eDevlet

Yatırım Yapmak için Ne Kadar Paraya İhtiyaç Var?

Yatırım yapmak aslında gerçekten çok zor bir iş, paranızı sizin yerinize çalışması için bir yatırım aracına koyuyorsunuz ve ikinci bir işe girmenize gerek kalmıyor.

Belirli bir gelire sahip olan kişiler parayı değerlendirmek ve geleceğe dair hedeflerini gerçekleştirmek için çeşitli yatırım araçları kullanırlar. Bazı kişiler ise az bir gelirleri olsa da yaptıkları akıllı tercihlerle ellerindeki parayı daha da değerli hale getirirler. Çünkü yatırımın büyüğü küçüğü olmaz ve düzenli yapılan bir birikim sayesinde tahmin ettiğinizden de daha kazançlı çıkabilirsiniz. Ancak yatırım yapmak için düzenli bir gelirinizin olması şarttır. Yaptığınız yatırımın sizi zora sokacak düzeyde ve temel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza engel olacak şekilde olmasının da hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle doğru yatırım araçlarını ve doğru yatırım stratejilerini bilmeniz gerekir. Peki, kaç parayla yatırım yapılır ve yatırım yapmak için hangi adımlar izlenmelidir? İşte, yatırım yapmak için izleyeceğiniz adımlar.

Zaman Planlaması Yapın

Öncelikle yapacağınız yatırımın zamanına karar vermeniz gerekir. Çoğu kişinin düştüğü bir hata olan belli bir yaş aralığında yatırıma yönelmek size hem zaman hem de para kaybettirir. Bu nedenle kaç yaşında olursanız olun ufak birikimler yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için istikrarlı adımlar atın.

Yatırım için Belirli Bir Limit Sınırı Koymayın

Aynı zaman planlamasında olduğu gibi belirli bir limit üzerinden yatırım yapmak için beklemeyin. Çünkü önünüze çıkan birçok yatırım fırsatını belirlediğiniz limite ulaşamadığınız için kaçırabilirsiniz. “Şu kadar param olunca yatırım yaparım.” ya da “Bu kadar parayla yatırım olmaz.” gibi olumsuz düşüncelerden kafanızı boşaltmalısınız. Bu tür cümleler sizin motivasyonunuzu düşürür ve önünüze çıkan yatırım imkanlarını kaçırmanıza neden olur. Böyle bir durumda az parayla da yatırım yapabileceğinizi asla unutmayın!

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Yatırım yapmanın ve bunu sürdürmenin en ideal yollarından biri de kendinize bir hedef belirlemenizdir. Bu hedefiniz; bir iş, araba, ev, villa veya tarla ve bahçe gibi sizi mutlu edecek menkulleri satın almak olabilir. Geliriniz düşük olsa bile düzenli yapılan tasarruflarla bir süre sonra ufak bir yatırım imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun şöyle düşünebilirsiniz. Yapacağınız yatırımı bir kartopu gibi düşün ve kartopunun karların üzerinden yuvarlayınca giderek büyüdüğünü göreceksiniz. Ayrıca atalarımız ne kadar güzel söylemiş; “Damlaya damlaya göl olur.” Diye. Bu veciz sözleri kulağınıza küpe edin ve yatırımın ufağının büyüğünün olmadığını iyice kavrayın. Daha sonra 100-200 lira gibi küçük meblağlarda bile olsa yatırım yapmaya başlayın. Bunun için bankaların sunduğu altın ve döviz hesaplarını değerlendirebilirsiniz. Hatta bir süre bu paranızı farklı yatırım araçları ile de büyütme şansını yakalayabilirsiniz.

Planlı Hareket Edin

Yatırım yapmak için kendinize bir hedef belirlediniz, peki şimdi ne olacak diye düşünebilirsiniz. Hedefinize ulaşabilmeniz için çok planlı ve programlı hareket etmelisiniz. Yatırımınızı kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi düşünüyorsunuz? Hangi yatırım araçları size kısa vadede daha çok kazandırır? Ya da hangi yatırım araçları uzun vadede hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır? Gibi soruların cevaplarını bulmak için bir plan yapmalısınız. Ancak yaptığınız bu plana olağanüstü şartlar dışında sadık kalmanız çok önemli. Bir süre birikim yapmaktan sıkılmak, gereksiz harcamalara yönelmek veya yatırım planlarınızı ertelemek gibi yanlış karar vermekten kaçınmalısınız. Unutmayın, hedeflerine ulaşan kişiler istikrarlı, sabırlı ve gözü kara olanlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu