Bilgiler

#Yeni Cihaz Geliştirildi! Tek Tuşla Deniz Suyunu İçmek Mümkün Olabilir

Bilim insanları, insanlık için çığır açacak bir çalışmaya imza attılar. Deniz suyu tek bir tuşla ve küçük bir cihazla içme suyuna dönüştürülebilecek.

Yeni Cihaz Geliştirildi! Tek Tuşla Deniz Suyunu İçmek Mümkün Olabilir

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatı kolaylaştıracak yeni buluşlar gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü çok heyecanlandıracak bir çalışmaya imza attı. Bu enstitü içerisinde yapılan çalışmalar modern bilim üzerinde oldukça etkili buluşların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Enstitüde yapılan son çalışmaların gelecek dönemde insanlık için oldukça faydalı bir çalışmaya imza attığı öğrenildi.

Tek bir tuşla çalışabilen cihazla deniz suyunun içme suyuna dönüştürülebildiği bir çalışma yapıldı. Bu keşif insanlığı gelecek dönemde mutlu edecek, kaynakların tüketilmesini engelleyerek tasarruflu bir çalışma yapılacak dönemi de beraberinde getirecek.

Deniz Suyu Tek Tuşla İçilebilecek!

Kirli suların dönüştürülerek ve arıtılarak temiz su haline getirilmesi insanlık için son derece önemli. Bilim insanlarının yapmış oldukları son çalışmalara göre, daha önce yapılan filtreler ve yüksek basınç gösteren pompalara ihtiyaç duymadan kirli suyu temiz içme suyuna çeviren sistem sadece portatif bir arıtma ünitesinden oluşuyor. Arıtma cihazı denildiği zaman akla büyük ve ağır cihazlar geliyor ancak yeni geliştirilen cihaz en fazla bir bavul boyutunda. Kullanımı da son derece basit olmakla birlikte tek bir tuşa basarak tuzlu suyu arıtmak mümkün olacak.

Deniz Suyunu Dönüştürmek Kolaylaşacak!

Deniz suyunu içme suyuna dönüştürmek normal şartlarda neredeyse imkansız. Çalışmanın yapılması için büyük arıtma sistemlerine ve ağır cihazlara ihtiyaç duyulacak. Yoğun tuzdan arındırabilmek için suyun pek çok kez filtrelerden geçmesi gerekiyor. Yeni arıtma cihazında ise tuz parçacıklarını ayrıştırmak için elektrik sisteminin kullanılmasına karar verildi.

Deniz suyunu içme suyuna dönüştürebilmek için filtreler kullanmak yerine iyon konsantrasyonu polarizasyonu kullanılmasına karar verildi.

Yeni sistemle birlikte su içerisindeki tuzlar tamamen ortadan kaldırılmıyor. Bilim insanları şimdilerde kalan tuzlarında arındırılması için elektrodiyaliz işlemini kullanmaya başladılar. Sistemin başarılı bir şekilde ilerlemesinin ardından deniz suyu tamamen içme duyuna dönüştürülebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu