eDevlet

Cafe Açarak Para Kazanmak İstiyorum

Cafe açarak para kazanmak istiyorum diyenler öncelikle bu işin bir ek iş fikri olmadığını bilmelidir. Bu süreçte maliyet hesaplanmalı ve gelir – gider tablosu oluşturulmalıdır. Ayrıca kafe işletmeciliğinde tüm yasal süreçler gözden geçirilmelidir. Başlangıçta iş ve pazarlama planlarını hazırlamak zorunda olan girişimciler ayrıca işletme sermayesini güvence altına almalıdır. Sırasıyla logo, kartvizit, görseller ve diğer tanıtım malzemelerini hazırlatmanız gerekirken farklı mekanları da gözden geçirmeniz önemlidir. Şimdi sırasıyla kafe açarak para kazanmak isteyenlerin yapması gerekenleri paylaşıyoruz.

İş Planı Geliştirme

Kafe açmak isteyenler kapsamlı bir iş planı hazırlamalıdır. Faaliyet gösterilecek iş koluyla beraber pazar durumu analiz edilmelidir. Çünkü kafe açtıktan sonra birkaç ayda değil daha uzun vadede beklentilerinizi ortaya koymanız şarttır. Bir iş planında olması gerekenler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Kapak sayfası
  • İçindekiler listesi
  • Şirketin vizyonu
  • Sunulan hizmetler
  • Ürün hizmetler bölümü
  • Pazarlama planı
  • Şirket yapısı ve kültürü
  • Günlük operasyon planı

Yasal Koşullara Uyum Sağlama

Yasal koşullar belirlenirken şirketinizin türünü de açıklamanız gerekiyor. Ülkemizde anonim, limited ve benzeri şekilde faaliyet gösteren şirketler bulunmaktadır. Her şirket türünün avantaj ve dezavantajları olduğundan gerekli ruhsat ve izinleri almanız gerekiyor. Ayrıca güvenlik ve sağlık şartlarını da yerine getirmeniz önemlidir.

Maddi Kaynak Bulma

İş planı yapılırken maddi kaynak konusu mutlaka gözden geçirilmelidir. Biriktirdiğiniz paranın bir kısmını kaynak olarak kullanabilirsiniz. Küçük işletmeler için sunulan kredileri inceleyebilir ve faizsiz kredilere başvurabilirsiniz.

Marka Kimliği Oluşturma

Cafe açarak para kazanmak istiyorum diyenler işletmeyi açmadan önce dikkat çekici bir marka kimliği oluşturmalıdır. Kartvizit basımı, logo tasarlama ve görsel oluşturma bu sürecin en önemli aşamalarındandır.

Hazırlık Aşaması

Tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra doğru mekan seçimi yapmalısınız. Kalabalık cadde ve semtleri tercih ederek kazançlı bir işletme sahibi olabilirsiniz. Yine bu aşamada mekanın düzen ve dekorasyonunu markanıza göre ayarlamanız gerekiyor. Kafe için gerekli tüm mutfak, temizlik ve diğer ekipmanları da aldıktan sonra menü oluşturarak açılışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Biraz yorucu ve maliyetli bir iş olan kafe işletmeciliği, müşteri memnuniyetini sağlamanız halinde çok güzel kazançlar sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu