Magazin

Netflix açıklama yaptı ‘Squid Game’, 142 milyon insana ulaştı

Netflix deklare etti: ‘Squid Game’, 142 milyon insana ulaştı

 

squid game

 

Netflix’in senenin üçüncü çeyreğinde açıklanan abone sayısı, “Squid Game” dizisinin de etkisiyle 4,4 000 000 arttı.

 

squid game

 

Netflix, platformda piyasaya sürülen güney kore imalı dizi “squid game” sayesinde yılın 3. çeyreğinde ne kadar abone kazandıklarını açıkladı.

 

Sputnik’in haberine nazaran, 142 milyon kullanıcının diziyi izlediğini belirten şirket, “squid game”in 94 farklı ülkede platformun bir numaralı dizisi olarak derecelendirildiğini duyurdu. şirket, bu senenin üçüncü çeyreğinde 3,8 milyon yeni aboneye ulaşmayı gayeladıklarını fakat “squid game” sayesinde bu rakamnın 4,4 milyona çıktığını aktardı.

 

Geçen yila göre yüzde 16 artış
Geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 7,5 milyar dolar gelir sağlayan şirketin geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir ortalama 6,4 milyar dolardı. şirket, geçtiğimiz sene 790 milyon dolar kâr elde ederken bu sene elde ettiği kâr 1,5 milyar dolara yükseldi.

squid game

 

“squid game” ile beraber platformun kullanıcı sayısı ise 213,6 milyona ulaştı.

 

Squid Game’in VIP’leri söyledi: İmzamı dövme yaptırıyorlar, seks davetleri alıyorum

 

squid game vip

 

Netflix’in en oldukça izlenen yapımı Squid Game’in en esrarlı karakterleri VIP’ler dizi rol almanın hayatlarını iyi mi etkilediğini anlattı. Dizinin en dikkat çeken VIP’si imzasını koluna dövme yaptıran bayanlar olduğunu, bayanlar ve erkeklerden cinsellik davetlerini aldığını söylemiş oldu.

 

Güney kore imalı dizi eleştirenleri olmakla beraber emsalsiz bir başarıya imza attı: 17 eylül’de platformda gösterilen dizi sadece 28 günde 111 milyon kullanıcı tarafından izlenerek bridgerton’ı (82 milyon) tahtından etti.

 

squid game bebek

 

Dizide 38 milyon dolarlık ödülü kazanmak için ölümüne yarışan 456 çaresiz insanın mücadelesi anlatılıyor. Ödüle giden yolda çeşitli oyunlar oynayarak ilerlemeye çalışan yarışmacılar, kaybettiklerinde eleniyor başka bir deyişle öldürülüyor.

 

Bu oyunları finanse eden, canlı olarak izleme ‘şansına‘ haiz vip’ler diziye sonradan dahil oluyor. Altın renkli hayvan figürü maskeleriyle onlar da oyunu düzenleyenler gibi esrarengiz karakterler.

Haklarında tek bildiğimiz şey çok zengin oldukları ancak ahlaki ve insani değerler açısından da bir o denli yoksul oldukları…

Dizideki nadir ingilizce diyalogları vip’lerin olduğu sahnelerde geçiyor. Sadece vip’leri canlandıran aktörlerin oyunculukları tenkit oklarını hedefinde. Kimileri google translate’in seslendirmesi benzer biçimde duyuldukları görüşünde.

 

squid game

Vip’ler içinde tek maskesini (ve öteki tüm giysilerini) çıkaran ve yüzü görünen dört numaralı vip. Dolayısyla aralarında en ünlüsü o.

Guardian’ın görüştüğü dört numaralı vip’yi canlandıran geoffrey giuliano, bangkok’taki evinden hararetli bir halde ‘beatles ile alakalı bu gezegendeki herkesten daha fazla kitap yazdığını’ söyleyerek mevzuşmaya başlıyor.

2020 imalı kore vehamet filmi ‘train to busan presents: peninsula‘daki performansıyla yapımcıları etkileyerek diziye dahil olmuş. öncesinde yazar kimliğiyle tanınıyor, 32 beatles kitabına imza atmış.

 

Rolüyle alakalı olumsuz eleştirilere ulaşınca, umurunda değil:

“halimden memnunum. Dünyanın en seksi dizisindeyim. Hayranlarımdan e-postalar alıyorum.

Daha bugün bir kadın imzamı göndermemi istedi, ben de gönderdim. Iki saat sonra kolunda imzamın dövmesinin bulunduğu  resimini göndermiş bulundu.  ‘geoffrey giuliano, vip dört‘. Ek olarak bayanlardan ve erkeklerden cinsellik davetleri alıyorum.”

Iki numaralı vip’yi canlandıran daniel c. Kennedy, kendini o kadar kutlama havasında hissetmediğini anlatıyor. 2014’ten beri cenup kore’de oyunculuk meydana getiren kennedy eleştiriye daha aleni.

Klinik depresyon geçirdiğini anlatan oyuncu başta yorumları okumanın kendisine zor geldiğini, korkuttuğunu söylese de zaman içinde eleştirileri sindirebilmiş ve bir sonraki performansında kendini geliştirmek için kullanabileceği yorumlara dönüştürmüş.

 

squid game

 

Bir numaralı vip’e yaşam veren john d. Michaels ise beş senedir güney kore’de oyunculuk yapıyor. Hemen hemen 20 sene önce geldiği başkent seul’a aşık olup kalmaya karar vermiş.

Ilk ulaştığında ülkede sokaktaki yabancılara minik roller için teklifler gdolayılmesi sık görülen bir vaziyet olsa da artık titiz bir oyuncu seçme periyodunun olduğunu konu alıyor.

Eleştirilere;

“kısaca bizi sokaktan toplamadılar” diye yanıt veren michaels performanslarında eleştiriye sebep olan noktaları şöyle açıklıyor:

“her dizi için farklıdır ama koreli olmayan oyuncular genel anlamda anadili olmayanlar tarafınca,

hatta kimi zaman google translate’te bile, çevrilen diyaloglarla oynar.

Zira kulağa organik gelmeyebilir. Oyuncuların diyalogları düzeltme özgürlüğü olsa da bu genelde son dakikada olur ve ksıcaklıktlamalar yaşanır. Ayrıca çoğunlukla dizinin geri kalanı için senaryo bize gelmez. Bize yalnızca sahnelerimiz verilmekte, bundan dolayı de dizinin tonu ile alakalı hiç bir fikrimiz olmaz.”

squid game 456

Kennedy de squid game’de böyle bir durum yaşandığına dikkat çekiyor. Vip’lere kontekst olmadan yalnızca kendi sahneleri verilmiş.

Dolaysıyla karakterlerine dair geçmişleri kendileri yaratmak mecburiyetinde kalmış:

“ek olarak çok ağır maskeler giyiyorduk ve birbirine çok uzak olan koltuklarda oturduk.

 

Diyaloglarımızı havaya bağlarırmak mecburiyetinde kaldık.

Bu da performansımızdaki garip tonun nedeni olabilir. Ayrıca giuliano, squid game’deki vip karakterlerinin doğasının daha ‘yüksekten‘ bir performans gerektirdiğine inanıyor.

Dizinin yapıtcsıcaklıknın kubrick manyağı olduğuna dikkati çeken guilano “önemli sahnelerdeki müzikleri kulak verin, ‘2001’den” diyor.

Aslına bakarsanız başta da söylediği benzer biçimde eleştiriler umurunda değil:

“bu proje beni mutlak bir bilinmezlikten çıkardı. Imzamın dövmeleri yapılıyor. Oral seks için davetler alıyorum. Ben bir yıldızım!”

 

squid game 456

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu