Teknoloji

#Elon Musk, Twitter ile görüşmelere tekrar başladı!

Milyarder işadamı Elon Musk ile Twitter arasındaki anlaşmazlık arasında şok eden gelişme yaşandı. Twitter’ı satın alım süreci mahkemeye taşınmıştı. Ekim ayı içerisinde başlayacak mahkeme öncesinde Elon Musk’tan yeni bir hamle geldi. Mahkemenin başlamasına az bir süre kala Elon Musk, Twitter ile görüşmelere tekrar başladı. İşte son gelişmeler!

Geçen yıldan beri milyarder işadamı Elon Musk’ ın Twitter’ı satın alması gündemden düşmedi. Oldukça sancılı bir sürece dönüşen satın alım süreci mahkemeye uzanmıştı. “SpaceX” ve “Tesla” şirketlerinin CEO’su Musk, 2022 Mart ayında ilk hamlesini yapmıştı. Twitter’ı komple satın almak isteyen Musk, ilk olarak hisse satın alımı gerçekleştirmişti.

Elon Musk, Twitter için komple satın alım bedeli olarak  yaklaşık 44 Milyar Dolar teklif vermişti. Twitter yönetimi ile sürdürülen görüşmelerde anlaşma da sağlanmıştı. Ancak Musk, bir süre sonra sosyal medya platformundaki “bot hesapları(gerçek olmayan)” bahane etmişti. Daha sonrada teklifini geri çekmişti. Ancak bu süreç Twitter hisselerinde değer kayıplarına neden olmuştu. Yaşanan sürecin ardından Twitter yönetimi, Musk’a karşı dava açma kararı almıştı.

Twitter Satın Alım Görüşmeleri Tekrar Başlıyor

Elon Musk

Twitter’ı satın almayı çok isteyen Elon Musk, şaşırtan hamlelerde bulunmuştu. Öyle ki en önemli şirketlerinden olan Tesla’da hisse satışı yapmıştı. Hatta söz konusu hisse satışı %9.2’yi bulmuştu. Buradan sağladığı kaynak ile de Twitter’ı komple satın almak için teklifini iletmişti. Teklifte Twitter hissesi başına “54.20 Dolar” ödemeyi teklif etti. Böylelikle 43.4 Milyar Dolarlık bir ücretle, tüm hisselerin sahibi olmaya çalışmıştı.

Teklifin geri çekilmesiyle birlikte sancılı bir sürece gören satın alım, mahkemeye taşınmıştı. 2022 Ekim ayı için mahkeme tarafından tarih verilmişti. Ekim ayına girilen bugünlerde mahkemeye çok az bir süre kalmıştı. Ancak Elon Musk, herkesi şaşırtan bir karara imza attı. Musk, Twitter satın alımı için teklif yaptığı dönemdeki görüşmelerin tekrar başlamasını istedi.

Ortaya çıkan bilgilere göre milyarder işadamı Twitter hisselerine “54.20 Dolar” ödemeyi yeniden teklif etti. Söz konusu gelişmenin ardından Twitter hisse işlemleri “deaktif(kapalı)” konuma getirildi. Bir süre sonra yeniden açılan Twitter hissesi işlemlerinde %22 oranında bir değer artışı görüldü. Böylelikle güncel Twitter hisse değeri 50 Dolar bandına ulaştı.

Musk tarafından gerçekleştirilen bu yeni hamlenin nedeni ise henüz ortaya çıkmadı. Ancak son gelişmeler Twitter hisselerinde değer artışı sağladı. 17.10.2022 tarihinde başlayacak mahkeme öncesinde taraflar arasında bir anlaşma sağlanma ihtimali doğdu. Yine de Musk’ın iddia ettiği “bot hesap” konusu muallakta kalmaya devam ediyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili olarak sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına  iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu