GüncelSağlık

Sabahları Zeytinyağı İçmek İçin 10 Önemli Sebep | Sabah Aç Karnına Zeytinyağı İçmek Mideye Zararlı Mı?

Tüm Bildiklerinizi Unutun! Sabahları Zeytinyağı İçmek Bakın Nelere İyi Geliyor…

 

 

Zeytinyağı, uzun yıllardan beri insanların hem şifa hem de lezzet için kullandıkları bir doğa mucizesidir. Zeytinden elde edilen zeytinyağı kötü kolesterolü düşürmekten kalp sağlığına, cilt sağlığından bağışıklık sistemine kadar saymakla bitmeyen faydalar sağlar. Aç karnına yani sabahları zeytinyağı içmek, pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Pek neden zeytinyağı içmeliyiz? Bize ne gibi faydalar sağlar? İşte cevaplar…

 

Sabahları Zeytinyağı İçmek İçin 10 Önemli Sebep | Zeytinyağı İçmenin Faydaları

 

Sabahları zeytinyağı içmek

Özellikle sebze yemeklerinin baş tacı olan zeytinyağı, vücut için de oldukça faydalıdır. İçince bulunan yağ asitleri ve vitaminlerin vücuda çok sayıda faydası olduğu, araştırmalar tarafından kanıtlanmış durumdadır. Yemeklerde kullandığımız zeytinyağını aynı zamanda içerek de tüketmemiz gerektiğini biliyor muydunuz? Sabahları zeytinyağı içmek nelere fayda sağlıyor hep birlikte inceleyelim;

  • Zeytinyağının içinde bulunan oleik asit, kontrolsüz hücre çağlamasını engelleyici özelliğe sahiptir. Özellikle kalın bağırsaklarda kanser oluşumuna etki eden serbest radikalleri vücuttan atarak, kanser oluşumunu öner.
  • Zeytinyağı içmek zayıflatır mı sorusuna metabolizmayı hızlandırdığı için evet cevabını verebiliriz. Çünkü çocuklarda ve yetişkinlerde metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermeye yardımcı olur.
  • Zeytinyağının içinde bulunan fenoller, vücuttaki bakterilerin çoğalmasını önleyerek mevcutta olan iltihabı azaltır. Aynı zamanda iltihap oluşumunu da önler.
  • Sabahları zeytinyağı içmek kandaki kolesterol birikimini en aza indirir. Çünkü %70 oranında doymamış yağ asidi içerir ve bu sayede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Zeytinyağı, içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olarak iyi kolesterolü düzenler. Bu özelliği sayesinde kolesterol, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinin azaltır.
  • Sindirim sistemi sorunu yaşayanlar için de oldukça faydalı olan zeytinyağı, içinde bulunan bileşenler sayesinde bağırsak fonksiyonlarının doğru şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim sistemini temizlediği için düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Hücre duvarının oluşturulmasını destekleyen zeytinyağı, kalpteki arter duvarlarının gelişmesine de yardımcı olarak kalp sağlığını korur.
  • Sabahları zeytinyağı içmek için önemli bir neden de karaciğeri temizlememesidir. Karaciğeri toksinlerden temizleyerek, fonksiyonlarının desteklenmesini sağlar.
  • Yüksek oranda kalsiyum içeren zeytinyağı hem çocuklarda hem de yaşlılarda kemikleri koruyarak güçlendirir.
  • Tamamen cilt dostu olan zeytinyağını içerek tüketmek, cilt sağlığının korumasında da faydalıdır. İçinde bulunan E vitamini cildi dış etkenlere kaşı korurken, nemlendirme özelliğine de sahiptir. Bunun yanında ciltteki iltihap ve çeşitli hastalıkların giderilmesi, sivilce ve akne oluşumunun önlenmesi, ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların yok edilmesi ve cilde parlaklık sağlaması gibi faydaları da mevcuttur.

 

Sabah Aç Karnına Zeytinyağı İçmek Mideye Zararlı Mı? 

aç karnına zeytinyağı içmek

Uzmanlar, sabahları zeytinyağı tüketilmesini şiddetle tavsiye ederken insanlar da sabah aç karnına zeytinyağı içmek mideye zararlı mı merak ediyor. İçinde bulunan asitler nedeniyle mide rahatsızlığı olanların sabahları aç karnına tüketmemesi tavsiye ediliyor. Ancak herhangi bir mide rahatsızlığınız yoksa, neredeyse tüm vücudunuzun sağlığını olumlu etkileyen zeytinyağının sabahları bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi gerekiyor.

 

BİR ÖNCEKİ YAZI

 

BİR SONRAKİ YAZI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu