eDevlet

Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları

Katar iş ilanları, yurt dışında işçi alımı yapan firmalar üzerinden yapılıyor. 1971 yılında bağımsızlığını ilan ederek küçük bir ülke olan Katar’ın yaklaşık yüz ölçümü İstanbul kadardır. Basra Körfezi’ne kıyısı olan Katar’ın kara sınırı sadece Suudi Arabistan ile vardır. Anayasal Krallık ile yönetilen ülkenin yaklaşık nüfusu 3 milyondur. Katar’da nüfusun büyük bir çoğunluğunu yabancılar oluştururken ülkede hakim olan dil Arapça ve İngilizcedir.

Petrol ve doğalgazın ana gelir kaynağı olduğu Katar, dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Ülke son yıllarda turizm gelirleriyle de adından sıkça söz ettirmektedir. Refah bir yaşam sürdürülen ülkede kişi başına düşen milli gelir seviyesi dünyada 1. sırada yer almaktadır. Şöyle ki; ülkedeki 1 Katarlı, her ay yaklaşık 10 bin dolar civarında kazanıyor. Dünya ortalamasına bakıldığında ise kişi başına düşen gelir ayda 1.200 dolar.

Katar İş İlanları Yayınlanmaya Devam Ediyor

Ülkenin öncü firmalarına bakıldığında Katar’da iş imkanları neler açıkça görülmektedir. Özellikle Katar, dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak bilinen Dünya Kupası’na 2022 yılında ev sahipliği yapacak. Bu büyük organizasyonla birlikten Katar’da iş imkanları incelendiğinde Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında çok sayıda işçi alımı yapılacak. Bununla birlikte gelişen turizm ve ev sahipliği yaptığı büyük organizasyonlar nedeniyle ülkede birçok otel, restoran, eğlence mekanı ve tekstil firmaları kendini geliştirerek komşu ülkelerden iş alımlarına arttıracak.

İnşaatı devam eden stadyumlarda çalıştırılmak üzere çok sayıda işçiye ihtiyaç duyan Katar’da konaklama seçeneklerini arttırmak için binlerce yeni otel inşaatı da devam etmektedir. Bu nedenle Katar’da her daim popülerliğini koruyan yazılım ve gıda sektörü kadar inşaat sektörünün de dışarıdan istihdam sağladığı söylenmektedir.

Mutlaka okuyun: Katar’da İnşaat İşçisi Alımı Yapan Firmalar

Katar’da Maaşlar Ne Kadar?

Arap coğrafyasının en modern ülkelerinden birisi olarak bilinen Katar’da ciddi sayıda beyaz yakalı hakimiyeti bulunmaktadır. Maaş standartları oldukça yüksek olan ülkede yazılım, bilgisayar ve yapay zeka gibi alanlarda çalışan kişiler aylık yaklaşık 3 bin doların üzerinde kazanmaktadır. Ancak herhangi bir işçi sınıfında çalışanların geliri 1500 ile 2500 dolar arasında değişmektedir. Ayrıca ülkede çalışan yabancılar arasında sınıf ayrımı yapılmaktadır. Buna göre Amerikalılar ve Avrupalılar 1. sınıf,  Türkler, Mısırlılar ve Libyalılar 2. sınıf ve diğer az gelişmiş Asya ülkelerinin vatandaşları 3. sınıf olarak görülmektedir. Bu nedenle Katar’da bir Amerikalının maaşı en az 10 bin dolardan başlarken Nepalli ve Hindistanlı işçiler yaklaşık 200 300 dolar civarında maaş almaktadır. Türk işçiler ise Türkiye’de kazandıklarının en az 3 katını alırlar. Ancak çalıştıkları firma ve yaptıkları işe göre aldıkları maaş 5 katına kadar çıkabilmektedir.

Katar’da Çalışma Hayatı

Katar’da iş imkanları ile ilgili detaylı bir araştırma yaptıktan sonra işe başlayacağınız firmaya iyi değerlendirmeniz gerekir. Katar’da bulunan bazı firmalar ev, araba, sağlık sigortası, uçak bileti gibi imkanları sunacağı gibi birçok firma bu imkanları sunmamaktadır. Yaşamın oldukça pahalı olduğu ülkede hiçbir sosyal aktiviteniz olmasa dahi her ay en az 1000 dolarlık giderinizin olacağını unutmamanız gerekir. Bu nedenle Katar’da çalışma hayatına başlamaya karar vermeden önce imkanınız varsa mutlaka önden gidip çalışacağımız iş yerini, yaşayacağınız evi ve ülke şartlarını görmeniz önerilmektedir.

Katar İş İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Her dönem büyük bir ilgi gören Katar iş ilanları, İŞKUR başta olmak üzere birçok yurtdışı ilan sayfalarından yapılmaktadır. Suç oranının düşük olduğu ve giderek modern ve huzurlu bir ülkeye dönüşen Katar’da çalışmak isteyen kişiler, yurtdışı ilanlarına dair yayınlanan güncel duyuruları takip etmelidir. Ülkedeki bazı holdingler başvuruları bizzat kendi insan kaynakları departmanı üzerinden gerçekleştirmektedir.

Şu anda Katar’da bir kısmı işçi, bir kısmı girişimci olmak üzere yaklaşık 7000 civarında Türk vatandaşı bulunmaktadır. Bunun nedeni ise Türkiye Cumhuriyeti ve Katar arasındaki sıcak ilişkilerdir. İki ülke arasındaki yatırım hacminin büyümesi ile birlikte Katar’da iş imkanları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çokça artmıştır. Bu nedenle Katar’da ikamet eden ve çalışmaya başlayan 7 binin üzerinde Türk vatandaşı bulunmaktadır. Katar’a yatırım yapmak için giden Türk firmalar medikal ürünler, ilaç, motorlu araç parçaları inan ithalatının yanı sıra inşaat Yapı Malzemeleri gibi alanlarda girişimlerini sürdürmektedir. Katar’da kurulan bu firmalarda çalışan kişilerin çoğunluğunu ise Türkler oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu