eDevlet

Finlandiya İşçi Alımı – Finlandiya’da Maaşlar

Bugünkü yazımızda Avrupa’nın küçük ama sevimli ülkelerinden biri olan Finlandiya işçi alımı ve Finlandiya iş ilanları hakkında yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşmak istedik. Eğer sizde bu ülkede yaşamak istiyor ve Finlandiya’ya işçi olarak gitmek istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. İşte Finlandiya işçi alımı ile ilgili tüm detaylar….

Yurtdışına göçmen işçi statüsünde gitmek isteyen birçok kişinin amacı daha iyi yaşam şartlarına ve daha iyi bir gelire sahip olmaktan geçiyor. Türk işçiler tarafından en fazla rağbet edilen ve en cazip gelen yurtdışı iş imkânları arasında ise Avrupa ülkeleri geliyor. Amerika ve Kanada gibi refah seviyesi yüksek olan ülkelerin yanı sıra küçük ama gelişmiş bir ülke olan Finlandiya’yı da tercih edenlerin sayısı hiçte az değil.

Finlandiya İşçi Alımı Nasıl Yapılıyor?

Finlandiya işçi alımı, son yıllarda da yoğun bir şekilde devam ediyor. Türkiye’nin yaptığı birçok inşaat ve sanayi yatırımı sayesinde ülkede faaliyetlerini sürdüren yerli firmalar projelerinde görevlendirmek üzere Türk işçi alımı yapmayı tercih ediyor.  Bunun yanı sıra Finlandiya firmaları da kendi şirketlerinde çalıştırmak için yabancı işçi istihdamına önem veriyor. Dolayısıyla gerek Türk şirketleri gerekse Finlandiya şirketleri yurtdışı işçi alımına öncelik veriyor diyebiliriz.

Özellikle Türk firmaları; inşaat, elektrik, temizlik ve sanayi alanlarında yatırımlarında bulundukları için yurtdışına götürecekleri işçilerinde bu sektörlerde deneyimli olmalarını istiyor. Birçok firma Finlandiya iş ilanlarını kendi resmi internet sayfalarından paylaştığı gibi yerli ve yabancı birçok kariyer sitesinde iş ilanları yayımlamaktadır. Tabi yayınlanan bu ilanlar sadece vasıflı kişileri kapsamıyor. Ayrıca niteliksiz işgücü olarak görülen yabancı göçmen işçi alımı da aynı firmalar tarafından yapılabiliyor.

Finlandiya’da Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya’da çalışmak için başvurduğunuz firma ülkede çalışabilmeniz için gerekli olan çalışma izni, vize vb. tüm resmi prosedürleri yerine getiriyor. Finlandiya hükümetinin verdiği onayla birlikte sizde ülkede yabancı göçmen işçi statüsün da çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

Finlandiya’daki işçi maaşlarına gelecek olursak; Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Finlandiya2da da maaşlar saatlik olarak hesaplanıyor ve bir saatlik ücret 9-12 Euro arasında değişiyor.  Örneğin Helsinki’de çalışıyorsanız saat başı 10 Euro kazanabilirsiniz ve günde sadece 8 saat çalışabilirsiniz. Hafta sonu ise tatil yapma şansına sahipsiniz. Bu şekilde baktığımızda ülkedeki asgari ücretin aylık olarak 1600 EURO civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha nitelikli işlerde çalışan kişiler ise bu rakamın katları şekilde ücret aldıklarını da unutmamak gerek.

Mutlaka okuyun: Polonya’da Çalışmak, İşçi Maaşları ve Yaşam

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu