verin. Daha sonradan karışıklık olmaması adına, her açılan konuyu havuzda ilgili üyenizin yanına yazın. Ekibiniz tarafından yazılan makalelerin altına da bu fake üyelerle yorum yapınız.
  • Forum siteleri tamamen özgün olamaz. Özgünlük diye fazla uğraşmanıza gerek yok. Fakat  ilk 3 4 ay zaten üyeniz olmayacağı için makalelerinizi yinede özgün yazmaya çalışın.
  • Forum sitesi kurulumu tamamladıktan sonra sıra geldi forum siteleri için seo çalışması diğer sitelere yapılandan biraz farklıdır. Fakat iç seo çalışmanızı yapıp, sitenizi özgün ve kaliteli içerikle beslemenin büyük bir yardımı olacaktır. Ana sayfa için markalaşmaya, alt sayfalar için de seo çalışmasına önem verin. Dediğim gibi ne yaparsanız kendiniz yapacaksınız. Sitenize giren hiç bir üye konu açarken ya da makale yazarken seo unsurlarına dikkat etmez. Seo adına bana göre; forum içi yarışmalar, promosyonlar ve aktiviteler, sosyal medya ve adwords reklamları, son olarak link alımları etkili olabilir. Fakat ne yaparsanız yapın sitenize giren ziyaretçiler içeriğin doluluğundan memnun olmadı mı yapacağınız hiç bir çalışma işinize yaramayacaktır.
  • İlk başlarda siteniz de bir sürü kategori açmanın manası yoktur. Bir kategori forumunun olmaması, boş olmasından daha iyidir. Hiçbir forumunuzu da boş bırakmamaya çalışın. 1, 2 konu demek de boş olmayacak anlamına gelmez. Boş kalacak forumları silin, gerekli olduğu yerde tekrar açarsınız.
  • Sağda solda moderatör, admin aramaktan vazgeçin. Hiç kimse sizin yeni açılmış  forumunuzda moderatör ya da admin olmaya can atmıyor. Hele ki içerikleri, üye olmadan – yorum yapmadan ziyaretçilere göstermemeniz, çok büyük bir yanlış olur. Ziyaretçiler göremezse arama motorlarının botları da göremez. Bunu unutmayın.
  • Hızlı bir hosting kullanın (tavsiyeniz ise Turhost veya Güzel Hosting olabilir). Site içi spama dikkat edin. Yeni üyelere link gönderme yasağı koyabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=rKK3REHfb-U

Forum Sitesi Kurmak İstiyorum Nasıl Yapabilirim?

Bu dediklerime dikkat ederseniz yeni forum sitesi açma iş fikri sizin için mantıklı olabilir. Yoksa emeğinizi ve paranızı çöpe atmaktan başka hiç bir şeye yaramayacaktır.Bana sorsalar, 10k ziyaretçili blog mu yoksa 5k ziyaretçili forum mu diye, tabiki de forumu tercih ederim. Fakat 10k ziyaretçili blog yapmak, 5k ziyaretçili forum yapmaktan kat kat daha kolaydır. Forum sitesi açmak kolaydır, popülerleştirmek belki de internetteki en zor işlerden bir tanesidir.

Tekrar özetlemek gerekirse; en önemli etken forumunuzu doldurmanız ve bir ekibinizin olmasıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi genel forum sitesi, webmaster forumu, aşk – islami v.b. forumu açmaktan uzak durun. Açacaksanız belirli konular üzerine forum siteleri açın. Açacağınız konu için fikir ve bilgi alış verişi gerekli olsun, rakip forum siteniz de bulunmasın. Bulunuyorsa bile o rakiplerinizin yapmadıklarını yapın farklılık yaratın. Forum sitesi kurulumu hakkında aklınıza takılan ekstra bir soru geliyor ise lütfen yorum olarak belirtiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu