EkonomiGüncel

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ? | İşsizlik Ödeneği Miktarı Ne Kadardır ?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

işsizlik maaşı nasıl alınır 2021

Bir süredir işsiz olarak çalışanlar tarafından merak edilmekte olan devletten işsizlik maaşını nasıl alabilirim sorusudur. Merak edenler yazımızı okuyabilirler.

İşsizlik maaşı nasıl alınır ve bunun için nereye başvurmak gerekir gibi sorular oldukça merak edilmektedir. Bunun için ne kadar süredir çalışmıyor durumda olmak gerekir, işsizlik maaşı ne kadardır gibi sorularda merak edilmektedir. Yazımızda tüm bunların cevabı bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Yararlanma Koşulları

  1. Kendi istek ve kusuru ile kişinin işsiz kalması
  2. İşsiz kalmadan önce son 120 gün çalışıyor halde olmak
  3. İşsiz kalmadan önceki 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatıyor olmak
  4. İşsiz kaldıktan sonraki ilk 30 günde İŞKUR şubesi ile irtibata geçerek işsizlik maaşı alabilmek için bizzat başvuruda bulunmak gerekmektedir.

İşsizlik Ödeneği Miktarı Ne Kadardır ?

 

İşsizlik maaşı nasıl alınır

Sigortalı olarak çalışan kişinin son 4 aydır ödenen sigorta primine bakılarak günlük ortalama brüt kazancın yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. İşsizlik ödeneği miktarı asgari aylık ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçmemektedir. İşsizlik ödeneği aynı zamanda damga vergisi dışında herhangi bir vergiye tabi tutulmamaktadır. 2021 yılı aylık işsizlik ödeneği son 4 ay asgari ücretle çalışmış kişi için 1.420 liradır. Son 4 ayda 4.100 ile çalışmış kişi için ise 1.627 küsurdur. Son 4 ayda 7.500 lira ile çalışmış kişinin işsizlik ödenek miktarı ise 2.840 küsurdur. Damga vergisi hariç işsizlik ödeneği miktarından kesintiler yapılmamakta ve vergi de alınmamaktadır. Nafaka borçları dışında da işsizlik ödeneği miktarı haczedilebilir mi sorusuna İŞKUR sitesinde, işsizlik ödeneği haczedilemez ve başkasına da devredilemez yazmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Aranan Şartlar

 

Kişinin işten çıktıktan 30 gün süre içinde İŞKUR birimine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruyu kişiler bizzat İŞKUR birimine giderek veya da internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirler. Bu 30 gün içinde başvuru yapılmazsa gecikilen süre kadar hak sahipliği süresinden düşülmektedir. İşsizlik ödeneği için aranan şartlar kişinin sigortalı iş almaya hazır halde bulunması önem arz etmektedir. Sigortalı işsizlerin iş alması veya eğitim alması gibi imkanlar da İŞKUR aracılığı ile sağlanmaktadır.

 

BİR ÖNCEKİ YAZI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu