Bilgiler

Anadolu Hayat Emeklilik İptali Nasıl Yapılmaktadır? 2022

Anadolu Hayat Emeklilik iptali nasıl yapılır sorusu belki de milyonlarca kişi tarafından sorulan fakat cevabının net bir şekilde alınmadığı soru olabilir. Anadolu Hayat Emekliliğe nasıl kayıt olduğunuzunda çok büyük önemi var diyebiliriz. Birinci olarak zorunlu sigorta tercihidir. Bu genel olarak BES adı verilen kurumlarla anlaşmalı çalışan firmaların çalışanlarına yaptırdıkları seçenektir.

Bu seçimde direk olarak her ay hesabınızdan para kesintisi yapılır ve bununla beraber devam eden süreçte kendinizi ayırılma koşulları daha farklı olacaktır. Diğeri ise bizzat kendinizin yaptırdığı sosyal güvence adı altında gerçekleşen eylemdir. İkisi içinde yatırılan tutar ve ayrılma koşulları farklı yollarla sonuçlanmak zorundadır. Sistem üzerindeki giriş bilgileriniz tam olarak burada devreye girecektir.

Anadolu Hayat Emeklilik İptali

Anadolu Hayat Emeklilik poliçesi iptali adına yapılması gerekenlere yakından bakmakta yarar var. Sonuç olarak birçok kişinin geleceğine şekil veren durumların her açıdan bilinmesi gerekir. Yapılan çalışmanın bir kurum üzerinden mi yoksa kendi isteğinizle yapıldığı çok önemlidir. BES tarafından yapılan sigorta sözleşmeleri için sistem aylık maaşınızdan tam olarak %3 kadar kesinti yapmaktadır. Bu değeri çok yüksek bulan binlerce çalışan bulunmaktadır.

İlerleyen dönemlerde bu ödeme şekline göre geri dönüş alınsa da günlük harcamaların önünün kesildiği düşünülerek çoğu kişi ayrılmak istemektedir. Genel olarak bakıldığında bile asgari ücretle çalışan biri için ciddi bir kesinti haline gelmektedir. Ayrılma isteği yine firmanın yetkili kişilerine iletilerek başlatılır. Bu aşamadan sonra 2 aylık bir süreç işlem sonlamış olur. Ödeme sistemi o güne kadar yapılan tüm kesintilerin kişiye tam olarak sunulmasıyla tamamlanır. Ancak 2 aylık süreç aşılmış ve devam ediliyorsa belli bir miktar kesintiye uğratılması gerekmektedir. Tüm kesinti işlemleri normal koşullarla çalışma sağlayan kişiler içinde uygulanmaktadır.

Anadolu Hayat Emeklilikte Yapılan Kesintiler

Anadolu Hayat Emeklilik den ayrılmak istediğinde yapılan kesinti oranı için 2 aylık süreci aşmış olmanız gerekmektedir. Bazı firmalar daha işe başlamadan sigorta girişinizi yapmak zorundadır. Sigorta şirketlerinin birçoğu bu sistem üzerinden devam etmektedir. Özellikle gösterilmekte olan çalışmalar her zaman için ne kadar zaman kalındığıyla alakalıdır.

Düzenli olarak 10 yıl boyunca sigortalı kalırsanız ve 56 yaş sınırı doldurup ayırılma talebinde bulunursanız, %5 kadar bir geri ödeme sorunu yaşamak zorunda kalırsınız. 10 yıllık bir süre içinde 56 yaşınızı doldurmadan ayrılırsanız kesintiye uğrarsınız. Sigortalı olup 56 yaşını doldurmayıp aynı zamanda 10 yıllık bir süre geçirmezseniz, gelir vergisi dahil rakamına varan bir eksik ödeme almak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda BES e sağlanan devlet desteğinden yararlanmak için 56 yaşınızı doldurmanız şart bir durumdur.

Ayrılma İşlemi İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

Anadolu Hayat Emeklilik ayrılma işlemlerinin gerçekleşmesi için ilk seçenek şubelerden birine gitmek olacaktır. Çok rahat bir şekilde isteklerinizi dile getirip sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayarak sesli olarak ayrılma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anadolu Hayat Müşteri Temsilcisi iletişim numarası 0 850 274 55 00 olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Son olarak mail atarak geri dönüş sağlanması veya direk olarak bu alandan iptal ettirme şansınız bulunmaktadır. Anadolu Hayat Emeklilik iptali için bilinmesi gerekenler tam olarak bu bilgilerle yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu