eDevlet

Tapu Harcı Nedir, Tapu Masrafı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul alacak vatandaşlar, tapu işlemlerinde gerekli belgeleri ve tapu harcının ne kadar olacağını ve nasıl hesaplanacağını merak ediyorlar. Peki Tapu masrafı nasıl hesaplanır?

Konut kredi oranlarında yapılan faiz indirimiyle birlikte gayrimenkul alımlarında bir yükseliş gerçekleşmiştir. Cazip ödeme şartları ve uygun faiz oranlarıyla hem sıfır hem de ikinci el ev almak isteyen vatandaşlar bu fırsatı değerlendirmek için acele ediyor. Konut satışlarının artmasıyla birlikte en çok merak edilen konuların başında ise tapu harç tutarlarının ne kadar olduğudur. Ev alırken tapu masrafı hesaplama nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı ya da diğer bir tabirle tapu masrafı, taşınmaz malların alım-satım işlemlerinde en çok kullanılan terimlerin başında geliyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan tüm taşınmaz malların tapu satış, devir ve değişiklikleri için ödemeleri gereken belirli bir tutar olan tapu harcı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde takip ediliyor ve Tapu Daireleri tarafından tahsil ediliyor. Gayrimenkulün satış işlemini doğrudan etkileyen tapu harç tutarının hesaplanması ise taşınmazın değeri veya satış tutarı üzerinden yapılmaktadır.

Tapu Masrafı Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Tapu masrafı hesaplama işlemi taşınmaz malın rayiç bedeli üzerinden yapılmaktadır. Şu an için geçerli olan tapu harcı %4 üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durumda diyelim ki 100 bin liralık bir konut satışı söz konusu. Yüzde dört üzerinden hesaplandığında toplam olarak 4 bin lira bir tapu masrafı çıkacaktır. Bu harcın 2 bin lirasını alıcı 2 bin lirasını ise satıcı ödemek zorundadır. Ayrıca tapu harcına ek olarak tapu döner sermaye bedeli de tahsil edilmektedir. Bu yıl belirlenen tapu döner sermaye bedeli, döner sermaye hizmet bedeli olarak 157 lira, ek hizmet bedeli ise 21 lira 50 kuruştur. Yani toplamda ödenecek döner sermaye bedeli harcı ile birlikte 4 bin 178 lira 50 kuruş tapu masrafı çıkmaktadır.

Tapu Harcı Ödemesi Nereye Yapılıyor?

Tapu harcının hesaplanmasından sonra yapılacak olan ödem işlemleri için farklı seçenekler bulunuyor. E-devlet üzerinden yapılan son güncellemelerle birlikte e-devlet şifrenizle tapu harcı ödemesi yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmî sitesine giriş yapıp gerekli ödeme aşamalarını takip ederek de tapu harcınızı yatırmanız mümkün. Bu iki seçeneğin dışında yaşadığınız bölgedeki Vergi Dairesi Müdürlükleri’ne ya da anlaşmalı bankalara giderek de tapu harç tutarını yatırabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız ödemeleri kredi kartınızla da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak PTT Bank, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası kartları ile ödeme yapamazsınız.

Tapu Harcının Düşük Gösterilmesi Nedir?

Gayrimenkul alım-satım işlemleri sırasında hem alıcının hem de satıcının ödemesi gereken tapu harcının düşük olması için taşınmazın rayiç bedeli düşük olarak gösterilmektedir. Bu şekilde yapılan uygulama ile her iki tarafta daha az tapu masrafı öder. Ancak bu durum ilk başta çok karlı ve avantajlı bir durum gibi görünse de daha sonraları farklı sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Eğer maliye tarafından söz konusu düşük gösterme durumu tespit edilirse kanunen çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yeni Bir Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu