eDevlet

Yurt Dışında Çalışmak İster Misiniz?

Yurt dışında çalışmayı istiyorsanız haberimizde paylaştığımız önerilerimize göz atmanızda fayda var. Peki Yurtdışında çalışmanın avantajları? En kolay iş bulan meslekler hangileri?

Günümüzde birçok kişi farklı coğrafyaları görmek, kariyer hedeflerini gerçekleştirmek ve en önemlisi de daha iyi bir gelire sahip olmak için yurt dışında çalışmak için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Bunun yanı sıra birçok Türk firmasının da yurtdışı yatırımlarını giderek artırması ve uluslararası pazarda kendilerine yer bulmaları sonucu da yurt dışında çalışmayı isteyen insanlara oldukça cazip olanaklar sunuyor. Peki yurt dışı iş ilanları nerede yayımlanıyor? Yurt dışında hangi mesleklerde çalışılabilir? Gelin şimdi bu soruların yanıtlarına şöyle bir bakalım.

Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere

Yurt dışında çalışmayı hayal eden kişiler için en fazla yayımlanan ilanlar arasında inşaat sektörü ilk sırayı alıyor. Özellikle Arap ülkelerinde çok sayıda projesi olan Türk inşaat şirketleri bu dev yatırımlarında istihdam etmek üzere belli aralıklarla yurtdışı iş ilanları yayımlıyor. Kadrolarındaki eksik personel açıklarını bu şekilde tamamlamaya çalışıyorlar.

Yurtdışı işçi alımı yapan firmalar genellikle dünya üzerinde birçok ülkede aynı anda birkaç projeyi birlikte yürüttükleri için tamamlanan projelerdeki personelini yeni projelerinde de görevlendiriyor. Dolayısıyla çalışmaya başladığınız firma ile uzun yıllar birlikte çalışma şansına da sahip olabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında İş Bulma Garantili Yöntemler

Yurt Dışı İşçi Alımı Yapan Firmalar

Yurtdışı işçi alımı yapan firmalar daha çok inşaat sektöründe çeşitli pozisyonlarda görevlendirmek üzere personel alımı yapıyor. Mesleğinde uzman olan kalıp ustası, fayans ustası, iş makinesi operatörü, şoför, kaynakçı, elektrik ve su tesisatçısı gibi meslekler ön plana çıkıyor. Ayrıca mühendis, mimar, teknisyen, güvenlik görevlisi gibi pozisyonlarda da personel alımı gerçekleştiriyor. Türk inşaat şirketleri, bünyelerinde çalıştırdıkları işçilere 2 bin 500 dolardan 4 bin dolara kadar değişen maaşlar ödeyebiliyor. Ayrıca yurt dışına götürdükleri işçilerin tüm sosyal hakları eksiksiz veriliyor.  İlave olarak konaklama, yemek ve uçak bileti gibi diğer harcamalarını da yine bu şirketler karşılıyor.

Yurt dışında çalışmayı başaran işçiler 6 aylık periyotlarda 15’er gün yıllık izin kullanabiliyor ve Türkiye’deki aileleriyle görüşebiliyor. Ancak bu durumu suistimali eden bazı yurt dışı kaynaklı firmaların olduğu da bir gerçek. Bu nedenle çalışmaya başlayacağınız firmanın kurumsal kimliğini, daha önce yaptığı projelerini ve sektördeki konumunu iyi incelemeli ve iş sözleşmenizi bu araştırmalarınızdan sonra yapmanızı öneririz. Aksi halde hiç istenmeyen mağduriyetler karşılaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu