Sağlık

GÜNEY AFRİKA VARYANTI BÜYÜK ENDİŞE YARATTI ! GÜNEY AFRİKA MUTASYONU TEHLİKESİ

GÜNEY AFRİKA VARYANTI BÜYÜK ENDİŞE YARATTI !

 

covid 19

 

Ünlü Tıp bilim dünyası alarmda: Aşılardan kurtulabilen  yani aşıya karşı mutasyona uğrayıp 32 mutasyona sahip B.1.1.529 isimli yeni bir virüs varyant tespit edildi.

 

Güney Afrika ülkesinde tespit edilen B.1.1.529 olarak nitelendirilen Covid-19 mutasyonu son olarak Belçika’da görüldü .

 

Dünyaca ünlüTıp bilim adamları, aşıların hedeflediği doğrultuda başak proteininde 32 farklı mutasyon bulunan yeni bir covid virüs varyantının tespit edildiğini açıkladı. Bostvana, Hong Kong ve Güney Afrika’daki 10 kişide bir görülen B.1.1.529 adlı virüs varyantın aşılardan ve doğal bağışıklıktan kurtulabilen özelliklere sahip olduğunu açıkladı. Bilim adamlarını kırmızı alarma geçiren yeni virüs varyantın, Afrika’da tedavi edilmemiş bir AIDS hastasında ortaya çıkmış olabileceğinin söylentisine yer verilir.

 

GÜNEY AFRİKA VARYANTI

 

Tıp bilim adamları, “aşırı derece yüksek sayıda” virüs mutasyon taşıyan yeni bir covid virüs varyantının, vücudun mekanizmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasını yanında getireceğini duyurdu.

 

Güney Afrika ülkesinde mutasyonunun var oluşunun ardından bazı ülkelere Afrika’daki bazı ülkelere olan sınırlarını kapatma kararı alındı. Belçika ise ülkede ilk B.1.1.529 olarak nitelendirilen Güney Afrika Varyantı tespit edildiğini duyurmuş oldu.

 

güney afrika varyantı

 

B.1.1.529 isimli mutant virüs varyant, 3 ülkede görülüp sadece 10 hastada genomik dizileme ile doğrulama yapılmış oldu, ama bu olay bazı bilim adamlarının arasında ciddi endişelere yol açtı. Çünkü; bu mutant varyantta bulunan yüzlerce mutasyon, aşı ve doğal yolla edinilen Covid-19 korunmasından kaçmasına neden olabilir.

GÜNEY AFRİKA VARYANTI MUTASYONU

 

 

Bilim adamları, bir çok aşının bir çok kişinin bağışıklık sistemini Covid-19’a karşı uygun zemin hazırlamak için hedeflediği başak proteininde 32 mutasyonun bulunduğunu tespit etti. Başak proteinindeki virüs mutasyonlar, virüsün hücrelere bulaşma ve dağılma gücünü artırabilir, aynı zamanda da bağışıklık sisteminin virüse saldırmasını zorlaştırabilir.

 

 

nu varyant

Bununla birlikte yeni virüs varyantı, ilk defa üç vakanın sıralandığı Botsvana’da görülmüş oldu. Güney Afrika’da 6 ve Güney Afrika’dan Hong Kong’da dönen 1 kişi de olduğu doğrulandı.

 

SAĞLIK BAKANI FRANK VANDENBROUCKE UYARDI

 

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, yeni virüs mutasyonun aşı olmayan bir kişide tespit edildiğini ifade ederek, o kişiye 22 Kasım’da yapılan testinin pozitif çıktığını duyurmuş oldu.

 

 

güney afrika mustasyonu

güney afrika varyantı

son dakika

güney afrika mutasyonu

BİR ÖNCEKİ YAZI 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu