eDevlet

Yurt Dışı İnşaat Usta ve Kalfa Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışına işçi götüren firmaların işçi alımlarından yararlanarak inşaatlarda çalışmak için yurtdışına gitmek isteyenlerin sayısı sürekli artıyor. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında maaşlar ve ücretler geliyor. Peki yurt dışı inşaat usta ve kalfa maaşları ne Kadar?

Yurtdışı iş ilanları yayımlayan sitelerde yer alan haberlere göre, Uzun yıllardır farklı birçok Türk firması yurtdışında inşaat işleri yapar. Aldıkları proje sayısını artırıp marka isimlerini muazzam yerlere taşıdılar. Günümüzde birçok türk inşaat firması Afrika ülkeleri, Avrupa ülkeleri, Kuveyt, Katar, Arnavutluk, Özbekistan, Romanya, Sudan, Kazakistan, Tunus, Suudi Arabistan, Fas, Moldova, Irak, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan ve Libya gibi birçok ülkede inşaat projeleri yapıyorlar.

Bu ülkelerde projeleri olan inşaat firmaları yurt dışında aldıkları işi zamanında teslim etmek için uğraşırken bir yandan da Türkiye’den yurtdışına çalışmak için gitmek isteyenlere iş imkanı vererek istihdama katkıda bulunuyor. Yurtdışında çalışmak isteyen Türk vatandaşları için inşaat alanında yurtdışı iş imkanları ve sunuyorlar.

Yurt Dışı İnşaat Usta ve Kalfa Maaşları Ne Kadar?

Detaylara geçmeden önce belirtmek gerekiyor ki yurt dışı inşaat usta ve kalfa maaşları çalışılan firmanın bulunduğu ülkeye göre değişiyor. Diğer taraftan hangi meslek dalı ile gittiğiniz ve hangi işten sorumlu olacağınızda işçi maaşları ve ücretleri konusunda önemli noktalardandır. Yurtdışında çalışmak için gitmek isteyen adaylar bilirler günümüzde yurt dışı inşaat usta ve kalfa maaşları 2.700 dolar ile 3.600 dolar arasındadır.

Örnek verecek olursak. Bu gün Libya yada Irak’ta bir inşaat işçisi 3.600 maaş alırken Tunus veya Fas’ta inşaat işçisi maaşları 2700 dolar civarındadır. Rusya gibi ülkelerde ise yurtdışı işçi maaşları 2300 dolar civarında bulunuyor.

Yurtdışında projeleri olan ve bu projeler için işçi alımı yapan Türk firmaları yurtdışı işçi alımı için seçme ve değerlendirme yaparken bir maliyet hesaplaması yapıyorlar.

Özetle işçinin maaşı dışında işçinin çalışacağı ülkeye getirilmesi, vize işlemlerinin yapılması, işçilerin konaklama ihtiyacının karşılanması gibi bir çok masraf şirketlere büyük bir maliyet de getiriyor.

Yurtdışı Ortalama İşçi Maaşları

Kısaca konuyu biraz daha açmak gerekirse. Yurtdışında mavi yaka yani işçi ve kalfa eleman maaşları ortalama olarak 2.000 dolardan başlayıp 4.000 dolara kadar çıkıyor. 

Hangi türk inşaat firmasında çalıştığınız, hangi ülkede olduğunuz önemli. Ne iş yaptığınız yurt dışı inşaat usta ve kalfa maaş skalasında farklılığın ana unsurları olarak ön plana çıkar. Yurtdışında çalışmaya vasıflı veya vasıfsız olarak gitmenizde maaşınızı etkileyecek unsular arasında yer alıyor.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında Çalışacak İnşaat Ustası Arayan Türk Firmaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu