eDevlet

Yurtdışına Kargo Göndermek

Yurtdışına kargo göndermek için en uygun fiyatı veren firma hangisi? Yurtdışı kargo fiyatları, yurt dışına kargo gönderme şartları nelerdir? Detaylar habaerimizde.

İletişim olanaklarının geliştiği ve saniyeler içerisinde yapılan alışverişlerin arttığı günümüzde e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerin kargolanması da kolaylaşmıştır. Hatta yurtdışına kargo göndermek eski dönemlere göre çok daha basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yaşanan bu gelişmeler uluslararası kargo şirketlerinin yanı sıra yurtiçine hizmet veren yerli kargo şirketlerinin de çözüm üretmelerini sağlamıştır. Eskiden bu tür işlemler için uzun süreler beklenirken, günümüzde ise birkaç gün içinde aldığınız ürünü kargolama şansına sahipsiniz. Peki, yurtdışına kargo nasıl gönderilir? Ve Yurtdışı kargo ücretleri ne kadar? Bugünkü yazımızda merak edilen bu soruların cevaplarını araştırdık. İşte detaylar…

Yurtdışına Nasıl Kargo Gönderebilirim?

İnternet alışverişinin en çok rağbet gördüğü günlerden geçiyoruz. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı kargo gönderilerinin sayısının artmasıyla birlikte kargo şirketleri de hizmet kalitelerini artırmaya gayret ediyor. Teslimat sürelerinden tutunda fiyatlarına kadar en avantajlı gönderim sağlamaya çalışan kargo şirketleri müşterilerine avantajlı hizmetler sunuyor. Eğer yurtdışına kargo göndermek istiyorsanız öncelikle gönderim yapacağınız şirketi belirlemektir. Çünkü her kargo şirketinin standartları, fiyatlandırması ve teslimat süresi birbirinden farklıdır. 

Ülkemizde; PTT Kargo, Aras Kargo, Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo gibi firmalar yurtdışına hizmet veren kargo şirketlerinde bazılarıdır. Ayrıca FEDEX, UPS, TNT ve UPS gibi uluslararası kargo firmalarının birçok şehirde temsilcilikleri bulunmaktadır. Bu firmaların şartlarını inceleyerek siz en uygun olan firmayı tercih ederek yurtdışı kargonuzu güvenle gönderebilirsiniz.

Ancak yeri gelmişken size ek bir bilgi daha vermek istiyoruz. O da yukarıdaki kargo şirketleri dışında yurtdışına gönderim yapabileceğiniz alternatif başka bir yöntem daha bulunuyor. Forwarder şirketler olarak bilinen bu firmalardan biri de FastExpress. Hemen aklınıza “kargo şirketleri varken neden bu seçeneği kullanmalıyım?” diye bir soru gelebilir. Eğer FastExpress’i yurtdışına kargo göndermek için tercih etmek isterseniz aşağıdaki nedenleri sayabiliriz.

  • FastExpress’in sunduğu iletişim kolaylığı sayesinde istediğiniz bilgilere ve kişilere hızlı bir şekilde ulaşıp işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
  • Firmanın güvenilir hizmet kalitesiyle işiniz için daha fazla zaman ayırabilme şansına sahip olabilirsiniz.
  • Lojistik hizmet almak istediğiniz birkaç firma ile görüşmek yerine tek elde işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Uygun ödeme kolaylıkları ve esnek seçenekleri ile firmanızı ayrıcalıklı bir konumda hissedebilirsiniz.

Yurtdışı Kargo Teslim Süresi Ne Kadar?

Göndereceğiniz ülkeye ve seçtiğiniz kargo şirketinin hizmet standartlarına göre yurtdışı kargo teslim süreleri 2 günden başlar 2 aya kadar sürebilir. Bu zaman aralıklarının bu kadar esnek olmasının nedeni başta kargo göndermek istediğiniz ülkenin coğrafi konumudur. Ayrıca taşınacak gönderinin büyüklüğü ve ne şekilde taşınacağı da kargo teslim süresini belirleyen etkenlerdendir. Eğer acil bir evrakı yurtdışına göndermek istiyorsanız 1-2 gün gibi zaman zarfında teslimat sağlayan kargo firmaları da bulunmaktadır. 1 gün içinde teslim edilen ülkeler arasında Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletleri vardır.  Uzak Doğu ülkeleri ve 1 gün içinde teslimat sağlanamayan ABD eyaletlerine de 2 gün içinde kargo teslimi yapılabilmektedir. Elbette bu gönderiler Express olarak adlandırılan ve diğer gönderilere göre daha yüksek bir ücretle teslimat sağlanan gönderiler olduğu da bilinmelidir.

Yurtdışı Kargo Ücretleri Ne Kadar?

 Yurtdışına kargo göndermek tahmin edersiniz ki yurtiçi kargo ücretlerinden daha pahalıdır. Özellikle gönderinizin daha kısa bir süre içinde teslim edilmesini talep ederseniz o zaman Express gönderiye girer ve çok daha yüksek bir ücret ödersiniz. Ancak verilen bu express kargo hizmeti özellikle işinizle ilgili acil evrak gönderimleri için oldukça etkileyici bir performans gösteriyor.

Eğer daha uygun fiyatlara yurtdışına kargo göndermek istiyorsanız gönderinizin teslimat süresi uzayabilir. Yani kargo ücreti düştükçe teslim süresi de uzamaktadır. Dolayısıyla yurtdışına kargo gönderimi yapacağınız zaman tercihlerinize bağlı olarak farklı ücretlerle karşılaşırsınız. Bu nedenle göndereceğiniz paket için kaç lira ücret ödeyeceğiniz hakkında net bir rakam vermek mümkün değil. Çünkü ödeneceğiniz kargo parası; gönderinin büyüklüğü, gönderim şekli ve teslim edilecek olan lokasyon çok önemlidir ve tüm bu kriterler ödeyeceğiniz kargo ücretini belirler. Tüm bu bilgilere göre Türkiye’den yurtdışına kişisel gönderim yapmak istediğinizde en ucuz kargo ücreti talep eden firmanın PTT yurtdışı kargo olduğunu belirtmek isteriz.

Yurtdışına Kargo Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışına kargo göndermek istediğinizde öncelikle paket içeriğinin yasal mevzuata uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Gönderilecek ürünlerin içeriğinin ne olduğunun belirtilmesi ve gerekli durumlarda istenen belgelerin kargo şirketine ibraz edilmesi de sorunsuz bir kargo hizmeti almak için önemlidir. Bu nedenle yurtdışına kargo gönderimi ve paket içeriklerinin yasal mevzuata uygunluğu gibi konularda önceden bilgi almanızı öneriyoruz. Çünkü eksik evrak ve eksik bilgi beyanı gibi durumlarda kargonuz reddedilebilir.

Yılın belirli dönemlerinde kargo şirketleri tarafından yapılan kargo kampanyaları ve küçük ihracatçılar için sunulan çeşitli destekler sayesinde daha düşük ücretlerle yurtdışı kargo gönderimi yapılabilmektedir. Bu kampanyaları takip ederek daha uygun fiyata kargo gönderebilirsiniz.

Bu bilgiler dışında yurtdışı kargo gönderimi yaparken gönderinin paketleme konusunda da yüksek standartların istendiğini bilmeniz gerekir. Yurtiçinde kargo gönderirken sadece bir çuval içine koyarak gönderim sağlanabilirken yurtdışına gönderilecek olan paketlerin daha dikkatli ve daha hassas bir şekilde paketlenmesi gerekiyor. Yurtdışı gönderi paketleme standartlarını tercih ettiğiniz kargo acentesinden öğrenebilir, firmanın sunduğu paketleme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Yazımızda verdiğimiz bilgiler ışığında yurtdışı kargo gönderiminin öyle sanıldığı kadar zor ve meşakkatli bir iş olmadığını belirtmek istiyoruz. Sadece bu işlemleri yapar eken tüm yasal mevzuatlara hâkim olmak ve doğru bilgilere ulaştığınızdan emin olmanız gerekiyor. Gönderi yapılacak olan ülkenin kendi standartlarının karşılanması gerektiğini bilmeniz ve uluslararası standartlara uygun kargo gönderimi yapmanız halinde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu