GüncelSeyahat

Bolu Yedigöller Gezi Rehberi | 2021 Giriş Ücreti, Nerede ? Ne zaman Gidilir ?

BOLU YEDİGÖLLER’DE GEZİLECEK YERLER: KONAKLAMA, YEMEK, GEZİ REHBERİ

 

Bolu Yedigöller Nerede?

 

Yemyeşil doğası ile Batı Karadeniz bölgesinin en oldukça dikkat çeken rotalarından önde gelen Yedigöller Milli Parkı; Bolu ilinde yer alıyor. Zonguldak ile Düzce’nin komşusu olan Bolu’nun merkezinden 40 km uzakta olan milli park, özellikle hafta sonları hem Bolulular, hem Ankaralılar bununla beraber İstanbullular için soluk alma merkezi.

 

Bolu’nun eşi olmayan güzelliklerini bir arada sunan Yedigöller; ismi üzerinde, yedi gölü birleştiren doğası ve bol oksijenli havası ile bahar aylarında gidilecek en güzel yerler listesindeki yerini her yıl bir adım daha öteye taşıyor. Çok da sürpriz sayılmaz aslen; şu sebeple Yedigöller ne vakit gidilirse gidilsin insana ne olursa olsun fazlaca iyi geliyor.

 

Doğa severlerin, fotoğrafçıların, kampçıların, yıldızlara bakarken uyuyakalıp kuş cıvıltıları ile uyanmak isteyenlerin, bir tabiat havası alıp kendini kurumsal hayata karşı şarj etmek isteyenlerin ve resim peşinde kilometre yapmaktan asla çekinmeyenlerin favorisi Bolu Yedigöller; büyükşehir insanını depresyona sokabilecek güçteki cömert doğası ile hayatımızda mutlaka görülmesi ihtiyaç duyulan rotalardan biri.

Özellikle; sonbaharda kızılın, ilkbaharda ise yeşilin binbir tonuna bürünerek sunmuş olduğu manzarası Yedigöller denince muhtemelen ilk akla gelen kareyi oluşturuyor.

 

Bolu Yedigöller  Araç Giriş Ücretleri ;

 

Bolu Yedigöller Milli Park’a 2021 yılı giriş ücretleri; şahıs tam 5, araba 15, bisiklet 5, motosiklet 10 ve minibüs 45, otobüs ise 150 lira. (Değişkenlik gösterebilir.)

 

Bolu Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

 

Her mevsim başka bir gözle göreceğiniz doğası ile Yedigöller, ülkemizin gerçek anlamda zamansız dinlence alternatiflerinden biri oluşturuyor.

Yedigöller’e gitmek için en çok önerdiğimiz ve herkesin hem fikir olduğu dönemler ;

yeşilin coştuğu ilkbahar ayları ile tüm ağaçların turuncu ve tonlarına bulandığı sonbahar. Özellikle sonbahar mevsiminin Eylül ve Ekim aylarında Yedigöller pitoresk görüntüsü sebebiyle o denli fazla istek alıyormuş ki ulusal parka giriş yolunda kuyruklar oluyormuş.

Buraya sonbaharda gelme mevzusunda ısrar eden iseniz planınızı ne olursa olsun ama kesinlikle hafta içine denk getirin. Bir öteki ihtimal de sabaha karşı yola çıkıp parka erkenden varmanız. Yedigöller’e kışın gelmek ise açıkçası birazcık cesaret istiyor. Bolu’nun ünlü karından nasibini alan Yedigöller’in yolu karın miktarına nazaran kapanıp açılıyormuş. Yani, buraya kadar gelip yarı yoldan dönmek de var ama karlı yolu aşıp bir bulutta geziyormuş benzer biçimde bembeyaz tabiatın keyfini sürmek de.

 

Bolu Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

 

İstanbul’dan Yedigöller Milli Parkı’na gitmek için ilk önce İstanbul-Ankara otobanında ilkin Gebze, İzmit, Düzce’yi geçerek Bolu yolunu takip etmeniz gerekiyor. Bolu’nun merkezine geldiğinizden sonra, Yedigöller tabelalarını izleyerek Yedigöller’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif de Mengen üzerinden gelmek ama yolların harika olmadığını da belirteyim. Özellikle yağışlı günlerde dikkatli gitmek gerek… Bolu Yedigöller Seyahat videoma buradan ulaşabilirsiniz;

 

Bolu Yedigöller’de Konaklama – Bolu Yedigöller’de Nerede Kalınır ?

 

Yedigöller planınızı yapar yapmaz süratle karar vermeniz gereken şey konaklama tipiniz.

Bunun için iki seçeneğimiz var; biri pansiyon veya bungalovda kalmak, ikincisi ise kamp yapmak. Ancak kamp kurmayacaksanız, Yedigöller Milli Parkı etrafında tabiat ile iç içe oldukça fazla barınacak yer ve otel seçeneği olmadığı için süratli hareket etmeniz gerekiyor bundan dolayı odalar fazlaca fazlaca evvel, jet hızıyla doluyor. Özellikle de hafta sonları laf konusu ise.

Kısaca, Yedigöller gezisinde en mühim şey planlı hareket etmek. Otel/apart/pansiyon tarzı konaklama yapacaksanız gitmeye karar verdikten sonra odanızı tutun. Gidiş tarihinize 1,5 ay olması niteliğinde kolaylıkla yer bulabilirsiniz.

Şaka değil. Pansiyon konaklaması için Hindiba Doğa Evi’ni ya da Yedigöller Milli Parkı’nın içerisindeki Habitat Mesire Evleri’ni tercih edebilirsiniz. Hindiba Doğa Evi, ulusal parka oldukça yakın değil ancak doğası gerçekten görkemli.  Habitat Mesire Evleri ise ulusal parkın içinde, yedi gölün çevresinde konumlanmış bungalov evlerden oluşuyor.

 

Bolu Yedigöller’de canlı çeşitliliği…

 

Kayın, meşe, maun, kızılağaç, karaağaç ve köknar ağaçlarının çevreyi kucakladığı ulusal park, adeta bir yeryüzü cenneti gibidir.

Bitki ve hayvan hayatının faal bir biçimde korunması cevabında park içinde bulunan geyik, domuz, kurt, tilki ve sincap gibi hayvanların sayısı giderek artmaktadır. Ağaçlar sonbaharda en etkileyici kırmızı, sarı ve yeşil renklerle boyanır. Bu nedenle sonbahar, ulusal parkı ziyaret etmek için en iyi mevsim olabilir. Yedigöller’in kışın ne kadar güzel bulunduğunu da ihmal etmeyin.

Yedigöller, ziyaretçilerine vahşi hayatın güzelliğini ve zengin manzarayı izleme imkânı sunuyor. Doğanın sessizliğinin tadını çıkarmak ve mutlak dinginliği hissetmek istiyorsanız bu milli park tam size göre.

 

Yedi Göller;

 

Nefes kesen güzellikteki Yedigöller, tabiatın Bolu’ya armağanlarından biridir. Göl balıkçılığıyla ilgilenenler için inanılmaz derecede mühim bir yer olan Yedigöller, yedi minik gölden oluşuyor. Bu göllerin isimleri Büyük Göl, Derin Göl, Serin Göl, Nazlı Göl, Sazlı Göl, İnce Göl ve Küçük Göl’dür. Milli parkta yapılacaklar: Yedi gölü ve zengin bitki örtüsünü keşfedin. Gölde balık tutun. Güzel doğada yürüyüş ve kamp yapın. Doğa fotoğrafçılığı yapın. Doğanın sessizliğinin tadını çıkarın. Herbaryum için güzel bitkiler, yapraklar toplayın…

 

Bolu Yedigöller’de Mutlaka Gezilecek Yerler…

 

Yedigöller Milli Parkı arasında bulunan Büyük Göl, Küçük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, İnce Göl ve Sazlı Göl yürüyüş esnasında ne olursa olsun görülmeli. Zaten rotayı takip ettiğinizde, hepsinin önünden geçeceksiniz. Her gölün yanında ismi ahşap tabelalarda yazıyor. Göllerin çevresi bitkilerle ve ağaçlarla dolu olduğundan, ışığa ve güneşe bakılırsa birtakım kısımlara gölge çökmüş oluyor. Bu sebeple; muhtemelen en basit resim çekebileceğiniz bölgeler Büyük ve Nazlı Göl olacak, aklınızda olsun. Göllerin çevresinde gezerken patikaları takip ederseniz aralardaki şelaleler ile Gülen Kayalar ve Dilek Çeşmesi de yolunuzun üstüne çıkacak. Bunun haricinde Nazlı Göl’e doğru yukarı tırmanan yol üstünde solunuzda ve orman içinde kalacak halde Pisagor Ağacı’nı da görmeniz mümkün.

 

Zamanın Varken Bolu, Yedigöller’de bungalov evlerde kal.

bolu yedigöller bolu yedigöller bolu yedigöller bolu yedigöller

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu