Yaşam

Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunur

Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunur

Probiyotik ve prebiyotik tüketmenin birçok faydası vardır. Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunurBağışıklık sistemine yardım etmenin yanı sıra, bu iyi bakteriler zihinsel durumunuzu iyileştirebilir ve kan basıncınızı azaltabilir. Ayrıca enerji seviyenizi artırabilir ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilirler. Diyetinize probiyotik almanın birkaç yolu vardır. Seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzu okuyun. Probiyotik ve prebiyotik içeren birçok gıda vardır.

Prebiyotikler, bağırsak bakterilerinin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu karbonhidratlardır. Kötü bakterileri kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Meyvelerde, sebzelerde, kuruyemişlerde ve kepekli tahıllarda bulunabilirler. Ayrıca takviyelerde bulunurlar. Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunurAyrıca OTC yoğurt, miso ve diğer zenginleştirilmiş yiyecekleri de tüketebilirsiniz. En iyi kombinasyon, ihtiyaçlarınıza ve tükettiğiniz prebiyotik ve probiyotik türlerine bağlıdır.

Fermente gıdalar en yüksek probiyotik konsantrasyonunu içerir. Bu gıdalar tipik olarak fermente edilir ve bunların kaynağıdır. Soğutmanın icadına kadar, fermantasyon gıdaları korumanın yaygın bir yoluydu. Bu kimyasal süreç, sindirilebilir hale getirmek için yiyeceklerdeki şekerleri parçalar. Sonuç olarak, vücudunuz bu şekerleri enerji olarak kullanır ve yağ olarak depolar. Sonuç olarak, bağırsaklarınızdaki bakteriler açlıktan ölüyor ve hayatta kalamazlar. İyi haber şu ki, probiyotik düzeltmenizi almak için pahalı takviyelere para harcamanıza gerek yok. Lezzetli, çok yönlü ve yemesi kolay probiyotik açısından zengin yiyecekler bulabilirsiniz.

Probiyotik üreten bir organizma iseniz, yüksek düzeyde prebiyotik ve probiyotik içeren yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız. Vücudunuza asla daha fazla bakteri eklememeli veya çok fazla bakteri içeren yiyecekler yememelisiniz. Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunurAncak probiyotik üreten bir bireyseniz, bu sağlıklı bakterileri yüksek düzeyde içeren bir diyete başlamadan önce doktorunuza danışın.

Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunur
Probiyotikler ve Prebiyotikler hangi gıdalarda bulunur

Fermente gıdalar harika bir probiyotik kaynağıdır. Bu besinler bağırsakta yaşayan bakteri ve mayalar tarafından yapılır. Çeşitli faydaları vardır ve sindirim sistemi için önemlidir. Ancak probiyotiklerin en önemli faydası, sindirim sistemi florasının dengelenmesine yardımcı olarak vücudunuzun daha fazla enerji kullanmasını sağlamasıdır. Ne kadar çok prebiyotik tüketirseniz o kadar iyi.

 

Birçok gıda probiyotik içerir. Bunları belirli peynirlerden alabilirsiniz. Pastörize süt yerine pastörize edilmemiş peynirleri tercih etmeye çalışın. Ancak FDA, tüm peynirlerin pastörize sütle yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu, peynirin probiyotik faydalarını öldürür. Ayrıca eskitilmiş peynirler mikroorganizma kültürleri açısından zengindir ve sindirim sistemindeki mikrobiyomun dengelenmesine yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu