Teknoloji

# Disney Plus, Atatürk dizisine yönelik iddiaları doğruladı!

Son günlerde Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Disney+’ın Atatürk dizisiyle ilgili yeni açıklamalar geldi. ABD’deki lobicilik faaliyetlerinin baskısıyla yayınlanmasını iptal edildiği belirtilen dizi için RTÜK araya girdi. Hatta dizinin bir televizyon kanalı üzerinden ücretsiz olarak paylaşılacağı söylendi.

Disney+ Atatürk dizisinde son durum: İptal mi, yayınlanacak mı?

Disney Plus’ın Atatürk dizisiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Dizinin platformda yayınlanmayacağı iddialarının ardından hem kullanıcılardan hem de resmi kuruluşlardan tepkiler geldi. Disney Plus Türkiye temsilciliği ise Tele1’e ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Disney Plus Türkiye’nin şu an için dizinin iptal edildiğine dair resmi bir kararı bulunmuyor. Türkiye’deki temsilcilik, gelen tepkileri raporlayarak Disney’in global ekibine sunduğunu ifade etti. Disney’in küresel ekip tarafından dizi hakkında bir değerlendirme süreci yürütüldüğü kaydedildi.

Disney Plus yetkilisi verdiği demeçte, “Bizler aldığımız çağrılar neticesinde dosya oluşturup yurt dışındaki ekibe raporluyoruz. Aslında sosyal medyadaki spekülatif bir olaydan ibaret bir algı yaratıldı. Onların başlatmış olduğu bir kampanya. Bizlere olumlu ya da olumsuz herhangi bir bilgi henüz verilmedi” ifadelerini kullandı.

Atatürk içeriği yayınlanırsa, tüm dünyada yayınlanacak. Global bir tartışma diyebiliriz. Yurt dışında yayınlanmasını istemeyenler var. Global içerik olduğu için ülkelerden alınan geri bildirimler önemli. Tepkiler ne kadar fazla olursa o kadar göz önünde oluyor.

Öte yandan Ermeni lobisinin diziyle ilgili paylaşımlarının Türkiye’de olumsuz bir algı oluşturduğuna dikkat çekildi. Disney+ sözcüsü ayrıca yüzlerce kullanıcının tepki olarak aboneliklerini iptal ettiğini dile getirdi. Disney’in Türkiye’den çekileceğine yönelik iddialar ise yetkili tarafından yalanlandı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu