eDevlet

Kredi Başvurusu için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kredi başvurusu için gerekli olan belgeler nelerdir? Kredi başvurusunda bulunmaya karar verdiğinizde bankalar sizden bazı belgeler talep etmektedir. İstenen belgelerin listesi haberimizde

Herhangi bir ihtiyacınız için kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankalar sizden çeşitli belgeleri isteyecektir. Ancak bu belgeler sayesinde ihtiyacınız olan finansman desteğini alabileceğinizi bilmelisiniz. Başvurunuz sırasında sorun yaşamamak ya da başvurunuzun onaylanması için kredi başvurusu için gerekli olan belgeler hakkındaki merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm bankalar, ihtiyaçlarınız doğrultusunda çeşitli başlıklarda nakit kredi desteği sağlamaktadır. Ancak bu finansman desteğinden yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz ve istenen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Hangi bankaya kredi başvurusu yaparsanız yapın 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Ayrıca en az 3-6 ay sigorta primlerinizin yatırılması ve hakkınızda farklı bir borçtan kaynaklı yasal takibinizin olmaması gerekmektedir. Eğer bu şartları taşıyorsanız dilediğiniz bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak bu şartları yerine getirmeniz kredinizin kesin olarak onaylanacağı anlamına gelmez. Peki, kredi başvurusu için gerekli olan belgeler nelerdir? Şimdi gelin bu detayları inceleyelim.

Kredi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kredi başvurunuzun onaylanması için başvurduğunuz kredi türüne göre istenilen belgeler farklılık gösteriyor. Kredi başvurunuzu ilgili bankanın şubesine şahsen giderek, internet aracılığıyla ya da SMS yolu ile başvuru yapabilirsiniz. Bu ilk aşamada sizden belge değil sadece bazı bilgiler istenecektir. Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak bankanız gerekli incelemeleri yapacak ve talep ettiğiniz kredi miktarın gelirinize uyumlu olup olmadığının kontrolünden sonra başvurunuz ön onay alacaktır. Ön onay aldığınız zaman gerekli olan belgeleri bankaya sunmanız beklenmektedir. Bu belgeler ise şunlardır:

  • Öncelikle her resmi başvuruda olduğu gibi T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi gereklidir.
  • En az 3-6 aylık olmak üzere SGK dökümünü gösteren belge
  • Diğer bir belge ise ikametgâh belgesidir. Bu belge yerine son üç aya ait üzerinize kayıtlı bir fatura da gösterilebilir. Ayrıca eğer bankada güncel bir kaydınız varsa bu belgelere gerek duyulmayabilir.
  • Kredi başvurusu için en önemli belgelerden biri de geliriniz gösteren bir belgedir. Eğer maaş aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunuyorsanız, gelir belgesi vermeniz gerekmez. Özel sektörde çalışan biriyseniz son maaş bordronuzu bankaya sunmanız yeterlidir.
  • Şirket sahibi olan işletme sahipleri ise kredi başvurularını daha önce çalıştıkları bankaya yaptıkları takdirde herhangi bir belge vermek zorunda değiller. Çünkü tüm bu belgeleri daha önce ilgili bankaya iletmişlerdir.
  • Farklı bir bankaya yapılacak olan kredi başvurularında ise; güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve oda kaydı ile birlikte gelir-gider tablosunu gösteren bilançodur. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey, vergi levhasında az da olsa bir karın gözükmesidir.
  • Çiftçilerin yaptığı kredi başvurusunda; çiftçilik belgesi, sahip olunan arazilerin tapularının fotokopileri ve müstahsil makbuzları istenmektedir.
  • Tüm bu şartlar dışında eğer mevcut gelir gayrimenkullerden sağlanıyorsa, ilgili bankalara yatırılan kira ödemelerinin hesap dökümleri de banka tarafından talep edilmektedir.

Bu saydığımız belgeler genel olarak ihtiyaç kredisi başvurularında istenmektedir. Taşıt ya da konut kredisi için banka tarafından istenen belgeler ve aranan şartlar farklılık göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu