BilgisayarGüncelTeknoloji

SEO Analizi Google Sıralama Yarışması 2022

SEO Analizi Google Sıralama Yarışması

SEO Analizi, herhangi bir iş planının önemli bir parçasıdır ve başlamak için iyi bir yer, SEO Analizi Google Sıralama Yarışması  ,rakiplerinizin sitelerine bakmaktır. En rekabetçi anahtar kelimeler için en üst sayfalarda göründüklerini fark ettiyseniz, muhtemelen bunu nasıl yaptıklarını merak etmişsinizdir. Gerçek şu ki, muhtemelen ödevlerini yaptılar ve aynı 3-5 web sitesi genellikle en üst sıralarda görünecek. Araştırmanızı da öder ve hatalarından çok şey öğrenebilirsiniz.

Seo analizi Yapmanın 5 Adımı

SEO Analizi Google Sıralama Yarışması da başarınız için gereklidir. Rakip sitenizin SEO’sunu analiz etmek, web sitenizin arama görünürlüğünü ve performansını artırmanıza olanak tanır. En iyi oyuncular size her zaman en alakalı bilgileri sağlamayabilirken, web sitenizin SEO’sunu nasıl iyileştirebileceğinizi daha iyi anlayacaksınız. İşte başlamak için birkaç faydalı SEO aracı: -Site Explorer

– Dizine eklenen sayfaların sayısını bilin. Bazen Google her sayfayı dizine eklemez, ancak dizine eklenen sayfaların toplam sayısını bilmek SEO analizinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Arama operatörüne “-pages” yazın ve “ileri”ye tıklayın. Bu, rakibinizin dizininde kaç dizine eklenmiş sayfa olduğunu size gösterecektir. Genellikle arama sayfasının alt kısmında bulunan sonraki düğmesine tıklamalısınız.

Seo analiz googme sıralama yarışmasının kuralları nedir ?

– Rakiplerin web sitelerinin içeriğini bilin. Stratejilerini kopyalayabilir ve rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz. SEO Analizini Kullanma Google Sıralama Yarışması, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Doğru strateji ve araçlarla sıralamanızı yükseltebilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz. Dijital arena her zamankinden daha rekabetçi hale geliyor ve rakiplerinizin farkında olmak çok önemli. Uygun araçlar ve stratejilerle rekabeti yenebilir ve rekabette bir adım önde olabilirsiniz.

SEO Analizi Google Sıralama Yarışması 
SEO Analizi Google Sıralama Yarışması

Neden seo analizi yapmalıyız ?

– Rakiplerinizin web sitesini anlayın. Bu, rakiplerinizden hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmenize yardımcı olacaktır. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması , Aynı hamleyi yapmak istiyorsanız, rakibinizin web sitesinin içeriğini analiz edin. Nerede eksik olduklarını fark edeceksiniz. Ayrıca, taktiklerini kopyalayarak SEO’nuzu geliştirebilirsiniz. Ayrıca SEO analiz araçları, rakiplerinizin web sitelerinin güçlü ve zayıf yönlerini size söyleyecektir. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz.

Site seo analizi yapmak

– Rakiplerinizin kim olduğunu öğrenin. SEO analizinde ilk adım, rakiplerinizin rakiplerinin kim olduğunu belirlemektir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması , Rakipleriniz daha popülerse, arama sonuçlarında avantajlı olacaklardır. Sizden daha fazla organik trafiğe sahip olmaları daha olasıdır. Rakiplerinizin sıralamalarını iyileştirmek için ne yaptığını öğrenebileceksiniz. Web sitenizin SEO’sunu nasıl geliştireceğinizi bileceksiniz.

Siteye iç seo ve dış seo yapmak?

– Anahtar kelime araştırması yapın. İnsanların web sitenize ulaşmak için kullandığı arama terimlerine bakmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Google Arama Konsolu gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar ücretsizdir ve size birçok değerli bilgi sağlayabilir. Önemli olan doğru olanları seçmektir. Rakiplerinizin sektörünüzü domine etmesine izin vermeyin. Bunun yerine size daha fazla kazanç sağlayacak anahtar kelimelere odaklanın. Bir evcil hayvan dükkanınız varsa, “en iyi köpek anahtarlıkları” için en üst sıralarda yer almak için rekabet etmenize gerek yok.

SEO rekabet analizi, rakiplerinizin sıralamalarını iyileştirmek için ne yaptığını bulmanıza yardımcı olur. Rakipleriniz ne kadar rekabetçiyse, kendinizinkini o kadar geliştirmeniz gerekir. Bu, potansiyel müşterileri kaybetmemenizi sağlayacaktır. Bu adımlardan herhangi birini yapmazsanız, rakipleriniz sizi geride bırakacaktır. Anahtar kelime analizi yapmak çok önemlidir. Bunu yapmazsanız, rakibinizin web sitesi popüler olmayacak.

Seo analizde yardımcı olacak araçlar nelerdir ?

Anahtar kelime analizi, SEO’nun önemli bir parçasıdır. Hangi anahtar kelimeleri optimize edeceğinizi belirlemenize yardımcı olur. Anahtar kelime araştırması yaparak rakiplerinizi ve ürünlerini karşılaştırabileceksiniz. Ayrıca, yarışma daha iyi içeriğe ve bağlantı kalitesine sahip olacaktır. Ve daha yüksek bir sıralama, daha yüksek bir gelir anlamına gelir. Bu nedenle rakiplerinizin önüne geçmek için rakip araştırması yapmak önemlidir. Daha fazla müşteri kazanma ve satışları artırma şansınız yüksek.

SEO Analizi Yapmanın 5 Adımı

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması

SEO analizi, web sitenizin içeriğinin organik arama performansını inceleme sürecidir. Amaç, sitenizin arama motorlarındaki performansını etkileyen faktörleri belirlemek ve büyüme alanlarını belirlemektir. Ayrıca, rekabetinizi ve daha geniş arama ortamını değerlendirmek için SEO analizini kullanabilirsiniz. SEO analizi yapmak için beş adım aşağıdadır: 1. Web Sitenizin İçeriğini ve Arama Motorlarındaki Konumlandırmasını Analiz Edin

Google site seo analiz

SEO analizi gerçekleştirmenin ilk adımı, SEO Analizi Google Sıralama Yarışması  ,Google’da şu anda kaç sayfanın dizine eklendiğini belirlemektir. Çok fazla içeriğiniz varsa, dizine eklenip eklenmediğini belirlemek için sitenin her sayfasını analiz etmelisiniz. Dizine eklenen sayfaların sayısını döndüren bir arama operatörü, “site:” anahtar sözcüğü olarak bilinir. Sonuç 10’dan küçükse, arama sayfasındaki “İleri” düğmesini tıklayın. Bu, dizine eklenen sayfaların sayısını ortaya çıkaracaktır.

SEO analizi ayrıca rakiplerin web sitesi performansını görmenize yardımcı olur. Her rakibin web sitesini inceleyerek, rakiplerinizin SERP sıralamalarını yükseltmek için çalışan SEO taktiklerini nasıl kullandığını görebilirsiniz. SEO rakip analizi, kendi performansınızı belirlemenin yanı sıra rakiplerinizin zayıf ve güçlü yanlarını da gösterecektir. Rakibiniz düşük kaliteli bir site kullanıyorsa, onların stratejilerini taklit etmeye çalışmalısınız. Bu SERP’lerde başarı şansınızı artıracaktır.

Seo analiz testi nasıl yapılır

SEO analizi yapmak zor olabilir. Rekabeti incelemek faydalı olsa da, onları geçmenin en iyi yolunu belirlemek için farklı siteleri analiz etmelisiniz. İdeal olarak, ilk üç web sitesini analiz etmeli ve sitelerini bu faktörlerin her biri için nasıl optimize ettiklerini görmelisiniz. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması  ,İlk 1-2 site iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ancak, zamanınız ve bütçeniz sınırlıysa, derinlemesine bir analiz için ilk iki veya üç siteye odaklanmak isteyebilirsiniz.

SEO analizi trafik kaynaklarına odaklanmalıdır. Bir web sitesi organik, yönlendirme ve ücretli arama dahil olmak üzere birçok kaynaktan trafik alabilir. Ayrıca siteye trafik çeken bağlantı türlerini de analiz etmelidir. Hata yapmaktan kaçınmak için rekabetin sayfa içi ve sayfa dışı faktörlerini izlemek de çok önemlidir. Bir web sitesi uygun şekilde optimize edildiğinde, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Bu, sitenizin en üst sıralarda yer almasını sağlamanın en iyi yoludur.

Seo analiz testi online

SEO analizi, web sitenizin teknik yönlerine odaklanmalıdır. Tarayıcıların sitenizde gezinebildiğinden ve sitenin okunması ve gezinmesinin kolay olduğundan emin olmak önemlidir. Ardından, backlink profilinizi değerlendirmek çok önemlidir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması  Bu, SEO çabalarınızın temelidir. Rakiplerinizin geri bağlantı profillerini analiz ettikten sonra, web sitenizin arama görünürlüğünü iyileştirebilir ve web sitenizin Google’daki sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Bir SEO analizi, çevrimiçi pazarlama stratejiniz için kritik öneme sahiptir. Arama motoru botları için optimize edilecek potansiyel alanlara ışık tutabilir. SEO stratejinizdeki potansiyel engelleri belirleyebilir ve değişiklik yapmanıza yardımcı olabilir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Bir SEO analizi, neye öncelik vereceğinizi ve neyi iyileştireceğinizi belirlemenize de yardımcı olabilir. SEO analizi tarafından toplanan bilgiler, stratejinizi belirlemenize yardımcı olabilir. Bir SEO denetimi ile sitenizin içeriğini iyileştirebilirsiniz.

En iyi seo analiz testi programı

İyi bir SEO analizi, rakiplerinizin ne durumda olduğunu görmenizi sağlar. Bir rakibin içeriği, Google’da iyi veya kötü bir sıralamaya sahip olup olmadığını belirleyecektir. Sitenizin içeriğini ve gezinmesini iyileştirmenize yardımcı olacaktır. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması  Rakibinizin kalitesi varsa, rakiplerinizin ne yaptığını öğrenmek için SEO araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu araçlar, işletmeniz için doğru kararları vermenize yardımcı olabilir. Rakiplerinizi analiz ettikten sonra, öğrendiklerinizi kendi web sitenize uygulayabilirsiniz.

WordPress seo analiz

SEO analizi yapmak, web sitenizin sıralamasını iyileştirme fırsatlarını keşfetmenin harika bir yoludur. Web sitenizin içeriğini analiz etmeyi ve ilgili anahtar kelimeleri belirlemeyi içerir. Ayrıca, SEO stratejinizdeki sıralamanızı etkileyen sorunları da ortaya çıkarabilir. Doğru bir SEO analizi yaparak web sitenizi geliştirebilecek ve sektörünüzdeki en iyi rakip haline gelebileceksiniz. Göreceğiniz sonuçlara şaşıracaksınız!

Ücretsiz 15 SEO Analizi Araçları

Sitenize ücretsiz SEO analizi yapmak için analiz yapan güncel web sitelerini sizinle paylaşıyoruz. Test işlemlerinden sonra aşağıda bahsettiğimiz “SEO Raporunuz Neyi Anlatıyor?” başlığını okumanızın size faydalı olacağını düşünüyoruz.

https://www.seoptimer.com/

https://seositecheckup.com/

https://www.site-analyzer.com/

https://rankmath.com/tools/seo-analyzer/

https://rankgen.com/

https://website.grader.com/

https://www.woorank.com/

https://mysiteauditor.com/

https://neilpatel.com/seo-analyzer/

https://www.lipperhey.com/en/signup/

https://seomator.com/

https://en.ryte.com/lp/free-seo-analysis/

https://oncrawl.com/

https://varvy.com/

https://raventools.com/

SEO Raporunuz Neyi Anlatıyor?

SEO raporlarınız size neyi geliştirmeniz gerektiğini söyler. Yapmak veya yapmamak size kalır. SEO raporunu tam olarak kavrayabilmek için bazı bilgileri kısa kısa özetleyelim.

Siteyi değerlendirirken 5 farklı kriteri sorgularız. Çünkü arama motorları sizi tanıyabilmek için aktif olduğunuz her platformda tarama yapar. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması,Bunları SEO, Performans, Domain Etkisi, Güvenlik ve Sosyal Medya olarak ayırıyoruz.

SEO Analizi Kriterleri Nelerdir?

Header Alanı Değerlendirmesi

Site Başlığı (Meta Title): Masaüstü arama sonuçlarında maksimum 57 karakter (boşluk dahil), mobil cihazlardan yapılan arama sonuçlarında ise maksimum 65 karakter ile sınırlandırılmıştır.

SEO analizi (Arama Motoru Optimizasyonu analizi) ; arama motorlarının belirlemiş olduğu algoritmaların, sorgulanan site ile karşılaştırılması sonucu eksik veya hatalı olan bilgileri sonuç olarak gösteren genelde ücretsiz olan analiz türüne verilen addır.

Farklı web sitelerinin verdiği bu hizmet genel olarak benzer yapıdadır.

Arama motorları belirli sürelerde tarama için bot yazılımlarını aktif ederler. Bot yazılımlar sitelerin içeriğini tarar, kategorilere ayırmaktadır. Dah sonra indeksleyerek arama motorları sonuçlarında göstermek için listenen sonuçlara ekler. Burada siteniz arama sonuçlarında ilk başlarda çok geride başlayabilmektedir.

Üzülmeyin!

seo analiz yarışması google
seo analiz yarışması google

 

Google arama sonuçlarında yüksemek için gerekli bilgileri de sunuyoruz.

Sitenin hit değeri arttıkça bot yazılımlar daha sık gelmeye başlayacaktır.
Bu inceleme sonucunda, arama motoru üzerinden arama yapan kişiye arattığı kelimeden en iyi sonuçların gösterilmesi süreci başlar. Bunu yaparken de siteniz aratılan kelime ile bağlantılı ise kayıt edilmiş kategoriden sonuçlar ekranımıza gelir. Ayrıca burada yapılması gereken sitenizi arama motorlarına kabul ettirmek ve istenilenleri eksiksiz şekilde uygulamanızdır. Aksi halde yükselmeniz hayalden öteye gitmeyecektir.

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi özel arama motoru optimizasyon kurallarına göre belirtilen siteye ulaşıp sitenin bu kriterlere uygunluğunu denetleyen bir tespit hizmetidir.

Bir web sayfası için SEO analizi oldukça önemlidir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Çünkü üst sıralarda olmak için sadece bir web sitesi yapmakla iş bitmez. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması 2022 Onu arama motorlarına kaydetmeniz veya kabullendirmeniz gerekir. Sitenizin geriye düşmemesi için yapmanız gereken şeylerin başında SEO analizi gelmektedir.

Ayrıca sitenizi her zaman analiz etmelisiniz. Burada standart Google kriterlerinden birkaç tanesini bile yerine getirmeniz sıralamanızı olumlu şekilde etkileyebilir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması 2022 SEO Analizi Google Sıralama Yarışması SEO analizi yapan siteler birbirinden farklı denetlemeler yapabiliyor. Her farklı araç arama motorlarının sıralama algoritmalarına göre siteleri inceler ve gerekli olanları ve önerileri bir tarama sonucunda kullanıcıya sunar.

Gelelim SEO araçlarını anlatmaya…

SEO araçlarının bazı özellikleri ücret karşılığında sunulabilir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Biz burada ücretsiz SEO araçlarından ya da deneme sürümü hizmeti veren analiz sitelerini sunacağız.

İşte bu yüzden bu yazımızı sık kullanılanlar klasörünüze kayıt etmeniz gerektiğini düşünüyoruz ?

Burada belirlenmesi gereken husus sitenizin eksiklerini tespit edip uygulanabilir maddeleri etkinleştirmelisiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Her raporlama aracı ve pazarlama ajansı SEO analiz raporlarında farklı yönleri içerir, ancak bazı genel özelliklere sahip veri parçaları şunlardır:

Sektörünüzdeki en iyi rakipleri ve SEO performanslarını ayrıntılandıran rekabetçi SEO analizleri.

Mevcut pozisyonlar, pozisyon rekabeti, aylık aramalar, organik TO ve rakip anahtar kelimeleri içeren anahtar kelime performans raporları.

Spam, düşük kaliteli bağlantıları tanımlamak için denetimler.

Bağlantı kurma etkinliklerini ölçmek için sayfa dışı bağlantı kurma raporları.

Yük hızı ve gezinme gibi sayfa performans verileri.

Site yerleşimi ve yapısı hakkında bilgiler.

Yinelenen içeriği ve içerik bulunmayan sayfaları tanımlayan içerik denetimi.

Görüntüler için alt metnin kullanılması.

Meta açıklamaların kullanımı.

Sosyal medya entegrasyonunun kullanımı.

Site tasarımının masaüstü ve mobil cihazlara duyarlılığı.

Bu, kapsamlı bir SEO analiz raporunda görebileceğiniz birkaç parçadır.

Web siteleri için, arama motorlarındaki sıralamalarda üst sıralarda listelenmek çok önemlidir. Bu, hem alanında otoriter olduğunun göstergesidir hem de yüksek trafik almasının garantisidir. Bunu sağlamak için yapılan çalışmalar SEO (Search Engine Optimization) olarak adlandırılır. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Türkçesi; arama motoru optimizasyonudur.

SEO; sitenizin arama motorlarının kabul ettiği standartlara erişmesini ve arama sonuçlarında yükselmesini sağlayan uygulamalar bütünüdür. SEO çalışmaları için sitenin mevcut durumunun analiz edilmesi ve bir stratejinin belirlenmesi gereklidir. Peki bunlar nelerdir? Web Site Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo Analizi Nedir?

SEO analizi; sitenizin arama motorları optimizasyonu ilkeleri bakımından çeşitli testlere tabi tutulması ve raporlamasının yapılmasıdır.

Sitelerin Google aramalarında öne çıkması için bazı kriterler söz konusudur ki, bu kriterlerin genelinde başarılı olunmaması durumunda, SEO uygulamalarının etkili olabilmesi mümkün değildir.

SEO, birkaç katmanda sürdürülen bir uygulamalar bütünüdür. Analiz yapılırken de, birçok farklı kriter değerlendirmeye alınır. Öncelikle sitenin sunucu özellikleri ve yapısal analizinin yapılması gerekir. Yükleme hızı, kodlama yapısı ve bu değerlerin kullanıcı deneyimine etkisi analiz edilir.

Hız ve Uyumluluk Analizi

Google için son zamanlarda gelen güncellemelerle birlikte site hızı çok önemlidir. Sizlere önereceğimiz 2 web sitesi, site hızınızı yorumlamaya ve iyileştirmenizi yardımcı olacaktır.

Bu araçlar sitenizi gerçek zamanlı olarak test ederek, hangi noktalarda sorunlar olduğunu size rapor edecektir. Ücretsiz olan bu araçlarda mümkün olan en yüksek puana erişilmesi değil, uyarıların dikkate alınması önemlidir.

Site hızı hakkında daha detaylı bilgi almak için ” Site hızı nedir? En iyi 5 Site hızı test aracı ” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Web siteniz eğer WordPress ile oluşturulduysa sizler için hazırladığımız “WordPress Site hızlandırma” yazısına göz atabilirsiniz.

Web sitenizin hız verilerini Google Search Console aracından da hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Search Console hakkında daha fazla bilgi sahip olmak isterseniz ” Search Console Rehberi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İç SEO Analizi

İç SEO bir web sitesinin iç yapısındaki kodlama, hız, başlık gibi Google’ın web sitenizi anlamlandırmanıza yarayan temel özelliklerdir. İç SEO analizi  yaparken aşağıdaki programlar kullanılır:

DeepCrawl
Screaming Frog
Ahrefs Site Audit 

Kodlama Analizi

Sitenizin kaynak kodlarının analiz edildiği bu aşamada, html analizleri yapılır. Sitenizde kullanılan yazılımda kodlama hatalarının var olup olmadığı, etiketlerin doğru kullanılıp kullanılmadığı bu analizle tespit edilir. Bu analizi Google Search Console ile yapabileceğiniz gibi, html analiz eden sitelerden de destek alabilirsiniz.

Heading ve Meta Yapısı

Sitenizde bulunması gereken etiketlerin genel analiz raporudur. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Ana sayfanın veya alt sayfaların analizi yapılabilir. Head yapılandırması, meta etiketlerinin yapılandırılması ve sosyal medya tanımlamalarının yapılması gibi bileşenlerin test edildiği analizdir.

Tavsiye edilen Araç >> SEO META in 1 Click

Özgünlük Analizi

Sitenizde bulunan görsellerin ve metin içeriğinin özgünlüğünün kontrol edildiği analizdir. En kritik analizlerin başında gelir. Sitenizin özgünlüğü diğer pek çok SEO Analizi Google Sıralama Yarışması faktörden daha önemlidir. Bu analizi, özgünlük denetimi yapılan siteler üzerinden ücretsiz biçimde yapabilirsiniz.

DA ve PA Analizleri

Sitenizin ala adı bazında ve sayfa bazında otoritesini ölçtüğünüz analiz yöntemleridir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Bu testlerin detaylı sürümlerini, pek çok analiz sitesi ücretsiz olarak sunar. Ancak temel bilgilere ücretsiz olarak erişebilmeniz mümkündür.

Sitenize dışarıdan gelen bağlantıların sayısını ve özelliklerini görebildiğiniz analizdir. Bu uygulama da çoğu zaman ücretli olarak sunulur ancak, SEO Analizi Google Sıralama Yarışması sitenize gelen bağlantıları Google Arama Konsolu üzerinden de görebilirsiniz.

Ama Google, zararlı linkleri bu listeye çoğu zaman almadığından, sitenize gelen bu tür linkleri tespit edip kaldırma talebi için ücretli de olsa, analiz sitelerini kullanmanız gerekebilir.

Önerebileceğimiz site dışı seo analizi araçları:
Ahrefs
* Semrush

Zararlı gördüğünüz Backlinkleri ise ” Disavow Links Tool ” aracıyla Google’ a bildirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

keyword research

Mevcut durum ile birlikte, gelecekte sitenin etkinliklerini planlayabilmek için anahtar kelime analizi hayati öneme sahiptir. Bir içerik oluşturmadan önce yapılması gereken en önemli özelliklerden biri olan ” Keyword Research ”  kısmında önerebileceğimiz en iyi araçlardan biri Keyword Tool io , bir diğer işinizi görecek araç ise Ahrefs Keyword Research aracıdır.

Bütçem yok diyorsanız hızlı ve pratik olması açısından SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Google’ a yazmak istediğiniz konunun başlığını yazarak Search Intent hakkında bilgi edinebilir ve içeriğinizi ona göre şekillendirebilirsiniz.

Buradaki kare içindeki kelimeleri doğrudan kullanın gibi bir genelleme yapamayız ama bir içeriği oluştururken bu konulara da değinmenin Google’ ın da yazınızı ilişkilendirmesinde ciddi faydaları olacaktır.

Görüldüğü üzere Web site seo analizi görüldüğü gibi oldukça kapsamlı bir uygulamadır.  Birçok bileşeni söz konusudur ve hassas bir süreçtir. SEO Analizi Google Sıralama Yarışması Bu konularda kesinlikle profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalışınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu