eDevlet

Evlenecek Çiftlere Devletin Yaptığı Destekler Neler?

Yeni evlenecek çiftlere devletin yaptığı destekler nelerdir? Vatandaşlar, devlet desteği başvurusunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Konu hakkında merak edilenler haberimizde..

Herkesin hayali sevdiği kişiyle mutlu bir yuva kurmak ve güzel bir velilik hayatı yaşamak. Ancak günümüz şartlarında evlilik masraflarını karşılamak oldukça güç. Nişan, düğün, çeyiz derken çiftlerin cebinden oldukça yüksek meblağlarda paraların çıkması gerekiyor. Eğer evlilik için yeterince birikiminiz yoksa bu süreç biraz sancılı geçebiliyor. Fakat hemen ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü evlenecek çiftlere devletin yaptığı destekler sayesinde içine düştüğünüz ekonomik sıkıntıdan kolayca kurutabilirsiniz. Peki, evlenmek isteyenlere devlet hangi destekleri sağlıyor. Gelin şimdi devletin sağladığı evlilik desteklerini birlikte inceleyelim.

Devlet Evlenmek İsteyenlere Ne Gibi Destekler Sunuyor?

Evlenmek, yuva kurmak ve yeni bir eve sahip olmak hemen hemen herkesin en büyük hayallerinin başında geliyor. Son yıllarda devletin sağladığı bazı desteklerle hem evlenmek isteyenler hem de ev satın almak isteyenler oldukça avantajlı durumda diyebiliriz. Bu desteklerden biri olan konut kredisi için devlet genç çiftlere uygun şartlarda konut kredisi desteği sağlıyor. Aynı zamanda eğer aklınızda evlenmek de varsa devlet size çeyiz desteği de sunuyor. Ancak bu kredi ve desteklerden yararlanabilmeniz için belirtilen bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Devletin Verdiği Çeyiz Desteği

Öncelikle evlenmeden önce bankada bir hesap açtırmanız ve bu hesaba düzenli olarak para yatırmanız gerekiyor. Bir nevi şimdiden tasarruf yapmanız ve evlilik kararı verdiğinizde maddi olarak sıkıntı çekmemeniniz hedefleniyor. Bunun için ise 27 yaşından evlenip en az 3-5 yıl arası birikim yapmanız halinde devlet size çeyiz desteği sağlıyor. Yani evlenme tarihinden önce 3 yıl boyunca bankaya düzenli olarak para yatırmak zorundasınız. Ayrıca bu birikim hesabınızdan yılda iki kez para çekebileceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Devlet destekli çeyiz hesabı açtığınızda ödeme yaptığınız yıla göre devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Şöyle ki;

  • Eğer 36-47 ay para biriktirdiyseniz, devlet katkı payı %20’dir. Alabileceğiniz en az destek tutası ise 7.967 liradır.
  • Birikiminizi 48-59 ay boyunca yaparsanız, devlet katkı payı %22 olur ve alabileceğiniz en az destek tutası ise 9.193 liraya yükselir.
  • Devlet destekli çeyiz hesabına 60 ay ve üzeri para yatırdıysanız ise, devlet katkı payı %25’e çıkar ve alacağınız en az destek tutası ise 11.032 lira olur.
  • Evlenecek olan çiftlerin her ikisinin de hesap açması durumunda ise devlet çeyiz desteği 22 bin lira olarak belirlenmiştir.

İlk Defa Ev Alacaklara Devletin Verdiği Konut Desteği Ne Kadar?

Evlenecek olan çiftlere devletin yaptığı destekler arasında konut desteği de bulunuyor. Devlet, evlenecek olan kişilere çeyiz desteğinin yanı sıra ilk defa ev alacak olan gençlere konut desteği de sağlamış oluyor. Konut hesabı sistemi ile gençleri tasarrufa yönlendirmeyi amaçlayan hükümet, bu sayede genç yaşta ev sahibi olabilmeyi de kolaylaştırıyor.

Devletin sağladığı bu konut kredisinden faydalanabilmek için aynı çeyiz hesabında olduğu gibi bir birikim hesabı açmak gerekiyor. Birikim hesabı açan kişilere devletin sunduğu destekler hesapta biriken paranın tutarına göre belirleniyor. Yararlanılacak destek tutarları ise şöyledir:

  • En az 36 ay ile 47 ay arasında düzenli para birikimi yapan kişilere 24 bin 742 lira konut desteği sağlanıyor.
  • 48 ay ile 59 ay arasında birikim yapılırsa verilecek olan destek 26 bin 645 lira oluyor.
  • 60 ay ve üzerinde birikim yapan kişiler ise devletin sağladığı bu konut kredisinden 30 bin 333 lira olarak yararlanabiliyor.
  • Eğer evlenecek olan çiftin her ikisi de ayrı olarak devlet destekli konut hesabı açarlarsa 60 bin 666 lira konut desteğinden yararlanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu