eDevlet

İnşaat Halinde Olan Eve Kredi Alınır mı?

İnşaat halinde olan eve kredi çıkar mı sorusunun yanıtını araştırdık. Bankalar inşaat halindeki evlere kredi vermektedirler. Ancak bankaların belirlediği bazı koşullar bulunur.

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında İnşaat halinde olan eve kredi çıkar mı? Sorusu geliyor. 10-20 yıl gibi çok uzun vadeli geri ödeme planı ile kira öder mi gibi ev sahibi olmak birçok kişiye oldukça avantajlı bir yöntem olarak geliyor. Dolayısıyla biraz birikmiş parası olan kişiler kira yerine kendi ev taksitlerini ödeyerek konut sahibi olabiliyor. Ancak satın alınacak olan konutun krediye uygun olup olmadığını araştırmadan kredi başvurusunda bulunulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, aksi halde hayal kırıklığı yaşanabileceğini belirtiyor. Şimdi gelin inşaat halinde proje olan evler için nasıl konut kredisi alınabileceğini inceleyelim.

Proje Evler için Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki ister sıfır ev ister ikinci el ev isterseniz de proje halinde olan konutlar için kredi çekmek isteyin evin satış bedelinin tamamı için kredi kullanamıyorsunuz. Bu nedenle konut kredisinden yararlanabilmeniz için belirli bir peşinat vermeniz gerekiyor. Konut kredisi başvurusu yaptığınız bankanın eksperleri satın alacağınız evi öncelikle inceliyor ve evin bedelini belirledikten sonra sizden bu değerin %20’sini peşinat olarak ödemenizi istiyor.

Bu detayları verdikten sonra şimdi gelelim inşaat halinde olan eve kredi çıkar mı sorunuzun cevabına. Diyelim ki inşaatı devam eden bir proje evi çok beğendiniz ve bu evi almak için konut kredisi kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda ilk yapmanız gereken bankaya gitmeden önce eğer alacağınız konutun %80’inden azı tamamlanmış ise firmanın herhangi bankayla anlaşma yapıp yapmadığını öğrenmeniz olmalıdır. Çünkü bir bankayla anlaşmalı olan projeler için ilgili bankaya konut kredisi başvurusu yapılabiliyor. Projenin bitim aşamasına kadar olan zaman da banka sorumluluk kabul ettiği için bu durum sizin için de büyük bir avantaj sağlıyor diyebiliriz.

 Arsa Tapulu Eve Kredi Çıkar mı?

Bir konuta kredi çıkabilmesi için gerekli olan izinleri almış olması ve müstakil bir tapusunun olması gerekiyor. Bankalar konut kredisi verdiklerinde aldığınız eve ipotek koyuyor ve borcunuzu bitirdiğinizde bu ipotek kalkıyor. Eğer evin sadece arsa tapusu varsa kredi için bu tapu ne yazık ki yeterli olmuyor. Ancak başka bir konutu teminat olarak bankaya gösterebilirseniz o zaman banka bunu kabul edebiliyor.

İnşaat Sürecinde Olan Ev için Alınması Gereken Belgeler

 Bir konut için inşaa sürecinde alınması gereken belgeler ise şunlardır:

  • Parsel durumunu gösteren imar durum belgesi
  • Temel üstü ruhsatı
  • Belediye tarafından onaylanmış proje onayı
  • Kat mülkiyeti ve iskân izni
  • Yapı ruhsatı
  • Bağımsız bölümlerin belirlenerek bu alanların tapu üzerinde tek tek gösterilmesini sağlamak amacıyla kart irtifakı belgesi gibi tüm bu belgeler bir konut için alınması gereken en önemli belgelerdir.

Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Konut kredisi için başvurduğunuz banka her ne kadar alacağınız eve ipotek koysa da yine de bazı şartlar aramaktadır. Yüksek bir meblağı uzun bir vadede ödeyeceğiniz için aylık gelir durumunuzun ve kredi notunuzun da çok iyi olması gerekir. Ayrıca yazımızın başında belirttiğimiz gibi evin tüm bedeli için kredi kullanamayacağınız için bir miktarda birikmiş paranızın olması konut kredisi çekebilmeniz için en önemli şartlar arasındadır.

Mutlaka okuyun: Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu