Teknoloji

#Mercedes-AMG SL Roadster Serisinin Fiyatları Saç Yolduruyor!

Mercedes-Benz, yeni modellerini Türkiye’de satışa sunuyor. AMG SL43 ve AMG SL63 modelleri artık Türkiye’ye geldi. Yüksek performans ve lüks tasarımları ile herkesi büyüleyen araçlar, fiyatları ile üzdü. Detaylar haberimizde!

AMG SL43 ve AMG SL63 modellerinin Türkiye satışları başladı. Her iki model de sunduğu yüksek performans ile rakip tanımıyor. Şık tasarımları ile göz kamaştıran modeller, araç içi tasarımda da oldukça lüks kalıyorlar. Fiyatları ile herkesi dehşete düşüren Mercedes modellerine iki yeni model daha eklenmiş oldu.

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, 2022 senesi Nisan ayında dev bir etkinlik gerçekleştirmişti. Bu etkinlikte AMG SL43 ve AMG SL63 modellerinin tanıtımları gerçekleşmişti. Dev markanın yeni spor serisi olarak tanıtılan modeller tasarımları ile oldukça dikkat çekmişti. Dünyanın her yerinden katılımcıların katılımı ile gerçekleşen etkinlikte modeller büyük ilgi toplamıştı. Özellikle lüks tasarım ve çarpıcı spor görünüm noktalarında büyük beğeni toplanmıştı.

Bu modeller, tasarımın yanında yüksek performans ve teknik özellikleri ile de rakiplerini terletmeyi başardı. Bugünlerde ise Türkiye’deki Mercedes tutkunlarının nefesini kesecek yeni bir gelişme yaşanmakta. Mercedes-Benz, spor otomobil modellerinin ülkemizde satışının başladığını duyurdu.

Yeni spor Mercedes’lerin benzerlikleri ve farkları

AMG SL43 ve AMG SL63 modelleri, tasarım olarak birbirlerine oldukça benzemekteler. Üçgen far tasarımı ile önden bakılınca oldukça etkileyici bir tasarıma sahipler. Aynı zamanda geniş ızgara ile de modellere spor bir görünüm katılmış. Üçgen tasarım sadece ön farlarda tercih edilen bir tasarım değil. Aynı zamanda arka aydınlatmalarda da yine üçgen tasarıma denk geliniyor. Ortak özellikler arasında açılabilir spoiler da sayılmakta. Her iki modelde de arkadan itişli AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzıman kullanılmakta.

Bu iki modelin ortak özellikleri olduğu gibi, farklı özellikleri de mevcut. Modellerin birbirlerinden ayrıldığı noktaların başında AMG SL43’te yer alan tampon havalandırma delikleri geliyor. AMG SL63 modelinde ise tamamen açık olacak şekilde bir havalandırma delikleri konumlandırılması yer almakta. Bunun yanında AMG SL43 modelinde yuvarlak bir dörtlü egzoz çıkışı bulunuyor. AMG SL63 modelinde ise dörtlü egzoz çıkışı tasarımı için kare şekli tercih edilmiş.

Mercedes-Benz AMG SL43

Mercedes’in spor modeli AMG SL43, iç tasarım olarak oldukça lüks kalmakta. 12.3 inç büyüklüğünde bir hayalet gösterge paneli araçta yer almakta. Aynı zamanda güneşli havalarda ekrandaki parlamaların engellenmesi için de araca özel bir teknoloji eklenmiş. MBUX bilgi-eğlence ekranı ise kullanıcılar tarafından ayarlanabilecek şekilde tasarlanmış. 12-32 derece ayarlanabilir ekran sayesinde kullanıcılar, kendilerini rahat ettirecek şekilde ayarlamalar yapacaklar.

Oturma düzenine bakıldığında ise, 2+2 koltuk düzeni ile karşılaşılıyor. Yani arka tarafta yer alan koltuklarda da araya boşluk konulmuş. Tıpkı ön koltuklarda olduğu gibi, arkadaki koltuklar da birbirlerinden ayrı. Böylece araca sadece 4 kişi binebilmekte.

Mercedes-Benz AMG SL Roadster serisi, motor performansı olarak da piyasayı kasıp kavuracak. Mercedes-Benz AMG SL43’te 381 beygir gücünde ve 480 Nm tork değerinde bir motor yer almakta. Dört silindirli bu güçlü motor, 48 volt elektrik enerjisi ile de desteklenmekte. Bu da modelin motor performansının rakiplerine göre oldukça üstün olmasını sağlıyor.

Mercedes-Benz AMG SL63

Mercedes-Benz AMG SL63’te 585 beygir gücünde ve 800 Nm tork değerinde bir motor kullanılmakta. Yeni modelin en çarpıcı özelliklerinden biri ise, egzoz gazı turbo beslemesi özelliği. Aslında bu özellik, Mercedes-Benz AMG SL43 modelinde de yer almakta. Daha önce hiçbir otomobil modelinde kullanılmayan bu özellik, akıllara durgunluk verdi.

Binlerce insanın bu kadar şaşırmasının sebebi ise, egzoz gazı turbo beslemesinin nereden geldiği. Normalde sadece Formula 1’de kullanılan bu özellik, Mercedes’in yeni spor modellerinde de var. Şu ana kadar hiçbir seri üretim modelinde bu özellik yer almadı. Özelliğin ilk defa Mercedes tarafından müşterilere sunulması, şaşkınlık yarattı.

Yeni modellerin sürüş özellikleri

Mercedes-Benz AMG SL43 ile AMG SL63 modellerinin sürüş özellikleri de dikkat çekti. Standart olarak müşterilere sunulan AMG DYNAMIC SELECT adı verilen sürüş sistemi modellerde yer aldı. Bu sürüş sisteminin ise farklı modları bulunmakta. Sürücüler bu modlar arasından istedikleri modu seçerek sürüş deneyimi yaşamaktalar. Sürüş modları ise “Kaygan”, “Konfor”, “Spor”, “Spor+” ve “Kişisel” olarak modellerde yer aldı.

AMG DYNAMIC SELECT PLUS paketi ise, müşterilere sunulan ek özellikli bir paket. İsteğe bağlı olarak satın alınabilen pakette, ekstra bir sürüş modu daha mevcut. Adrenalin tutkunlarına hitap eden bu sürüş modu “Yarış” olarak isimlendirildi.

Mercedes-Benz AMG SL43 ile AMG SL63 fiyat tablosu

Gelişmiş özellikler, güçlü motor ve lüks tasarımlarla donatılan modellerin fiyatları belli oldu. Türkiye fiyatları ile dudak uçuklatan modeller, alacakları bir kez daha düşündürdü. Son derece pahalı olan bu iki modelin fiyat tablosu aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Mercedes-Benz AMG Modeli Yakıt Türü 2022 Ekim Ayı Türkiye Fiyatı
Yeni Mercedes-AMG SL 43 Benzin 6.819.500 TL
Yeni Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ Benzin 12.466.500 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu