BilgilerSağlık

Beyin Kanseri Nedir 2022 ?

Beyin Kanseri Nedir 2022

Beyin kanserinin ne olduğu hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doğru yere geldiniz. Beyin Kanseri Nedir 2022 ? Bu hastalık çok agresiftir ve çok kısa bir ömre neden olabilir. Bununla birlikte, yaşamı uzatmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için tedavi planları mevcuttur. Yaşınız ne olursa olsun, teşhisinizi doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. İşte bu durumla nasıl başa çıkılacağına dair bazı ipuçları. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Beyniniz hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Beyin kanseri tedavisinde ilk adım sizde buna sahip olup olmadığınızı belirlemektir. İki yaygın beyin kanseri türü vardır. Birincil beyin tümörleri iyi huylu tümörlerdir ve ikincil beyin tümörleri kötü huyludur. Her ikisine de aynı şekilde davranılır. Birincil beyin tümörü genellikle küçüktür ve uzak organlara yayılmaz. Beyine yerleştiğinde çevre dokulara baskı yapmaya başlayacaktır. Genellikle baş ağrısı olarak kendini gösterir.

En sık görülen beyin tümörü tipi bir gliomadır. Bu, her 5.000 kişiden yaklaşık birini etkileyen nadir bir kanser türüdür. Çok yaygın bir hastalık olmamasına rağmen, hala en ölümcül olanlardan biridir. Her yıl yeni kanser hastalarının %14’ünü oluşturuyor ve 16.050 kişiyi öldürüyor. Bu tümörlerin yaklaşık %5’i kalıtsaldır, bu da ailede kanser öyküsü nedeniyle oluşmuş olabileceği anlamına gelir.

Bir beyin tümörünün ciddiyetini tanımlayan bir derecesi vardır. Beyin Kanseri Nedir 2022 ? Daha düşük derecelerin yayılma ve iyi bir sonuçla sonuçlanma olasılığı daha düşüktür, yüksek dereceli tümörlerin ise daha kötü prognozu vardır. Düşük dereceli bir beyin tümörü genellikle iyi huyludur ve agresif değildir. Yüksek dereceli bir tümör büyümeye devam edecek, ancak cerrahi olarak çıkarılabilir. 2. derece bir tümör muhtemelen tedaviden sonra geri gelecektir, ancak üçüncü derece bir tümör büyük olasılıkla yakındaki beyin dokusuna yayılacaktır.

https://youtu.be/n8GEacJO5Vg

Beyin kanserinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak gen mutasyonlarının kanserli hücrelerin gelişimine yol açabileceğine inanılmaktadır. Birçok beyin kanseri türü genetik faktörlerden kaynaklanabilirken, bu hastalığın gelişimine katkıda bulunan çevresel faktörler de vardır. Beyin Kanseri Nedir 2022 ? Örneğin, sigara dumanı ve radyasyon, hastalığın iki ana nedenidir. Neyse ki, bu durum için mevcut tedaviler var. Bir tümörünüz olduğunda, iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını öğrenmek için hemen bir doktora görünmelisiniz.

Bir beyin tümörünün semptomları, tümörün konumuna ve tipine bağlı olacaktır. Bazı insanlar baş ağrısı, nöbet ve diğer nörolojik değişiklikler yaşayabilir. Tanı koymak için fizik muayene, görüntüleme testleri ve doku biyopsisi gereklidir. Teşhisten sonra, sağlık uzmanınız tümörün tipini ve hangi tedavinin gerekli olduğunu belirleyecektir. Birincil beyin tümörü genellikle iyi huyludur. İkinci bir tümör durumunda, tedavi seçenekleri ikincil veya birincil kanser olup olmadığına bağlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu