Teknoloji

#Şok : Internet Explorer Ortadan Kalkmayı Reddediyor!

Internet Explorer Windows 11 işletim sistemli cihazlarda yeniden varsayılan tarayıcı olarak görüldü.

Internet Explorer Windows 11 ile Geri Geldi!

Microsoft tarafından tamamen ortadan kaldırıldığı ifade edilen Internet Expolrer, Windows 11 sürümü ile cihazlara geri geldi.

İnternet tarayıcıları içerisinde Microsoft’un geliştirdiği en eski tarayıcılardan olan Internet Explorer, Windows 11 sürümü ile geri geldi. Ortadan kaldırıldığı ifade edilmesine rağmen uygulamanın yeniden yeni sürümde ortaya çıkması kullanıcıları şaşırttı. Internet Explorer, Microsoft’un isteği ile uzun bir süre kullanıldıktan sonra kaldırılmıştı. Bunun yerine Microsoft Edge yeni güncellemeler ile tarayıcı olarak cihazlarda yerini almaya başlamıştı.

Son Microsoft sürümü içerisinde yeniden yer alan Internet Explorer için Microsoft bir nevi özgürce çalışma izni verdi denilebilir. Eski kodu yazılarak uygulama açılmasa da ikon olarak var olması ve halen kullanılıyor olması kullanıcıların dikkatinden kaçmadı. Yaklaşık 20 yıldır pek çok kullanıcının tarayıcı tercihi olan Internet Explorer geçtiğimiz aylarda artık tamamen ortadan kaldırılmıştı. Bu durum, bundan sonra uygulamanın herhangi bir şekilde çalışmayacak olması şeklinde değerlendirilmişti. Ancak Windows 11 sürümü ile uygulama yeniden varsayılan tarayıcı olarak ortaya çıktı.

Internet Explorer’a Ne Olacak?

Windows 11 işletim sistemi geçerli olan tarayıcılarda Internet Explorer olarak görünen ikon, üzerine tıkladığınız zaman sizi doğrudan Microsoft Edge‘e yönlendiriyor. Bu da aslında uygulamanın tamamen ortadan kalktığını ancak farklı bir kod üzerinden halen erişilebilir bir durumu olmadığı ortaya koyuyor. Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre ise Internet Explorer tamamen ortadan kalktı. Ancak 2022 işletim sistemine sahip olan cihazlarda uygulamanın bu şekilde bazı kalıntıları gözlenebiliyor.

Başlat menüsü içerisinde “Internet seçenekleri” sekmesinden ulaşılabilen tarayıcı halen çalışır halde. Bu durumun anormal bir şekilde işliyor olması, Windows kullanıcılarının kafasında bir soru işareti getirse de halen kullanmak isteyenler için mutlu edici bir sonuç.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu