eDevlet

Yurt Dışında Ev Almak İsteyenler İçin İdeal Ülkeler

Sınırlar artık ortadan kalkıyor ve insanlar artık sadece ülkemizde değil yurt dışında ev almak da istiyor. Üstelik kimi zaman yurt dışından ev alınması beraberinde çok ciddi alınan ülkeye göre bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Dahası kimi zaman hiç yerinizden kalkmadan rahatlıkla ev sahibi olabiliyor ve canınız istediği zaman o ülkede yer alan eve giderek rahatlıkla tatil yapabiliyor ve istediğiniz kadar yaşayabiliyorsunuz. Nasıl belli bir sınırlar dahilinde ülkemizden yabancılar ev alabiliyor ise biz Türkler için de benzer durum söz konusu.

Yurt dışından ev sahibi olmanın en önemli avantajlarından bir tanesi ev alındığı ve belli bir müddetle ( ülkesine göre süre değişiyor) o ev satılmadığı zaman kişi o ülkenin vatandaşı olabiliyor ki bu da başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede çok ciddi avantajlar getiriyor.Alınan bu evler istenirse kiraya da verilebiliyor. Dahası kişi ev aldığı ülkede yine ülkesine göre değişmekle beraber çalışma izni almasına gerek kalmıyor.

İşte tüm bunlara istinaden biz de belli bir maddi gücü olup yurt dışında ev sahibi olmak isteyenlere aşağıda yer alan temel bilgileri vermeye çalışacağız. Kimi ülkelerde olan ev fiyatlarının ise ülkemizden çok daha uygun olduğunu gördüğünüzde ise şaşırmayın.

En Popüler Ülke Amerika

İnsanların yurt dışında ev almak istediği zaman en çok tercih ettiği ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Üstelik Amerika’dan ev almak için illa bu ülkeye gitmenize gerek yok. Amerika’da çok sayıda Türk emlakcısı var ve siz bunlar ile iletişime geçerek rahatlıkla ev sahibi olabilirsiniz. Türklerin Amerika’da özellikle Miami ve New York gibi şehirleri seçtiği ise biliniyor. Lakin bu kentlerin dışında da başka yerlerde ev sahibi olabilirsiniz.

Amerika’da oturma izni almak için Green Card adı verilen yeşil kartınızın olması gerekiyor ama eğer EB-5 sistemi ile 500 bin dolar değerinde bir alt yapı yatırımı yaparsanız rahatlıkla oturma izni alabiliyorsunuz. Ayrıca eğer 1 milyon dolarlık bir iş yatırımı da yaparsanız yine Amerika’da oturma izniniz oluyor.

Amerika’da ev fiyatları evin bulunduğu bölgeye, kente evin özelliklerine göre değişiyor. Kent dışı ya da kent içinde apartman katı olması fiyatları otomatik olarak değiştiriyor. Amerika’da kent dışında olan evlerinin çoğunluğunun eşyalı olarak satıldığını da ifade etmek gerekir. Amerika’da ev fiyatları 200 bin dolardan başlıyor ve giderek yükseliyor.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışına Yerleşmek İsteyenlere İdeal 6 Ülke

Avrupa Kıtasında Yatırım Yapılabilecek Adresler

Yukarıda Amerika dedikten sonra biraz da dilerseniz Avrupa genelinde hangi ülkelerden ev alınabilir sorusunun yanıtlarını vermek gerekiyor. Birçok ünlümüz de Avrupa’dan ev alıyor ve Avrupa’da yaşamanın konforunu yaşıyorlar. Şimdi dilerseniz en popüler, Türklerin tercih ettiği ülkelere bakalım.

İngiltere’de Ev Almak

Birçok insanın tercih ettiği ülkelerin başında İngiltere geliyor. İngiltere hepimizin çok iyi bildiği üzere Birleşik Krallık ve kendisine has bir yapısı var. Sessiz sakin bir ülke İngiltere. Başta Londra olmak üzere ülkenin birçok yerinde ev sahibi olmak mümkün. Lakin bu noktada şunları da ifade etmek gerekir. İngiltere’nin neresinde olursa olsun ev sahibi olursanız olun, oturma izni alamıyorsunuz. Bunun yanında dünyanın diğer yerleri ile kıyaslandığında ev fiyatları oldukça yüksek. Lakin eğer ev sahibi olursanız çok yüksek değerler ile de kiraya verebilmeniz mümkün. Ortalama olarak ev fiyatları 450 bin Sterlinden başlıyor.

Eğer bu ülkede oturum izni almak ve iş kurmak istiyorsanız o zaman belli bir düzeyde yatırım yapmanız gerekiyor. Bu iki ülke arasında yapılan anlaşmalara göre farklılık gösteriyor. İngiltere bilindiği üzere son günlerde Avrupa Birliğinden ayrıldı ve bunun bu ülkede ne tür bir değişim yaratacağı şimdilik muamma.

İspanya’da Ev Almak

Matadorları, dansları, sineması ile İspanya çok özel ülkelerin başında geliyor. Türkler son yıllarda giderek İspanya’da başta Barselona olmak üzere mutlaka bu ülkeyi tercih ediyor. Nitekim yapılan araştırmalar son yıllarda giderek Türk vatandaşlarının bu ülkede ev sahibi olduğunu gösteriyor. Satılık ev fiyatları da dünyanın diğer ülkelerine göre çok daha uygun.

Neden ülkemizden giderek insanlar bu ülkede ev sahibi oluyor sorusuna verilebilecek en temel yanıt elbette ülkenin kendisine has dokusu, iklimi gibi faktörler. Kira gelirleri orada yaşamasanız bile oldukça cezp edici. O yüzden de son derece sağlam bir yatırım. Ortalama olarak alınabilecek bir evin fiyatı ise 500 bin dolardan başlıyor. Turizm ülkesi olduğu için de aylık olarak kiraya ya da sezonluk verdiğiniz zaman kısa bir zaman sonra verdiğiniz parayı rahatlıkla geri alabiliyorsunuz.

Yunanistan’da Ev Almak

Gelelim Yunanistan’a. Yunanistan bizim komşu ülkemiz. Üstelik kültürel olarak da bize son derece yakın ve kendinizi hiç yabancı hissetmiyorsunuz Ege’nin karşı yakasında.Üstelik tüm bunların yanında Yunanistan’da ev almak için en önemli nedenlerinden bir tanesi ülkenin hala ekonomik kriz ile boğuşması. Bu da ev fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Üstelik uzun vade de son derece sağlam bir yatırım. Ortalama olarak ev fiyatları ise 250 bin Euro değerinden başlıyor. Böylesi bir ev alındığı zaman kişi ailesi ile Yunanistan’da oturma izni alabiliyor. Dahası Schengen vizesi sahibi de olabiliyorlar. Bu da son derece ciddi bir avantaj

Bunların yanı sıra Yunan Adalarından özel bir ev almak isterseniz o zaman 6 ay ile 12 ay arası beklemeniz gerekiyor. Zira ülkemizden ev almak isteyen Türk vatandaşları için belli bir takım sınırlamalar ve kriterler var. Bunlar incelenip ev sahibi olmalarına izin veriliyor. Yani öyle çok kolay olmuyor.

Ucuz Bir Ülke Olan Letonya’da Ev Almak

Yurt dışında ev almak isteyen insanlar için, ille de yurt dışında yaşamak isteyenler için en ucuz ev sahibi olmak isteyenler için Letonya son derece ideal bir ülke. Üstelik son derecede güzel bir ülke. Bu ülkeden ev sahibi olarak oturma iznini alabiliyorsunuz. Bunun için ise alt birimde kırsal bölgelerden ev almanız için alt limit 71 bin 500 Euro, ülkenin büyük kentlerinden birinde ev almak isterseniz ise o zaman alt limit 143 bin Euro. Eğer bu değerlerin altında ev alırsanız ise o zaman oturma izni alamıyorsunuz. Letonya şimdilik popüler değil ama giderek popülerleşecek gibi. O yüzden son derece doğru bir yatırım olduğunun altını çizmek gerekir.

Bir Diğer Seçenek Olarak Karayipler

Ve işte son olarak Karayipler demeden geçmemek gerekir. Size biraz çılgınca gelebilir ama hiç de öyle değil. Burada ev almanın birçok avantajı var. Öncelikle Dominik Cumhuriyeti vatandaşı oluyorsunuz. Dominik Cumhuriyeti ise Birleşik Krallığına bağlı olan bir ülke. BU da beraberinde çok ciddi avantajları getiriyor. Tam bir tropikal ada ve bu adada yaşamanın bambaşka bir duygusu var. Eğer oturma izni almak istiyorsanız fiyatlar da oldukça uygun. 100 bin dolar değerinde bir ev sahibi olmanız yeterli oluyor. Bu rakamda bir ev alırsanız ortalama 4 ile 12 ay arası oturma izniniz mevcut. Denize yakın bir evin fiyatı ise 150 bin dolardan başlıyor ve deniz kenarında yaşamanın keyfini yaşıyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu