Yaşam

#İzlediklerinizi Unutup Baştan İzlemek İsteyeceğiniz En Güzel Film ve Diziler

İzlediklerinizi Unutup Baştan İzlemek İsteyeceğiniz En Güzel Film ve Diziler

Boş zaman aktivitesi denilince kuşkusuz hemen herkesin aklına film ve dizi izlemek gelir. Her yapım çok başarılı olmasa da bazı film ve diziler var ki sadece sonlarıyla değil konuyu işleyiş biçimleriyle de etkiler. Durup durup tekrar izlenseler de o ilk seyir keyfi, hiçbir şeye değişilmez. İşte ‘Hafızam silinse de yeniden izlesem.’ diyebileceğiniz dizi ve filmler!

15. The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme (2006) – IMDb: 8

15. The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme (2006) - IMDb: 8

The Pursuit of Happyness, iş insanı Chris Gardner’ın hayat hikâyesinden esinlenerek beyaz perdeye aktarılıyor. Will Smith’in başrolünde yer aldığı film, teknolojik alet satışı yaparak para kazanmayı hayal eden fakat başarısızlığa uğrayan Gardner’ın yaşamını anlatıyor. Karısının onu terk etmesi üzerine oğluyla baş başa kalan Chris hem evsizlikle mücadele eder hem hiç para almadan borsada sarraf olabilmek için bir staj programında çalışır. Umudunu Kaybetme filmi, her umudunuzu kaybettiğinizde izleyebileceğiniz yapımlardan biri.

14. Eşkıya (1996) – IMDb: 8.1

14. Eşkıya (1996) - IMDb: 8.1

Başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştığı Eşkıya filmi, Türk sinemasının kilometre taşlarından birisi. Filmde Cudi Dağı’nda yakalanan bir grup eşkıya arasında yer alan Baran’ın hapishaneden çıktıktan sonra onu hapse gönderenlerden intikam alma hikâyesi işleniyor. Tesadüfi bir şekilde tanıştığı Cumali ile İstanbul’a ayak uydurmaya çalışan Baran, Cumali’nin yardımıyla intikam yolculuğuna başlar.

13. Before Sunrise / Gün Doğmadan (1995) – IMDb: 8.1

13. Before Sunrise / Gün Doğmadan (1995) - IMDb: 8.1

Before Sunrise’da tren yolculuğunda tanışan Jesse ve Celine bir gece süren tutkulu bir aşk yaşar. Gidecekleri yere varmadan önce Viyana’da inen ikili, sabaha kadar sohbet ederek dolaşır. Viyana sokaklarının büyüleyici güzelliğini de izleyiciye tattıran yapım o kadar beğenildi ki devam filmi çekildi. İçinizi ısıtacak sıcacık bir hikâye arıyorsanız seriye mutlaka göz atın deriz.

12. Eternal Sunshine of The Spotless Mind / Sil Baştan (2004) – IMDb: 8.3

12. Eternal Sunshine of The Spotless Mind / Sil Baştan (2004) - IMDb: 8.3

Romantik bir bilim kurgu olan Eternal Sunshine of The Spotless Mind, 2 yıllık ilişkisinin izlerini silmeyi amaçlayan bir adamın hikâyesini ele alıyor. 2 yıl ilişki yaşadığı kız arkadaşının bir deney aracılığıyla tüm anıları sildirdiğini öğrenen ve bunun üzerine aynı olayı kendinde deneyen adam, tüm ilişkisini âdeta yeniden yaşar. Bir noktadan sonra deneyi durdurmak isteyen adam pişman olur. Yer yer güldüren ama daha çok duygu seline boğan bir aşk filmi arıyorsanız mutlaka göz atın.

11. How I Met Your Mother / Annenizle Nasıl Tanıştım (2005-2014) – IMDb: 8.3

11. How I Met Your Mother / Annenizle Nasıl Tanıştım (2005-2014) - IMDb: 8.3

Komedi dizisi denilince akla gelen ilk yapımlardan olan How I Met Your Mother, unutulmaz karakterleri ile aklımızda yer etti. Ted’in çocuklarına anneleri ile tanışma hikâyesini anlattığı dizi, her bölüm arkadaş grubunun maceralarını ele alıyor. 5 farklı karakterin bir araya geldiği dizi, yan karakterlerin de olaya harika katkı sağlamasıyla unutulmaz bir hâl alıyor. 20 dakika süren bölümleriyle kısa sürede bitirebileceğiniz How I Met Your Mother’ı dönüp dönüp tekrar izlemek isteyeceksiniz.

10. Lost / Kayıp (2004-2010) – IMDb: 8.4

10. Lost / Kayıp (2004-2010) - IMDb: 8.4

En iyi drama dizileri arasında yer alan Lost, Sidney’den Amerika Birleşik Devletleri’ne giden bir uçağın kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te esrarengiz bir adaya düşen grubun hikâyesini işliyor. Adada yaşananların yanı sıra her karakterin hayatına da odaklanan dizi, Amerikan popüler kültürünün önemli bir parçası hâline geldi. Hâlâ en çok izlenen diziler arasında bulunan Lost, unutup yeniden izlemek isteyeceğiniz türden bir yapım.

9. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (2010-2019) – IMDb: 8.8

9. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (2010-2019) - IMDb: 8.8

Yakın zamanda yeni sezonuyla ekranlara geri döneceğine dair haberler çıkan Behzat Ç dizisi, ilk sezonları ile unutulmazlar listesindeki yerini aldı. Ankara Cinayet Büro’yu odağına alan dizi, her biri ayrı bir hikâye olan karakterleriyle oldukça beğeniliyor. Türk dizi tarihinin efsanelerinden olan yapımı BluTv’de izleyebilirsiniz.

8. Fight Club / Dövüş Kulübü (1999) – IMDb: 8.8

8. Fight Club / Dövüş Kulübü (1999) - IMDb: 8.8

Etkileyici konusu ile tekrar tekrar izlenen filmler arasında yer alan Fight Club, Brad Pitt ve Edward Norton’ı bir araya getiriyor. Chuck Palahniuk’ın aynı isimli romanından esinlenerek hazırlanan film, rutin bir hayatı olmasına karşın uyku problemleri çeken bir adamın terapilere katılması ile gelişiyor. Anlatıcının yolu, bambaşka ve rutinden uzak bir hayatı olan Tyler ile kesişiyor ve olaylar hızlanmaya başlıyor. Sonu ile şaşkınlık yaratan film, ‘Keşke hiç hatırlamayıp tekrar izlesem!’ dedirten yapımlardan biri.

7. Friends / Sıkı Dostlar (1994-2004) – IMDb: 8.9

7. Friends / Sıkı Dostlar (1994-2004) - IMDb: 8.9

Durum komedisi denilince akla gelen ilk yapımlardan olan Friends, samimi ve kalpleri fetheden bir dizi. Her karakterin farklı bir hikâyesi olsa da ortak paydada buluştukları zaman ortaya harika bir yolculuk çıkıyor. Düğününden kaçan Rachel’ın 4 kişilik arkadaş grubuna dâhil olmasıyla başlayan hikâye 10 sezon boyunca bizlere unutulmaz bir seyir keyfi yaşatıyor. Yakın zamanda Friends: The Reunion bölümü ile bir araya gelen ekip, sevenlerine duygusal anlar da yaşattı.

6. Gibi (2021-) – IMDb: 9

6. Gibi (2021-) - IMDb: 9

Son dönemin en ses getiren yapımlarından olan Gibi, Exxen platformunda yayınlanıyor. Absürt komedi türünde olan dizide Yılmaz, İlkkan ve Ersoy epik karakterlerinin hikâyelerine yer veriliyor. Her bölüm anormal düzeyde ilginç olaylar yaşayan ekip, yaşanan bu olaylara normalmiş gibi tepkiler vererek izleyicileri maceradan maceraya sürüklüyor. Küçük detaylarda komediyi yakalayan Gibi dizisi, ‘Keşke unutsam da yeniden izlesem.’ diyeceğiniz bir yapım.

5. Leyla ile Mecnun (2011-2022) – IMDb: 9.1

5. Leyla ile Mecnun (2011-2022) - IMDb: 9.1

Her karakteriyle akıllara kazınan, Türk televizyon dizileri arasında hiciv yönü ve absürt komedi tarafıyla ön plana çıkan Leyla ile Mecnun; unutup baştan izlemek isteyeceğiniz bir dizi. Aynı hastanede doğan Leyla ve Mecnun, yatak eksikliğinden dolayı aynı beşikte yatırılır ve beşik kertmesi ilan edilir. 25 yıl sonra Mecnun ve ailesi Leyla’yı istemeye gider ve hikâye başlar. Her bölümü bambaşka bir olaya sahne olan dizi, yeni bölümleri ile Exxen platformunda yer alıyor.

4. Sherlock (2010-2017) – IMDb: 9.1

4. Sherlock (2010-2017) - IMDb: 9.1

Sir Arthur Conan Doyle’un kitaplarından esinlenerek film ve dizilere ilham olan Sherlock Holmes, bu dizi ile Nirvana’ya ulaşıyor diyebiliriz. Benedict Cumberbatch’in ve Martin Freeman’ın başrollerini paylaştığı yapım, 4 sezon süren bir dedektiflik serüvenini işliyor. Her bölümü âdeta film tadında olan Sherlock’un devamının çekilmesi ne kadar istense de yapım ekibi ve oyuncular bu konuya hep olumsuz baktılar.

3. Game of Thrones / Taht Oyunları (2011-2019) – IMDb: 9.2

#İzlediklerinizi Unutup Baştan İzlemek İsteyeceğiniz En Güzel Film ve Diziler

George R.R. Martin’in aynı isimli kitap serisinden uyarlanan Game of Thrones, IMDb en iyi diziler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Westeros isimli bir diyarda geçen dizide ailelerin taht savaşları işleniyor. 7 farklı krallığın birbirleriyle ilişkileri, entrikalar, karmaşalar gibi insan ilişkilerine dayanan olayların yanı sıra ejderhalar, AK Gezen ordusu ve daha birçok destansı olay; büyüleyici bir atmosferde sunuluyor. BluTv’de izleyebileceğiniz dizi, unutup baştan izlemek isteyebileceğiniz yapımlar arasında bulunuyor.

2. The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994) – IMDb: 9.3

2. The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994) - IMDb: 9.3

Stephan King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti isimli kitabından uyarlanan The Shawshank Redemption, karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle hapse düşen fakat masum olduğunu iddia eden bir adamın hikâyesine odaklanıyor. Bankacı Andy Dufresne cezaevinde kaldığı süre boyunca Red takma isimli mahkumla arkadaşlık kurar. En iyi filmler listesinde yer alan filmi tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz.

1. Breaking Bad (2008-2013) – IMDb: 9.5

1. Breaking Bad (2008-2013) - IMDb: 9.5

Onlarca ödül kazanan Breaking Bad, akciğer kanseri olduğunu öğrenen bir kimya öğretmeninin daha çok para kazanarak ailesini rahata erdirme düşüncesiyle uyuşturucu yapmaya başlamasını ve sonrasında gelişen olayları ele alıyor. 5 sezon boyunca karakterleri ilmek ilmek işleyen ve her karakterin gelişimini gözler önüne seren dizi, hayranları tarafından sık sık yeniden izleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu