GüncelSağlık

Varikosel Nedir ?  Varikosel ne demek ? Varikosel Ağrısı

Varikosel Nedir ?  Varikosel ne demek ? Varikosel Ağrısı

 

Varikosel hastalığı, erkeklerde görülen testislerin korunmasını sağlayan sarkık ve gevşek olan cilt torbası yani erbezi torbalarında, yani diğer adıyla skrotumda yer almakta olan toplardamarların şişip genişleyerek büyümesi durumunun tıb dilinde adıdır. Varikosel, bacaklarda da görülebilen “variköz ven” diğer adıyla varisli damarlar ile benzerlik gösterir.

 

Varikosel Nedir ? Varikosel belirtileri nelerdir ? Testislerde Damar Genişlemesi

 

Varikoselin genel olarak tanınması olayı oldukça kolay olmaktadır. Testis derisi üzerindeki damar genişlemeleri gözle görülebilir şekilde olabilir.

 

 •   Keskin şiddetli derecede ağrı veya rahatsızlık hissi
 •   Çalışma esnasında veya farklı sebeplerden dolayı uzun süre ayakta kalma ve vücudun yıpranması kendini yorması sonucu oluşan genişlemeler.
 •   Akşamları veya geceleri artan şiddetli ağrılar
 •   Testis üzerindeki şişlikler
 •   Ve son olarak kısırlık olabilir.

 

Varikosel neden olur ? Varikosele ne iyi gelir ?

Varikosel neden olur ? Varikosele ne iyi gelir ?

Varikosel rahatsızlığı için her zaman tedavi gerekmeyen durumlar olabilir. Bu problemi yaşayan bir çok erkek, hiçbir bir tedavi görmeden de bebek sahibi olabilirler. Ancak ağrılarınız şiddetli derecede ise ve ilerisi için çocuğunuzun olmaması ihtimali var ise ve sperm sayılarınız az ise mutlaka tedavi gereklidir. Gideceğiniz doktorunuz gerekli bilgiyi size en net şekilde verecektir. Maalesef varikosel tedavisi için herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat besin olarak varikosel hastalığı için keçiboynuzu, at kestanesi,üzüm çekirdeği gibi besinlerin iyi geldiği edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Fakat en etkili çözüm tıbbi tedavi yöntemidir.

 

Varikosel ameliyatı ve Varikosel tedavisi

varikosel ağrısı

Varikosel ameliyatı genel veya lokal anestezi uygulanarak yapılması mümkündür. Genelde cerrahlar genişleyen damara kasık yolundan kesi yöntemiyle ilerleyerek ulaşırlar. Bazı durumlarda karın veya kasık altına bir kesi yöntemi ile de bu ameliyat tercih edilebilir. Bu işlemde amaçlanan şey, pampiniform pleksus damarlarındaki kan akışını durdurup iptal etmektir etmektir. Teknolojik gelişmeler sayesinde bu işlem biraz daha risksiz ve kolay bir hal almıştır. Gelişen teknoloji sayesinde bu işlemler cerrahi mikroskop ile en az riske kadar azaltılabilmektedir.

 

Varikosel ameliyatı sonrasındaki süreç;

 

Grip Nedir ? Grip Belirtileri Nelerdir ? Gribe ne iyi gelir ?

 • Varikosel ameliyatımikro cerrahi” operasyonlar adı altında yapılan işlemlerden olup hasta ameliyattan sonraki ertesi gün evine taburcu edilebilir gerekli kontrollerde bir problem olmadıktan sonra.
 • Ameliyat sonrası 2 ila 4 gün arası eski günlük hayatınıza kavuşabilirsiniz kendinizi yormamak şartıyla.
 • Rahatsız edici bir durum olmadığı sürece ameliyattan 2-3 hafta sonrası biraz daha efor gerektiren işlerinize dönebilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ağrılar tabiki olacaktır fakat rahatsız edici şekilde olmayabilir. Bu süreçte ağrı kesici kullanmanız gerekebilir.
 • Ameliyat sonrası sperm sayılarının düzelmesi için aradan bir zaman geçmesi gerekebilir. (1-2 ay gibi bir süre)
 • Varikosel cinsel hayatı etkilemez. Artış yada azalma söz konusu değildir.
 • Fakat doktor tarafından cinsel hayatınıza bir süre ara verilebilir bu süreç iyileşme süreci için çok önemlidir.

 

 

BİR ÖNCEKİ YAZI 

 

BİR SONRAKİ YAZI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu