Güncel

#Reply Prompts (Twitter Yanıt İstemleri) özelliği Türkiye’de!

Twitter, kaba ve agresif dil içeren kullanan üyelerini uyaracağı yeni özelliği yanıt istemlerini Türkiye’de de kullanıma açtı.

Reply Prompts (Twitter Yanıt İstemleri) özelliği Türkiye’de!

Twitter; platformdaki saldırgan, kaba ve hakaret içeren söylemleri azaltmak için daha önce ABD ve Brezilya’da reply prompts adı verilen özelliği tanıtmıştı. Türkiye için de bir süredir test aşamasında olan özellik, nihayet kullanıma açıldı.

Şirket yaptığı açıklamada, Twitter’ı daha medeni bir hale getirmek ve platformdaki konuşma sağlığını düzeltmek için bu projenin yapıldığını ve kademeli olarak tüm ülkelere ekleneceğini belirtti. Amerika ve Brezilya’da hali hazırda kullanılan bu sistem, geldiği günden beri agresif ve hakaret içeren konuşmaların ABD’de yüzde 30, Brezilya’da ise %47 oranında azalmasını sağlamıştı.

Twitter Yanıt İstemleri Özelliği Nedir?

Bu özellik sayesinde, agresif ve kaba dil içeren tweet atmaya çalışıldığında bu, Twitter tarafından otomatik olarak algılanacak ve kullanıcının karşısına Tweeti paylaşmadan önce ifadelerini gözden geçirmek ister misin? şeklinde bir uyarı mesajı çıkacak. Uyarı mesajını gören kullanıcı, tweeti isterlerse düzenleyebilecek, silebilecek ya da doğrudan yayınlayabilecek.

Ülkemizde de Twitter kullanırken sıkça kaba ve agresif bir tutumla yazılmış ifadeleri görebiliyoruz. Şirket, getirdiği bu özellik ile Twitter Türkiye’de de kaba tutumların bir nebze de olsa önüne geçmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu