eDevlet

Tatil Kredisi Veren Bankalar

Tatil insanların yaşamında olan en temel gereksinimlerden bir tanesi de tatil kredisi de tam olarak bu noktada kimi zaman da olsa alınan kredi türleri arasında geliyor. Bunun kendi içinde belli başlı nedenleri var. Bu nedenlerin en başında ülkemizde özellikle Haziran Eylül arasında tatil yörelerinde tatil yapmanın en ucuz yerlerde bile oldukça yüksek olduğu. Oysa yine bilinen bir durum ki insanlar ağırlıklı olarak tatillerini bu dönemde yapıyor. Sonuçta tatil de bir temel gereksinim. Oysa ister çekirdek aile olarak gidilsin, ister kalabalık bir aile olarak kişilerin bütçelerini aşabiliyor. Bu durumda da böyle bir kredi çekilmesi kaçınılmaz hale geliyor.

Yaz Tatili İçin Finansman

Yaz ayları döneminde tatil kredisi özel seçenekler ile kredi olanağı sunar. Kimi bankalar aşağıda de detaylı olarak görülebileceği üzere ertelemeli, kısa vadeli, düşük faizli, ekonomik açıdan en zayıf ailelerin bile rahatlıkla aylık bütçelerini zorlamadan ödeyebilecekleri tatil kredilerini müşterilerine sunarlar. Böyle bir kredi gereksinimi olanlar da kendilerine en uygun olanı seçerek bu kredilerden yararlanarak gönüllerince tatil yaparlar.

Genel olarak bakıldığında yıllara göre değişmekle beraber hem kamu bankaları, hem özel bankalar bu tarz kredi vermektedir. Aylık faiz oranları altta da detaylarından görüleceği üzere çekilen toplam vade sayısına ve bankasına göre değişir

Başlıca tatil kredisi veren bankaların isimleri ise şu şekildedir:

  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank
  • Denizbank
  • Fibabank
  • QNB Finansbank

Olarak ifade edilebilir. Bu bankalarda kimileri tatil acenteleri ile anlaşmalı olarak çalıştığı gibi kimileri doğrudan kredi verme yoluna gider. Ayrıca genellikle maksimum tatil kredisinde istisnalar olsa da vade oranı 36 aydır. Kimi bankalarda 48 ay vade veren bankalar da olabilmektedir.

Hemen bu noktada şunu anımsatmak gerekir ki kişiler önce kendi bütçelerine en uygun olan ve elbette kendilerine uyan tatil beldelerini bulmalı ve sonrasında gerçekten o tatil için gereksinim duyulan miktarda kredi çekilmelidir. Gereksiz yere fazladan kredi çekilmemelidir. Ayrıca olabildiğine kısa vadeli olarak kredi alınması faydalı olacaktır. Bu genel giriş ve temel bilgilerden sonra şimdi dilerseniz biraz da faiz oranları, bankaların nasıl ve hangi şartlarda kredi verdiğine bakalım.

Ortalama Olarak Faizler

İnsanların en merak sorulardan bir tanesi de tatil kredisi uygulanan faiz oranlarının ne oranda olduğudur. Şartlar her ne kadar yıllara, yaşanan özel durumlara göre kimi zaman değişse de 12 ay ile 47 arasında değişen vade oranlarında günümüz şartları itibarıyla ortalama olarak faiz oranları, 1.15 ile 1.75 arasında faiz oranları arasındadır. Kimi zaman ülkemizde ilgili kurumlar kredi faiz oranlarını düşürdüğü zaman bu oranlar daha da aşağıda olabilmektedir. Ama hiçbir banka keyfi müşteriye özel faiz oranı uygulamaz. O yüzden kişilerin bu noktada herhangi bir endişe duymasına gerek yoktur.

Yine bu kredilerde ağırlıklı olarak dosya masrafı alınmaz. Keza kredi tahsis ücreti gibi bir durum da yoktur ama gerçekten tatil için alındığının da belgelenmesi esastır. Yani kişiler bu krediyi alıp, başka bir amaç için kullanamaz.

Akbank: Şimdi biraz da bankalara bakalım. Sabancı Holding bünyesinde olan Akbank genellikle 3 ay ertelemeli olarak ve 36 ay vadeli olarak böyle bir kredi olanağı sunar. Masrafsız olan tatil kredileri arasındadır. Akbank kanalı ile kredi alacak olanlar doğrudan bankaya giderek müşteri temsilcisine nüfus kimlik belgesi ile başvuru yapar.  Akabinde de eğer kredi notu yeterli ise böyle bir krediyi kullanır. Faiz oranı 1.54 ile 1.73 oranları arasındadır.

Vakıfbank Jolly Tur: Jolly Tur ile anlaşmalı olan Vakıfbank Jolly Tur müşterileri için böyle bir olanak sunar. 1.55 faiz oranı ile 3 ay ile 24 ay arasında kredi verir. Rakam olarak da sınırlamalar vardır. Alt limit 500 TL, üst limit 3000 TL oranındadır.  Banka 3.000 üst limitinde gelir belgesi ister.

Yapı Kredi: Koç grubu bünyesinde olan Yapı Kredi ise hem yurt içi, hem yurt dışı gezileri için tatil kredisini verir. Bankaya gitmeden doğrudan internet üzerinden ya da SMS ile başvuru yapılır. Üst vade oranı 48 aydır.

Fibabanka: En yüksek limiti veren bankadır. Alt limit 3 bin üst limit 20 bin Türk Lirasıdır. Faiz oranları son derece uygundur. Bunun yanında en kolay kredi alınabilecek olan bankadır.

İng Bank: İnternet üzerinden alınan tatillerde bu bankanın seçilmesinde hem taksit hem kredi olanağı sunar. Aynı zamanda bir günlük de bedava tatil verir.

Mutlaka okuyun: Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu