Kredi

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2022 Kredi Çekimi

Kredi çekmek isteyen asgari ücretlinin sorduğu asıl sorulardan birisi asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu geliyor en başta diyebiliriz. Bilindiği gibi bankalardan kredi çekilirken maaş durumları göz önünde bulundurulmaktadır. Peki, asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Bu yazımızda asgari ücret alan bir kişinin ne kadar kredi çekebileceğinden bahsedeceğiz.

Bankalar genel olarak aylık ödenecek taksit tutarını belirlerken kişinin maaşının en fazla %75’i kadar olacak şekilde kredi verebilmektedir. Örneğin 1000 TL maaş alan bir kimsenin aylık taksit tutarı en fazla 750 TL olabilir. Bu taksit tutarı ihtiyaç, taşıt ve ev kredilerinde aynıdır. Bazı özel durumlar dışında bankalar bu konuda esnek davranamamaktadır. Aynı durum asgari ücret alan kişiler için de geçerlidir.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorununa gelecek olursak, sicili temiz olan ve düzenli bir gelire sahip olan 18 yaşının üzerindeki her birey az veya çok kredi çekebilmektedir. Bu konuda bankalar son yıllarda oldukça esnek hareket etmekte ve neredeyse isteyen herkese kredi vermektedir. Fakat bu kredinin miktarı belli olmamaktadır. Çünkü herkesin gelirine göre taksit tutarı belirlenmektedir ve bu da toplam kredi tutarını doğrudan etkilemektedir.

Yüksek geliri olan bir kimse ile düşük geliri olan bir kimsenin aynı kredi türünde çekecekleri para birbirinden çok daha farklı limitlerde olacaktır. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabı da işte tam olarak bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Bir asgari ücretlinin ne kadar kredi çekebileceğini örnekle anlatmaya çalışalım.

Asgari Ücretli Kredi Çekimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

2022 yılında asgari ücretin ortalama 4.200 TL olduğu gerçeğinden yola çıkarak bir asgari ücretlinin ne kadar kredi çekebileceğini hesaplamaya çalışalım. Yasal olarak bir kimse maaşının en fazla %75’i kadar taksit olacak şekilde kredi çekebilmektedir. 36 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi çekmek isteyen asgari ücretlinin çekebileceği maksimum kredi tutarı bu durumda, ortalama 1000 TL taksitle olacağı 36 * 1000 TL = 36000 TL olacaktır.

Bu hesaplamada yer alan tutar toplam geri ödenecek miktardır. Kişinin eline geçecek toplam para ise o anki faiz durumuna ve diğer masraflara göre değişecektir. Aynı şekilde ev ve taşıt kredilerinde de benzer politikalar uygulanacaktır. Asgari ücretlinin ihtiyacı olan krediye maaşının yetmemesi durumunda kefil veya ipotek göstermesi gerekmektedir. İpotek veya kefil gösterildiğinde çok daha yüksek miktarlarda kredi çekilebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu