Yurtdışında Çalışmak

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Öneriler 2022

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Öneriler hepimizin hayali. Peki, yurt dışında nasıl iş bulabilirsiniz? Bu soru hepimizin kafasını karıştırmakta ve birçoğumuzun araştırmaya bile başlamadan vazgeçmesine neden olmakta. Ülkemizdeki ekonomik durum hepimizin hayatını zorlaştırıyor, kimi zaman kiramızı ödeyemiyoruz kimi zamansa kendimize ayıracak para bulamıyoruz. Ekonomi bir yana, ülkemizin konumundan ötürü birçok politik tartışmanın ortasında kalıyoruz ve bu tartışmalardan fazlasıyla etkileniyoruz. Bütün bu sebepler bir araya geldiğinde hepimiz yaşadığımız ülkeden bulanıyor ve daha iyi yaşam şartlarına sahip olmak için yurt dışına göç ediyoruz.

Yurt dışına yerleşmek söz konusu olduğunda ilk halletmemiz gereken problem iş bulmak oluyor. İş bulduktan sonra her şeyi kolaylıkla halledebilirsiniz. Yurt dışında nasıl iş bulabilirsiniz ve iş seçenekleriniz nelerdir sorularına bu yazımız sayesinde kolayca ulaşabileceksiniz. Ancak, bütün bunlardan önce size birkaç tavsiye vermemiz gerekir. Bu tavsiyelerden ilki derin bir araştırma yapmanız olacaktır. Bir ülkeye yerleşmeden önce, o ülkenin asgari maaşını öğrenmek elbette ilk yaptığımız iş oluyor ancak; şunu gözden kaçırıyoruz o ülkedeki yaşam şartları neler?

Örneğin; o ülkedeki kiralar ne kadar, sağlık hizmetleri ne ölçüde gelişmiş, o ülkede yaşayan insanlar ırkçı mı, ülkedeki baskın dini inanç nedir ve sizin dini inancınız o ülkede nasıl karşılanacak, yerleşmek istediğiniz ülkede hangi mesleği icra edenler daha fazla maaş alıyor ve o ülkede oturma izni almak için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu sorularınızın hepsine cevap bulduktan sonra iş aramaya başlayabilirsiniz, aksi takdirde yerleştiğiniz ülkeyi terk etmek kaçınılmaz olacaktır.

İş bulmak konusunda ise oldukça fazla seçeneğiniz mevcut. İşte, o seçeneklerden bazıları:

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum
Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum

İŞKUR’a Başvurmak

Evet, bu seçeneğin şaşırtıcı geldiğini biliyoruz. Muhtemelen bir çoğunuzun İŞKUR’un böyle bir hizmet verdiğinden haberi dahi yok. Ancak İŞKUR, yurt içinde iş bulmak isteyenlere yardımcı olduğu gibi aynı zamanda yurt dışında da iş bulmak isteyenlere yardımcı oluyor. Yurt dışında çalışmak istediğinizi kuruma bildirdiğinizde; aynı yurt içinde olduğu gibi işverenin belirttiği koşulları sağlıyorsanız işverenle görüşebiliyorsunuz. Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum Yurt dışında çalışmak isteyen her meslekten insan için bir fırsat kapısı olan İŞKUR, siz işe girdikten sonra düzenli olarak maaş alıp almadığınızı ve sigortanızın yapılıp yapılmadığını da kontrol ediyor.

Kısacası; yurt dışına gittiğinizde sizin haklarınızı gözetleyen bir kurum da böylelikle olmuş oluyor. Fakat belirtmemiz gerekir ki; bu kuruma başvuran çoğu işveren kalifiye eleman aramaktadır. Mesela hizmet sektöründe; garson, satış danışmanı, aşçı olarak çalışabilecek bir bireyseniz ilk önceliğiniz bu kuruma başvurmak olmalıdır. Çoğu kısa dönem iş ilanı veren patronlar, çalışma performansınızı beğenirlerse sizinle daha da uzun süreler çalışabilirler. Yurt dışında iş bulmak biraz zor bir dönem olsa da İŞKUR bu süreci oldukça kolaylaştırıyor.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışındaki Firmalara İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yurt Dışında Çalışmak İçin Yardım Almak

Birçoğumuz için en kolay olan seçenek bir yakınımız aracılığıyla yurt dışına yerleşmektir. İş bulma sürecinin kolaylaşmasının yanı sıra aynı zamanda oturma izni alma aşamalarını daha kolay geçmek için, eğer varsa bir yakınınızdan yardım istemek mantıklı olacaktır. Bir başka açıdan bakacak olursak, eğer yurt dışında yaşayan bir tanıdığımız varsa bu insan bize davetiye çıkartıp o ülkeye vize almamızı da kolaylaştırabilir. Hem de o ülkeye yerleşmeden önce, o ülkedeki şartları canlı olarak görmemiz daha kolay karar almamızı sağlayacaktır. Yurt dışında yaşayan tanıdıklarınız size referans olurlarsa kolayca iş bulabilirsiniz. Özellikle çalışmak istediğiniz sektörde çalışan bir tanıdığınız varsa her şey sizin için daha kolay olacaktır. Hizmet sektöründe çalışan bir tanıdığınız size kolaylıkla iş bulabilir, bu tarz işlerin patronları eleman alırken referanslara çok dikkat ederler. Bir referans ile iş bulmak sizin hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır.

Yurt Dışı İlanlarını Takip Etmek

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da birçok iş sitesi bulunmaktadır. Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum  Bu siteleri düzenli olarak takip etmek sizin için karlı olacaktır. Yurt dışındaki çoğu ülke belirli zamanlarda işçi alımı yapmakta ve bu iş ilanlarını internet üzerinde duyurmaktadırlar. Çalışmak istediğiniz sektörü belirledikten sonra, bu iş için açılan ilanları sıklıkla takip etmelisiniz. İşçi alım koşullarının da yazılı olduğu bu sitelerden gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınızı da kontrol edebilirsiniz.

Kendi İş Yerinizi Açmak

 

Yurt dışına yerleşen insanların çoğu işçi olarak çalışmaktadır. Ancak çok büyük bir fırsatı da göz ardı etmememiz gerekir. Kendi işinizi kurmak, sizi hem işçi alımı şartlarını sağlama külfetinden hem de bir başkasının işçisi olma sorumluluğundan da kurtaracaktır. Türk mutfağının zenginliği hepimiz tarafından bilinen bir bilgidir. Özellikle bir restoran açarak yurt dışındaki çoğu ülkede oldukça yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Bahsi geçen bu ülkeler elbette Avrupa ülkeleri değildir. Türki cumhuriyetlerin çoğunda büyük bir Türkiye özentiliği mevcuttur. Aynı zamanda, bu ülkelerde yaşayan insan Türk mutfağına son derece hayrandır. Eğer bir restoran açacaksanız Arap ülkeleri de sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır. Bunun yanı sıra Azerbaycan gibi ülkelerde tekstil mağazası açarak da yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

İş Veren Şirkete Direkt Olarak Ulaşmak

Güçlü bir CV’niz varsa ve yabancı dil bilginize güveniyorsanız iş yerlerine mail atarak onlarla iletişime geçebilirsiniz. Özellikle Avrupa ülkelerindeki bazı meslek dallarında iş verenlerin en çok dikkat ettiği şey çalışanlarının öz güvenidir. Sizler de öz güveni yüksek bir insan portresi çizmeyi başarabilirseniz kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz şirkete mail attıktan sonra sizinle kısa süre içinde iletişime geçilecektir ardından internet üzerinden bir mülakat görüşmesi yapacaksınız. Bu aşamaları kolaylıkla geçmeyi başarırsanız, yurt dışına hemen yerleşme fırsatına erişebilirsiniz.

 

Bir başka yazımız Yurt Dışında Çalışma Şartları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu