eDevlet

Kanada Tır Şoförlü Alımı Başvuru Şartları

Bu yazıda son dönemlerde yayınlanan haberlerin de etkisi ile doğru bilgi vermek için Kanada tır şoförlü alımı konusuna ayrıntılı olarak değineceğiz. Ülkemizde basına yansıyan öylesine haberler var ki insanlar Kanada isimli Amerika kıtasında yer alan ülkede son derece yüksek maaşlar ile çalışacaklarını düşünüyorlar ama elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinmesi gereken belli başlı bazı hususlar var ve bunlar aşağıda ifade edildiği biçimdedir.

Kanada Tır Şoförü Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada tır şoförlü alımı noktasında aranan temel şartlar aşağıda ifade edildiği biçimdedir:

  1. İlk olarak Kanada’ da tır şoförlüğü yapılabilecek güvenilir bir şirket bulunması gerekir ki bu başlı başına bir araştırma konusudur.
  2. İyi düzeyde kendinizi ifade edebileceğiniz ölçüde ingilizce bilmeniz gerekir zira  tır kullanımı sırasında  telsiz üzerinden haberleşmeniz yapıldığı  için anlama ve konuşma bilecek düzeyde İngilizce bilmeniz ve ülkede yapılan İngilizce sınavına girip 10 üzerinden en az 5 almanız gerekir.  .
  3. İlgili firmayı bulup sözleşme imzalarsanız en az 2 yıl süreli olarak sizinle çalışacağınıza dair sözleşme yapılıyor be sözleşme şartlarına uymanız bekleniyor.
  4. Minimum 4 senelik tır şoförlüğü deneyimi istenir iken dahası minimum 2 sene  uluslararası tır sürücüsü olduğunuzu da belgelemelisiniz
  5. Sabıka kaydı isteniyor. Sabıka kaydı olmadan işe alım yapılmadığı için sabıka kaydınız mutlaka isteniyor.
  6. İşinizi yapmanıza herhangi bir sağlık sorununuz olmamalı ve bunu mutlaka sağlık raporu ile belgelemeniz gerekir.

Yukarıda da görüldüğü gibi Kanada isimli ülkede tır şoförü olmak çok kolay değil ama bazı ufak firmalar bu kadar şart aramayabiliyor.

Kanada Tır Şoförü Kaç Dolar Maaş Alıyor?

Kanada tır şoförlü alımı başvuru şartlarını bu şekilde ifade ettikten sonra işe ilk girişte alınan maaştan da bahsetmek gerekir ise 4 bin Dolar ile başlıyor ve bu giderek aylık 8.500 dolar değerine kadar çıkabiliyor.  Ayrıca toplamda 5000 km yol yaptığınız zaman 190 Dolar maaşınızın dışında ekstra olarak size ekstra  olarak yol harçlığı primi veriliyor. Ülkede çalışmak için ise mutlaka Green Card almanız gerekiyor. Yani koşullar hiç de fena değil aslında.

Kanada’da Yaşam Nasıl?

Şimdi biraz da Kanada hakkında bilgiler vermek gerekir ise ana başlıklar dahilinde şunlar söylenebilir:

  • Kanada eğer soğuk hava sevmiyor dayanamıyorsanız sizin için ideal bir ülke değildir zira kışları hava sıcaklığı eksi 45 derece değerine kadar yükselir ki kimi zaman bu şartlarda çalışmak çok zorlayıcı olabilir. Kışın yerler buzlandığı için tır kullanmak son derece zordur.
  • Son derece kurallı ve disiplinli olan bir ülkedir. Ülkede her çöp bile farklı farklı poşetlere konup öyle dışarı belirlenen gün ve saatlerde konulur
  • Aile olarak rahatlıkla yaşanabilir. Sorunsuz ve risksiz olan ülkelerdendir.
  • Sosyal devlet statüsünün en yüksek olduğu ülkeler arasındadır. Eğitim ve sağlık alanında eksiksiz hizmet verilir.

Kanada’da tır şoförlüğü yapmak için çok sayıda site mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de https://www.immigratemanitoba.com/  isimli site. Bu site üzerinden rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmak İçin En İyi 4 Ülke

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu