Bilgiler

Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır? 2022

Ülkemiz de engelli vatandaşlara araç alırken engelli indirimi sağlama nasıl yapılır ve neler isteniyor bunları hep birlikte göreceğiz. Eğer bir araç sahibi olmak istiyorsanız ve hesaplamalar hakkında bilgiye sahip değilseniz bu yazımızda en ince detayına kadar dokunacağız. İndirim hesaplama konusunda kafanıza takılan soru işareti olduğunda lütfen yazımızın en altında yorum alanında belirtiniz.

ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Ülkemiz, mevcut Anayasada da geçtiği üzere sosyal bir hukuk devleti olması hasebiyle bazı sorumlulukları yerine getirmek durumundadır. Bu sorumlulukların başında ise; devletin sosyal anlamda vatandaşına destek olması ve bu konuya önem vermesi gelmektedir. Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak; son dönemde engelli vatandaşlarımız açısından bir alanda haklı olarak pozitif ayrımcılık yapılmış ve herkesin beğenisini toplamıştır.

Bu ayrıcalıklardan birisi de 0 km araç alınırken sağlanan ÖTV indirimidir. Bugünkü yazımızda siz değerli okurlarımız için engellilere sağlanan ÖTV indirimini ele alarak, oldukça kafa karıştıran bir konu olan Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır hususunu kronolojik sıralamayla detaylı bir şekilde sizlere izah etmeye çalışacağız. Adım adım devam ediyoruz.

Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Ülkemize giren ya da ülkemizde üretilen her aracın belli bir satış fiyatı vardır. Bu fiyatın üzerine ise; ülkemizde belirlenen mali konulara konu yasalar nedeniyle % 18 oranında KDV (Katma Değer Vergisi) ve yine yüzde 45 oranında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ilave edilmektedir. Engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren kısım da tam da bu noktada başlamaktadır. Yapılan düzenlemeler ile birlikte ilgili şartları taşıyan engelli vatandaşlarımızdan yüzde 45 tutarındaki ÖTV alınmamak ve muafiyet sağlanmaktadır.

Engelli Araç İndiriminde Gerekli Şartlar Neler?

Engellilerin yüzde 45 ‘lik ÖTV indiriminden yararlanabilmeleri için az önce de söylediğimiz üzere bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu şartların başında ise; araç kullanabilecek durumda olanların H Sınıfı ehliyetleri olması gerekiyor. Bunun dışında aracı kendisi kullanamayacak kişilerin ise; ilgili ve yetkili sağlık kurumu tarafından verilen özürlülük durumunu belirtir bir sağlık raporlarının olması gerekiyor.

Bu raporda özürlülük durumunun ise en az yüzde 90 ya da üzerinde derecelerde olması şartı var. Ancak burada küçük bir detayı da sizlere aktaralım. Her ne kadar kişinin raporu yüzde 90 ‘ın altında olsa bile; eğer raporunda özel donanımla araç kullanır şeklinde bir ibare var ise; özürlülük oranınına bakılmakısızın ÖTV indirimi sağlanıyor.

Engelliler ÖTV İndirimini Nasıl Hesaplanmalı

Aslına bakıldığında bu konuda çok detaylı bir hesaplama yapmaya gerek yok. Zaten muaf tutulan ÖTV ‘nin miktarı sabit ve yüzde 45 oranından uygulanıyor. Aracın net anahtar teslim fiyatından ÖTV ‘yi çıkarmanız yeterli. Hatta çoğu firma araç fiyatlarını sizlere sunarken, internet sitelerinden bile ÖTV, KDV, vs. gibi hususları ayrıntılı olarak belirtiyor. Dolayısıyla buradan ÖTV miktarını düştüğünüzde aracın size gelecek rakamını öğrenebilirsiniz.

Örnek bir hesaplama yapacak olursak; 0 km ve anahtar teslim satış fiyatı 60 bin TL olan bir aracı düşünerek hesaplamamızı yapalım. Bu aracın anahtar teslim satış fiyatının içerisindeki yüzde 45 ‘lik ÖTV ‘yi basit bir matematik hesabı ile çıkardığımızda; araç bize ÖTV ‘siz olarak 41 bin 379 TL ‘ye gelecektir. Yani yaklaşık 18 bin 621 TL ‘lik bir ÖTV indirimi söz konusu olacaktır.

Engelliler KDV İndirimi Alabilir mi?

Bu konuda da çok sık kafalar karışmakta ve engellilerin KDV indirimi de aldığı yönünde bilgiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu husus doğru olmayıp, yakın zaman önce verilen Yargıtay kararı ile birlikte tamamen ortadan kalkmıştır. İndiriminiz sadece ÖTV açısından olacaktır. Küçük bir hatırlatma olarak MTV ödemeyeceğinizi de unutmayınız.

Engellilere Özel Araçlarda Firmalardan Teklif Alma

Eğer engellilere özel ÖTV indiriminden yararlanarak 0 km bir araç almak istiyorsanız, satın almak istediğiniz araç markasının tüm şubelerini arayarak bir teklif almanız çok doğru olacaktır. Çünkü kimi zaman hesaplamalar yanlış yapılabilmekte, bunun yanı sıra bazı şubeler satış hedeflerini tutturamamaları nedeniyle daha da cazip teklifler sunabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu