eDevlet

Polonya’da Çalışmak, İşçi Maaşları ve Yaşam

Avrupa ülkelerinden biri olan Polonya, gelişmekte olan bir ülkedir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren bu ülke hem turistlerin hem de yurt dışında çalışmak isteyenlerin ortak noktasıdır. Ülkemiz ekonomisinin gün geçtikçe kötüleşmesi ve kazandığımız paraların yaşamımızı devam ettirmeye yetmemesi nedeniyle yurtdışında çalışmak herkes için mantıklı bir seçenek haline gelmiştir. Polonya, gelişmekte olan bir ülke olduğu için çalışana ihtiyaç duymaktadır. Polonya’da çalışmak bu yüzden herkes için bir fırsattır.

Polonya sanayi alanda gelişme göstermektedir. Yabancı ülkeler bu ülkeye yatırım yapma konusunda bir yarış içindedir. Bu yarış gün geçtikçe hızlanıyor ve ülkedeki çalışan insan ihtiyacı buna paralel olarak artış gösteriyor.

Polonya’da Çalışmak İsteyenlere İş İmkanı

Polonya kırk milyonluk bir nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu Slav ırkı oluşturmaktadır. Ülkede çok fazla azınlık nüfus da bulunmaktadır ve azınlıkların çoğunluğunu Almanlar ve Ukraynalılar oluşturmaktadır. Ülkenin çoğunluğu Hristiyan olduğu için ülkede Müslümanlar azınlık konumundadır. Fakat ülkede yaşayan herkes Müslümanlara saygı duymaktadır ve Müslümanların yaşayış biçimlerine karşı hiçbir tepkileri yoktur. Bu yüzden Polonya’da çalışmak isteyen bir insansanız kendinizi kötü hissedeceğiniz bir ortamda yaşamak zorunda kalmayacaksınız. Son dönemlerde ülkemizden çok fazla insan Polonya’ya göç etmeye başlamıştır. Polonya’ya giden insanların çoğu üniversite mezunu olsa da kalifiye çalışanlar da Polonya’ya yerleşmeye başlamıştır. Bu yüzden şimdilik Türkler azınlık konumunda olsalar da zamanla Polonya’ya yerleşen insan sayısı artacak ve Türkler bu ülkede daha da az yabancılık çekecek.

Polonya’da çalışmak için birçok seçeneğe sahipsiniz. Bunlardan ilki madencilik sektöründe çalışmak. Polonya, Avrupa’nın en büyük kömür üreticisidir. Bu yüzden madencilik sektörü Polonya’da en hızlı gelişen sektörlerden biridir. Hızla gelişen bu sektörde her zaman çalışana ihtiyaç duyulmaktadır. Madencilik sektörü dışında enerji sektörü de Polonya’nın geçim kaynaklarından biridir. Ancak Polonya, elektrik enerjisini de kömür sayesinde elde ettiği için bu iki bağlantılı sektör birbirleri aracılığıyla ayakta kalmaktadır. Bu yüzden bu alanlarda çalışan kişiler verdikleri emeğin karşılığını almaktadırlar. Zorlu bir iş olan bu alanda çalışarak hak ettiğiniz maaşı alabilirsiniz. Türkiye ile kıyaslandığında bu alanda çalışanlar, ülkemizde aldıkları maaşın iki katını almaktadırlar.

Bir diğer yandan gelişmekte olan diğer ülkelerin aksine Polonya tarıma oldukça önem vermektedir. Arpa, şeker pancarı ve yulaf üretiminde öncü olan bu ülkede tarım çalışanları da hak ettikleri ücreti alabiliyorlar. Verimli topraklara sahip olan Polonya, bu avantajının farkında ve yurtdışına ürün ithal ederek ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Polonya ticaretinin büyük bir kısmını Rusya ile gerçekleştiriyor.

Polonya’da çalışmak isteyen bir sanayi çalışanı iseniz bu ülkede kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Tekstil alanında ve otomotiv alanında yatırımlarına devam eden bu ülkede çalışanlar yüksek yaşam standartlarına sahip bir hayat yaşayabiliyorlar. İşçi olarak Türkiye’de yaşamak oldukça zordur. Polonya’da bu durumla karşı karşıya kalmazsınız. Verdiğiniz emeğin karşılığını kolaylıkla alabilirsiniz.

Polonya’da çalışmak için bazı yeteneklere sahip olmanız gerekir. Bu şartlardan en önemlisi Lehçe veya İngilizce bilmektir. Bu iki dilden herhangi birini biliyorsanız iş bulmanız oldukça kolay olacaktır.

Mutlaka okuyun: Almanya’da Çalışmak – Almanya’da İşçi Maaşları

Polonya’da Maaşlar

Polonya’da asgari ücret 995 Euro’dur. Ancak Polonya’da çalışan insanlar asgari ücretten fazlasını almaktadır. Bu ülkede kişi başına düşen milli gelir 7.200 Euro’nun üstündedir. Gelişmişlik seviyesi yüksek olan bu ülke çalışanlar ortalama olarak 2.000 Euro maaş almaktadır. Alınan bu para ile Polonya’da yaşamak oldukça kolaydır. Üniversite mezunu ve kendini geliştirmiş bir insan yaptığı meslekte 7.000 Euro’ya yakın bir maaş almaktadır. Bu para ile kendi hayatlarını kolayca yaşayan insanlar eğer bir gün ülkeye dönmek isterlerse ellerinde yüksek bir meblağ ile olacaktır. Bu para ile Türkiye’de kendi işlerini kurabilir veya uzunca bir süre çalışmadan rahatça yaşayabilirler.

Polonya’da Yaşam Koşulları

Alacağınız maaş her ne olursa olsun, yerleşmeyi düşündüğünüz ülkedeki yaşam koşulları da sizler için oldukça önemlidir. Polonya’da bir kişinin ortalama aylık masrafı 500 Euro’dur. Ancak bu rakam ülkenin başkentinde yaşarsanız geçerlidir. Varşova dışında bir şehirde yaşamak isterseniz bu masraf 300 Euro’ya kadar gerileyecektir. Şehir içi ulaşımın da son derece ucuz olduğu bu ülkede yaşamak sizler için oldukça kolay olacaktır. Polonya’da yaşam koşulları sizler için Türkiye’dekinden daha kolay olacaktır.

Mutlaka okuyun: Vasıflı-Vasıfsız Yurt Dışı Personel Alımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu