Yaşam

Pankreas Kanserinin Aşamaları Nelerdir 2022

Pankreas Kanserinin Aşamaları Nelerdir?

Pankreas kanserinin her biri kendi semptomları ve tedavisi olan birkaç farklı aşaması vardır. Pankreas Kanserinin Aşamaları Nelerdir Hastalık lokalize olabilir veya yakındaki kan damarlarına, lenf düğümlerine veya ana arterlere yayılmış olabilir. Tümörün cerrahi olarak çıkarılması birçok durumda etkili olabilir, ancak yalnızca çok ileri aşamalarda. Borderline rezektabl tümörler ameliyatsız alınabilirken, daha ileri tümörler ameliyatla tedavi edilemez.

İlk aşama, pankreastaki yakın dokulara yayılmamış kanseri tanımlayan “in situ kanserli” olarak adlandırılır. Çapı 2 santimetreden küçük olan tümörlere “evre la” denir. Bu aşamada tümör vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Bu aşamada kanser en az bir veya iki bölgesel lenf noduna ve uzak organlara yayılmıştır.

Bir sonraki aşama, kanserin uzak organlara yayıldığı “metastaz” olarak adlandırılır. Pankreas Kanserinin Aşamaları NelerdirTümör yakındaki kan damarlarına veya lenf düğümlerine ulaşmış olabilir veya diğer organlara yayılmış olabilir. Son aşamaya “yerel olarak gelişmiş” ve “rezeke edilemez” denir. Kanser karaciğer, büyük kan damarları ve sinirler gibi uzak bölgelere yayılmıştır. En iyi tedaviyi belirlemek için doktor biyopsi yapacaktır.

Evreye bağlı olarak, kanser diğer organlara yayılmış olabilir. Birinci aşamada, tümör pankreasta lokalizedir, bu da organın ötesine yayılmadığını gösterir. İkinci aşamada kanser, pankreas yakınındaki lenf düğümlerine ve büyük kan damarlarına yayılmıştır. Son olarak, üçüncü aşama, bölgedeki en az dört lenf düğümüne veya ana kan damarlarına yayılmış kanseri tanımlar.

Pankreas Kanserinin Aşamaları Nelerdir
Pankreas Kanserinin Aşamaları Nelerdir

İlk aşamaya “karsinom in situ” denir. Pankreas Kanserinin Aşamaları NelerdirTümör pankreas içinde bulunur ve yakındaki organlara veya lenf düğümlerine yayılmamıştır. İkinci aşama, en yaygın aşama olan aşama IIb olarak adlandırılır. Tümörün yeri ve boyutu, hastalığın tek göstergesidir. Son aşamaya metastatik denir. Kanser diğer organlara metastaz yapmışsa metastatik olarak kabul edilir.

Sıfır aşamasında, kanser henüz yayılmadı ve yerel olarak kontrol ediliyor. Ancak yakın bölgelere yayılmış olabilir. Üçüncü aşamada kanser çoktan metastaz yapmış ve lenf düğümlerine, sinirlere ve diğer yapılara ulaşmıştır. Dördüncü aşamada lenf bezlerine ve karaciğere yayılmıştır. Sonraki iki aşama, tümörün büyümesini ve yayılmasını tanımlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu