eDevlet

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok kişi iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgilere sahip değildir. İşte yapmanız gerekenler...

Her birey yaşamına yön vermek ve daha mutlu bir şekilde yaşamak için çalışmak zorundadır. Tam da bu süreçte iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler gündeme gelmektedir. İş başvurularında çok önemli bir yere sahip olan mülakatlarda nasıl davranılması gerektiğini bilen adaylar bu süreci kolayca aşarak iş sahibi olabilir. Öte yandan firmalar çoğu zaman adayların en stresli halinde kendini ifade etmesini talep edebilir. Bu tür durumlarda nasıl davranılması gerektiğini bilirseniz, bir girişimci olarak mülakatta başarıya ulaşabilirsiniz.

İş Görüşmesinde Hangi Durumlara Dikkat Etmeliyim?

Bir iş görüşmesine gitmeden önce araştırma yapmanızı öneriyoruz. Yani görüşme yapacağınız firmanın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmanız şart. Yöneticiler sizinle konuşurken firmaları hakkında bilgi paylaşmanızı her zaman bekleyecektir. Ayrıca firma hakkında aniden sorulacak şaşırtıcı sorulara da kendinizi hazırlamanız gerekir.

Ek olarak iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda kıyafet seçimi çok önemlidir. Bu konuda yapmanız gereken şey, çok dikkat çekici ya da sıradan renklerle hazırlanan kıyafetleri tercih etmemektir. Haliyle kıyafet seçiminde resmi ve kurumsal olmalı, mülakat sürecinde yerine göre tebessüm ederek kurumsallığınızı ön plana çıkarmalısınız.

Bu süreçte bazı temel becerilerinizi de ön plana çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. İşin türüne göre takım çalışması ve stres yönetimi gibi becerilerinizi sergilerseniz, mülakat süreci daha olumlu geçecektir. Ayrıca doğru ve güncel referanslar da çok önemlidir. Referans olarak sunacağınız kişiler ne kadar kaliteli olursa, sizin de firmayla bağınız o kadar iyi olacaktır. Aslında tüm bu kuralların dışında iş görüşmesine randevu saatinden en az 15-20 dakika kadar erken gitmeniz de çok önemlidir.

Mülakatta Başarılı Olmanın Yolları

Sıraladığımız bu durumların dışında mülakat sırasında pozitif ifadeler kullanmanız gerekiyor. Çünkü özgüveninizi de görmek isteyen İK uzmanları, kendinizi ne kadar iyi bir şekilde ifade ettiğinizi görerek hakkınızda olumlu düşüncelere sahip olabilir. Ayrıca iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler hususunda samimi olmanız gerektiğini de unutmayın. Elbette eleştiriye açık olmanız gerekirken eski işiniz hakkında da olumsuz konuşmamanızda yarar var. Kararlı olmak, maaş beklentilerine vurgu yapmamak ve daima dürüst olmak da mülakatta başarılı olmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu