eDevlet

Ev Hanımlarına 60 Bin Lira Hibe Kredi

Çalışmayan kadın olmak zor ama artık ev hanımlarına 60 bin lira hibe kredi veren kurumlar var. Ev hanımları da ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile ev eksenli olan kadınlar da kredi çekebiliyor. Kendi düşlerine bir adım daha yaklaşabiliyorlar. Biz de bu yazıda bu konu hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız. Konuyu baştan özetlemek gerekir ise KOSGEB 50.000 ile 60.000 Türk Lirası arasında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 yıl ödemesiz 15 bin Türk Lirası ev hanımlarına eğer kendi işyerlerini açmak isterler ise olanak sunmaktadırlar.

Bu da kadınların istihdamı ve ekonomiye katılması için son derece önemli olan bir husustur. Ayrıca bazı vakıflar kendi işyerini kuracak olan kadınlara özel krediler verir iken, arkadaşları ile birleşerek başvuru yapan kadınlar da bir kereye mahsus mikro kredi seçeneğinden yararlanır durumdadır.

15.000 TL Deri Ödemesiz Hibe Kadınlara Özel!

Üstte de ana hatları ile belirtildiği gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 yıl ödemesiz 15 bin Türk Lirası ev hanımlarına işyeri kurmaları için destek sunmaktadır. Bunun için bakanlığın ilgili birimlerine bizzat başvuru yapılması gerekir. Çalışmadığını ve işyeri açacağını belgelemek gerekir. Bunun dışında faizsiz olarak mikro kredi de ev hanımlarına 60 bin lira hibe kredi noktasında değerlendirilebilecek bir husus olmakla beraber rakamlar mikro kredi noktasında bu kadar üst limitte değildir.

KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe İmkanları Nelerdir?

Her ne kadar yaşanan suiistimaller neticesinde KOSGEB mevzuatı değişmiş ve rakamlar düşmüş olsa da kadınlar için durum özellikle iş yaşamına yeni atılacak olanlar için son derece avantajlı bir durumdadır. KOSGEB de kadınlara aşağıda detayları verildiği gibi erkeklerden çok daha fazla miktarda destek verir durumdadır. Bu noktada ev hanımlarına 60 bin lira hibe kredi veren kurum denilince akla doğal olarak KOSGEB gelir.

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alarak kendi işini kurmak isteyen ev hanımları için  KOSGEB işletmesini kurması ile birlikte 5.000 TL hibe alması sağlanmaktadır. Burada girişimcilik eğitimi artık online olarak e-devlet şifresi ile KOSGEB üzerinden de evinden ev hanımları çıkmadan alabilmektedir. Ama burada bir iş planı sunmaları sonrasında başvuruları kabul edilir.
  • Bu aşamayı geçtikten sonra ikinci aşamada iş yeri açan kadının firmasının aktif çalışması ve  1. ile 12 ay arasında çalıştırmış olduğu sigortalı işçisi sayısını belgeleyebilmesi durumunda 20.000 Türk Lirasına kadar ilk sene için hibe olanağı vardır.
  • Kadın girişimci olduğunuz için devletimiz yine size bir avantaj sunmakta ve buna göre 12 ayını bitirip işyeriniz hala faal durumda ise ayrıca bir 5.000 Türk Lirası daha hibe olanağı sunuyor. (Lakin 30 yaş üzeri normal girişimciler için bu durum söz konusu değildir bunu unutmamak gerekir)
  • İlk yıl totalde 30.000 Türk Lirası hibe alan kadın girişimci ikinci senede şayet benzer bir başarı gösterir ise aynı biçimde  yeniden  000 Türk Lirası hibe alabiliyor. Toplamda alınan rakam ise 2 sene sonunda 60.000 Türk Lirası oluyor.

Vakıf Ve Bakanlıkların Destekleri Nelerdir?

Sadece ilgili bakanlık değil birçok vakıf da kadınlara kendi işyerlerini kurmaları için kredi desteğini son derece cüzi oranlar ile sunmaktadır. Hangi kurumlar olduğunu öğrenmek için ufak bir araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Destekleri: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen 15.000 Türk Lirası 24 ay geri ödemesiz bir olanağı da olan bu kredi için mutlaka kuracağınız işle ilgili bir iş planınız olmalıdır. Bu iş planı ile de beraber ilinizde ya da ilçenizde olan Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat başvuru yapmanız gerekir.

Mikro Kredi İle Kendi İşletmenizi Kurunuz : Ev hanımlarının bir araya gelerek kendi işyerlerini açması durumunda her bir kadın için 1000 Türk Lirası gibi bir rakam faizsiz olarak verilmektedir. Burada en önemli olan kriter ise 5 ile 7 arkadaşın birlikte bir işyeri açması gerektiğidir. Kişiler tek başına başvuru yaptığı zaman bu krediden yararlanma olanağına ne yazık ki sahip değildir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Birçok banka ev hanımlarına doğrudan kredi vermemekte ve bankalarını böyle bir riske atmamaktadır. Lakin kimi bankalar bir kefil isteyerek kredi verirler. Eğer kişi kefil gösteremiyor ise o zaman ipotek yapılabilecek olan herhangi bir gayrimenkulün olması da yeterli olabilmektedir.

Doğum Yardım Paraları : Sosyal bir devlet olan hükümetimiz 15.05.2015 tarihi ve sonrasında gerçekleşen her doğum başına bayanlara doğum yardım parası veriyor ve rakamlar şu şekilde gerçekleşiyor.

  • İlk kez doğum yapan kadına 300 Türk Lirası
  • İkinci çocuk için 400 Türk Lirası
  • Üçüncü ve sonrası olan doğumlarda ise 600 Türk Lirası rakamı ödenmektedir.

Mutlaka okuyun: Devletten Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu