İş Fikirleri

Bir Milyoncu Pazarı Nasıl Açılır?

Bir milyoncu pazarı, kadınlar başta olmak üzere birçok hedef kitleye aynı anda hitap etmektedir. Hemen herkesin ihtiyaçlarını bulabileceği bir milyoncu pazarı açmak istiyorsanız, öncelikle satacağınız ürünlere karar vermeniz gerekmektedir. Ürünlerin ardından maliyet analizi yaparak gider ve gelirlerinizi hesaplamanız oldukça önemlidir. Özellikle küçük ve uygun fiyatlı dükkan bulmanız bir milyoncu pazarı açmanızda oldukça önemlidir. Ayrıca ürün çeşidi ve stoku da maliyeti etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenle japon pazarı açarken ürün stokunuzu az tutarak maliyeti düşürmeniz mümkündür. Satış yapmaya başladıktan sonra yeni ürün çeşitleri ile birlikte stoklarınızı da arttırabilirsiniz. Minimum 30.000 TL den başlayan Japon pazarı maliyeti getireceğiniz ürün çeşitliliği ve birer giderlerinize göre artış göstermektedir. Bir milyoncu japon pazarı Açmadan önce yapmanız gerekenler şu şekildedir;

Ürün Analizi Yapın: Bir milyoncu japon pazarı açmadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Satmak istediğiniz ürünlerin çevrede ne kadara satıldığı konusunda bilgi sahibi olduktan sonra nereden temin edildiklerini öğrenmeniz önemlidir. Ayrıca internet vasıtasıyla ürün analizi yaparak Çin ve Hindistan gibi ülkelerden ilgi çekici ürünleri daha ucuza getirerek satış yapabilirsiniz. Hedef Kitle Analizi Yapın: Hitap edeceğiniz kesimi önceden belirleyin. Oldukça önemli bir kısım olan hedef kitle satış planlarınızın netleşmesini sağlayacaktır. Örneğin; sadece kadınlara hitap edecekseniz,  ev eşyaları, aksesuarlar ve mutfak araç gereçlerini tercih edebilirsiniz.

Mekan Analizi Yapın: Bir milyoncu japon pazarı açacaksınız, bulduğunuz dükkanın araç trafiğini değil yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgede olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca orta ölçekli marketlerin çevresine açılan bir milyoncu pazarlarının oldukça iyi meblağlar kazandı bilinmektedir. Maliyet Analizi Yapın: Maliyet her zaman kafa karıştıran konulardan birisidir. Ancak orta sınıf bir milyoncu pazarı açmak istiyorsanız, dükkan kirası, dekorasyon, ürün ve stok masraflarını göz önünde bulundurarak planlama yapmanız gerekmektedir. Ayrıca çalıştıracağınız personellerin maaş ve sigorta masraflarını göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

Japon Pazarı Franchise

Günümüzde Japon Pazarı ve Şahane Pazar  gibi isimlerle karşımıza çıkan bir milyoncu pazarı açmak istiyorsanız, Japon pazarından franchise alabilirsiniz. Made in China ve Made in Japan logolu ürünlerle sık sık karşılaştığımız bu dönemde sizden Japon pazarının isim hakkını alarak kendi şubenizi açabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında alacağınız isim hakkının ardından eksiklerinizi giderecek faaliyete başlayabilirsiniz. Ancak franchise aldığınızda karşılıklı imzaladığınız sözleşme nedeniyle indirimler, satılacak ürünlerin fiyatları ve kampanyalar firmanın bilgisi dahilinde düzenlenmektedir. Ayrıca barkod sistemi de kullanmanız istenen franchise sisteminde Ürünleriniz bittiğinde toptancıya gitmenize gerek kalmadan firma tarafından ürünleriniz yenilmem temin edilecektir.

Bir Milyoncu Pazarı Ürünleri Nereden Alınır?

Şayet herhangi bir firmanın isim hakkını almadıysanız, ucuzluk pazarı için ürünlerinizi kendiniz temin etmeniz gerekmektedir. Ülkemizde bulunan birçok toptancıdan küçük ev aletleri, dekoratif objeler, pratik malzemeler, banyo malzemeleri ve elektronik eşyalar gibi birçok ürünü toptan fiyatına satın alabilirsiniz. Piyasanın çok daha altında fiyatlar sunan toptancıları bulabileceğiniz yerler şu şekildedir;

  • İSTOÇ Ticaret Merkezi
  • Eminönü bölgesindeki Tahtakale
  • Kantarcılar
  • Mercan
  • Yeşildirek
  • Küçükpazar
  • Süleymaniye
  • Sirkeci
  • Cağaloğlu
  • Beyazıt

Bunların yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa ve daha pek çok ilde toptancılar bulunmaktadır.

Bir Milyoncu Pazarı Kar Marjı Ne Kadardır?

İktisatta ilk öğretilen “ürünler kıt Ancak insan ihtiyaçları sınırsızdır” kuralı bir milyoncu pazarlarının mottosudur. Neredeyse her kategoriden ürün bulunan bir milyoncu pazar yerine giren kişiler çoğu zaman ürün almadan çıkmamaktadır. Süs eşyalarından makyaj malzemelerine, mutfak araç gereçlerinden hırdavat ürünleri ne varıncaya dek ürün bulundurduğumuzda müşteri kitleniz bir anda artacaktır.

Müşteri kitlenizin artması ile birlikte aynı oranda kar etme aracınızda yükselecektir. Bu nedenle bir milyoncu pazarlarını sadece kadınların tercih ettiği yönündeki düşüncelerinizi bir kenara kaldırarak erkek müşterilere de hitap edecek ürünler sunmalısınız. Örneğin; tornavida, matkap,  yapıştırıcı ampul gibi ürünler bulundurmanız, şu ürün sizde var mı diye sorulduğunda müşteriyi geri çevirmemenizi sağlayacaktır.  Bu da mağazanızın kulaktan kulağa popüler olmasını ve kar marjınızın artmasını sağlayacaktır.

Bir Milyoncu Pazarı Açmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Ucuzluk pazarı açmaya karar verdiyseniz öncelikle bağlı olduğunuz belediyeden ruhsat almanız gerekmektedir. Ancak işletme ruhsatına kanunen aranan şartların işyerinizde bulunması durumunda alabilirsiniz. Sonrasında vergi dairesine giderek işe başlama bildirim formunu doldurmanız ve sizden vergi levhası için istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmeniz gerekmektedir. Belediye ve Vergi Dairesi işlemlerini bitirdikten sonra Ticaret Sicil kaydını yaptırmanız gerekir. Bunun için de yine gerekli evrakları temin ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Muhtemelen Daha Önce Aklınıza Hiç Gelmeyen İş Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu