Ek İş İmkanları

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak

Son yıllarda hızlı bir yükseliş gösteren sinema ve dizi sektörü figüranlık yaparak para kazanmak isteyen kişiler için oldukça cazip avantajlar sağlıyor. Günümüzde kendini beyaz perdede ve dizilerde görmek isteyen genç-yaşlı her yaş gurubundan kişi ajanslara kayıt olarak bu işi yapmak istiyor. Genellikle küçük rollerde oynayan figüranlar, eğer konuşma sahnelerinde rol almışlarsa zamanla bu performansları beğenilmekte ve küçük rollerde oyuncu olarak da görev almaya hak kazanmaktadırlar. Bu nedenle ister konuşma sahneli ister de sadece görsel olarak bir sinema filminde ya da dizide rol alsınlar en iyi performanslarını göstermek zorundalar.

Ülkemizde para kazanmak için insanlar pek çök sektöre yöneliyor. Bu sektörlerden biri de figüranlık. Peki, Türkiye’de figüranlık yaparak para kazanmak için neler yapılmalıdır? Figüran olmak için neler gerekli? Nasıl figüran olunur? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Figüran Olmak İçin Neler Gerekli?

Yurtdışında birçok tehlikeli sahnelerin çekiminde başrol oyuncularının yerine rol alan figüranların oldukça yüksek paralar kazandığını biliyoruz. Savaş sahneleri, aksiyon sahneleri, otomobil kaza sahneleri vb. tehlikeli sahnelerin çekiminde genellikle profesyonel kişilerden yararlanılmaktadır. Ancak bir de çok basit rollerin ve kalabalık sahnelerin çekimi için çok sayıda figürana ihtiyaç duyulur.

Ülkemizde hızla yükselen dizi sektörü figüranlara olan ihtiyacı artırmış ve gerek hobi olarak gerekse tam zamanlı bir ş olarak figüranlık yapmak isteyenlerin sayısı artmıştır. Figüranlık yaparak para kazanmak için öncellikle kameralardan rahatsız olamayan, doğal davranabilen verilen rolü en iyi şekilde canlandırmayı bilen bir kişi olmanız gerekiyor. Daha sonra güvenilir bir kast ajansına kaydınızı yaptırmalı, film ve dizi yapımcılarının dikkatini çekmeyi başarmalısınız. Tabi burada kayıt olduğunuz ajansın sizi ön plana çıkarabilmesi de son derece önemlidir.

Mutlaka okuyun: Evli ve Çocuklu Ev Hanımlarına Para Kazanabilecek Ek İşler

Figüranlar Kaç Para Kazanıyor?

Figüranlık yaparak para kazanmak istiyorsanız, başvurduğunuz ve çalıştığınız kast ajansının sektördeki yeri ve konumu çok önemlidir. Başarılı projelere imza atmış bir ajansla çalıştığınız takdirde her zaman kendinize bir rol bulabilir hatta kendinizi kanıtlarsanız daha sonra oyuncu olarak da çeşitli rollerde oynayabilirsiniz. Figüranlıktan oyunculuğa geçiş yapan birçok örnek vardır.  Ancak son dönemlerde sahte ve yalan figüranlık iş ilanları ile insanları kandıran ve kendi kötü emelleri için kullanan sahte ajanslarda vardır. Bu ajanslardan uzak durmalı ve çalışacağınız firmanın referanslarını ve kurumsal durumunu incelemelisiniz.

Figüranların kaç para aldığı konusuna gelecek olursak; alınan role ve rol alınan sahnelerin sayısına göre alınan ücretler değişmektedir. Genel olarak baktığımızda ise 100 lira ile 300 lira gibi günlük ödemelerin yapıldığını biliyoruz.

Mutlaka okuyun: Evde Konserve, Turşu, Salça Yaparak Para Kazanmak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu