eDevlet

Öğrenciler için Ek İş Ve Para Kazanma Yolları

Öğrenci olmak son derece zor zanaat ve böylesi bir durumda da doğrudan olarak öğrenciler için ek iş konusu gündeme gelen konular arasında geliyor. Zira kimi zaman ailelerin maddi gücü yetmediği için kimi zaman öğrencilerin okurken de para kazanma istemlerine bağlı olarak ya da tüm bunların ötesinde öğrenciler boş zamanlarını değerlendirmek için ek iş yapmak istiyorlar.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de öğrencilerin kendi yetkinliklerine uygun olarak yapabilecekleri işler var. Bunun yanında özellikle teknoloji ile arası iyi olanların hiç yerlerinden kalkmadan tamamen cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazları kullanarak yapabilecekleri işler var. Biz de bu yazıda bu konuya ana hatları ile bakarak teknoloji kullanarak para kazanmak isteyen kız ve erkek öğrencilere yapabilecekleri ek işler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Yani bizim yazımız özellikle teknoloji seven ve bu alanda biraz bilgisi olanlara hitap ediyor. Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Fotoğraflarınızı Satmak!

Şimdi ilk olarak öğrenciler için ek iş noktasında önereceğimiz iş yazının ana başlığından da anlaşılacağı üzere fotoğraflarını satmak. Bu işi yapabilmek için öncelikle olarak yüksek çözünürlüklü olan bir cihazınızın olması gerekir. Günümüzde artık sadece dijital ya da analog fotoğraf makineleri ile çok iyi fotoğraf makineleri ile kaliteli fotoğraflar çekilmektedir. Altın oran, netlik, ışık ve  görüntü kaosundan uzak çok değişik türden fotoğraflar çekerek bunların satışını yapabilirsiniz.

Bunun yanında daha pratik bir yöntem olarak şipşak fotoğrafçılık yapmanız da mümkün. Örneğin anında fotoğrafı basıp veren Polarioid makineler ya da çektikten sonra yanınızda bulunduracağınız fotoğraf basan cihazlar ile böylesi bir işten anında iyi kazançlar elde ederek cep harçlığınızı kalabilirsiniz. Eğer daha fazla bilgi ve yeteneğiniz var ise bireysel ya da karma sergilere de katılarak kazanç elde etmeniz mümkün. Tek kriter doğru fotoğraf çekmeyi bilmek.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Youtube Kanalı Açmak!

Gelelim son yılların en gözde kavramlarından bir tanesi olan ve tamamen cep telefonu ya da tablet üzerinden veya bilgisayar üzerinden yapabileceğiniz bir işe. Youtube kanalı açarak para kazanma işin. Tüm boş zamanlarınızda böylesi bir işi yaparak ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken önce öncelikle bir Youtube kanalı açmak ki günümüzde bunu bilmeyen yok gibi. Kanalınızı açarak ilk adımı doğrudan atmış oluyorsunuz. İkinci aşamada ise artık kanalınıza videolar yüklemeniz ve yayınlar yapmanız geliyor. Burada yeni nesil trendleri takip ederek, beklentileri çok iyi analiz ederek, özgün, daha önce benzeri görülmemiş çalışmalar yapabilirsiniz. Kendi öğrenci günlüğünüzü yayınlayabilirsiniz, özel ilgi çekici konuklarınızı ağırlayabilirsiniz, belli başlı alanlarda pratik bilgiler verebilirsiniz. Böylesi bir işten para kazanabilmeniz için mutlaka belli bir tıklanma oranına ulaşmanız gerekmektedir. Aksi halde kanal açmanın çok bir faydası olmayacaktır. Kanalı açtıktan sonra tüm sosyal medya ortamlarından kanal açtığınızı duyurmanız gerekir.

İnternetten Satış Yapmak!

Üçüncü olarak öğrencilerde yapılabilecek ek işler noktasında internetten satış yapmak konusu var ki bu da özellikle iktisat, işletme, pazarlama alanında okuyan öğrenciler için adeta staj yapma gibi bir seçenek. Burada kendi hiçbir ürününüz olmasa bile rahatlıkla sanal alemde satış yapabilirsiniz. Kimi online satış yapılması olanaklı olan firmalar ile iletişime geçip onların ürününü kendi sayfanız üzerinden satarak ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile aracılık yaparak komisyonunuzu alıp 0 maliyetle, çok da zaman harcamadan iyi kazançlar elde etmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken şey kendinizi tanıtmak ve doğru hedef gruplara ulaşmak.

Twitch Kullanmak

Bilmeyenler için çok yabancı bir kavram gibi görünse de aslında yaklaşık 10 yıldır dünyanın değişik yerlerinde kullanılan bir sosyal medya platformu. Siz de twitch kullanarak çok iyi paralar elde edebilirsiniz. Burada öncelikli olarak twitch platformuna tamamen ücretsiz olarak üye olmanız gerekir. Akabinde para kazanmak için yayın yapabilir ve/veya twitch platformunda işbirliğine giderek kazançlar elde etmeniz mümkün. Burada yayın yaptığınız zaman bağışlar alabilirsiniz. Yayınızı izleyenler beğendikleri zaman size bağış yapabilir. İşbirliği ya da diğer bir ifade ile ortaklıktan para kazanmak için ise en az 5000 abonesi olması gerekmektedir.

Sesli Kitaplar Yaratmak

Öğrenciler için ek iş konusunda bu yazıda size önereceğimiz en son iş sesli kitaplar işi. Ülkemizde de dünyanın herhangi bir yerinde de görme engelliler bulunuyor. Bu insanlar için sesli kitaplar okuyarak ya da kendi sesli kitaplarınızı yaratarak para kazanabilirsiniz. Üstelik bu işin bir sosyal sorumluluk işi gibi bir iş olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani sizleri manevi yönden de doyurabilecek olan işler arasındadır. Yarattığınız ve/veya okuduğunuz bu kitapları kendi yakın çevreniz üzerinden satabileceğiniz gibi, bu alanda çalışan yayınevleri ve ilgili kurumlar ile iletişime geçerek de böylesi bir işi yapabilirsiniz.

Üstte belirtilen bu işlerin bir veya birkaçını yaparak kendinizi zorlamadan, boş vakitlerinizi kazanca dönüştürmenin yanında deneyim kazanmanın yollarını da öğrenmiş olacaksınız. İşin bu yönünü de unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu