eDevlet

Yurtdışında Çalışmak için Azerbaycan İş Fırsatları

Yurt dışında çalışmak isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Ülkemize oldukça yakın olması dan dolayı Azerbaycan’da çalışmayı isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Kardeş ve komşu ülke Azerbaycan en fazla Türk işçi alımı yapan ülkelerin başında geliyor. Hem ülkemize yakın olması hem de kültürel benzerliklerden dolayı yurtdışında çalışmak için Azerbaycan iş fırsatları ideal seçenekler arasında yer alıyor. Türkiye’de maaşını yetersiz bulan ve birikim yapmak isteyen pek çok kişi Azerbaycan’da vasıflı ya da vasıfsız eleman arayan şirketlere başvuru yaparak yeni bir hayata başlangıç yapabilirler. Peki, Azerbaycan’daki iş olanakları nelerdir? Azerbaycan iş başvurusu nasıl yapılır? İşte en çok merak edilen bu soruların cevapları…

Azerbaycan’da Çalışmak İçin İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Azerbaycan iş olanakları her ne kadar geniş olsa da ülkeye vasıfsız işçi alımı sınırlı sayıda yapılıyor. Üniversite mezunu ve mesleğinde en az 3 yıl deneyimli olan adaylar, Azerbaycan’da çalışmak için daha şanslı diyebiliriz.

Yurtdışında çalışmak için Azerbaycan iş fırsatları daha kolay yakalanabiliyor. Eğer bu ülkede çalışmak istiyorsanız Azerbaycan vizesi almanı gerekiyor. Ülkeye vizesiz giriş olmasa da Azerbaycan vize almak diğer ülkelere nazaran daha kolay denilebilir. Azerbaycan sınırına gidildiğinde yaklaşık 15 dolara hemen vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başvurunuzu internet üzerinden yapmayı düşünüyorsanız o zaman da yaklaşık 50 dolar vize ücreti yatırmanız gerekiyor.

Azerbaycan’da iş başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle mesleki yeterliliklerine uygun olan işleri tercih etmesi ve iş şartlarına uygun bir özgeçmişe sahip olmaları gerekiyor. Birçok Türk firmasının yatırım yaptığı ülkede çalışmak için Türk menşeli şirketlerde çalışabileceğiniz gibi Azerbaycan şirketlerinin de yayımladıkları iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Ülkemizde genellikle İŞKUR üzerinden yurtdışı işçi alımları yapılıyor. İŞKUR üzerinden iş başvurusu yaptığınızda hem daha güvenilir şirketlerle çalışmış olursunuz hem de sosyal haklarınızı daha titizlikle korunabilir. Bunun yanı sıra çeşitli kariyer sitelerinde de yayınlanan Azerbaycan iş ilanları bulunuyor. Kendi artlarına en uygun ilanlara başvuru yaparak Azerbaycan’da çalışma şansını yakalayabilirsiniz.

Azerbaycan’da Hangi İşlerde Çalışılabilir?

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da inşaat sektörü ön plandadır. Yeniden yapılanma sürecine giren ülkede devasa yatırımlar yapılmakta ve büyük inşaat projeleri yönetilmektedir. Eğer inşaat alanında yetkinliğiniz, deneyiminiz ve tecrübeniz varsa Azerbaycan iş ilanları vasıtasıyla yurtdışı tecrübesi de kazanabilirsiniz. Çalıştığınız firmaya ve yaptığınız mesleğe göre alacağınız ücrette doğal olarak farklılık gösterecektir. 

Vasıfsız olarak ülkede çalışmaya başladığınızda aylık maaşınızla kolayca geçinebilir hatta az da olsa birikim yapabilirsiniz. Mühendis, mimar, şantiye şefi ve bilişim uzmanı olarak Azerbaycan’da çalışmayı düşünüyorsanız tabii alacığınız aylık ücret oldukça yüksek olacaktır. Tüm bu şartları düşünerek yurtdışında çalışmak için Azerbaycan iş fırsatları size bambaşka bir kapı açacaktır. Azerbaycan’da çalışabileceğiniz işler ise şunlardır:

 • İnşaat işçisi
 • Ustabaşı
 • Tır şoförü
 • Güvenlikçi
 • İnşaat yöneticisi
 • Şantiye şefi
 • Duvar ve boya ustası
 • İnşaat teknikeri ya da inşaat mühendisi
 • Kaynakçı, elektrikçi veya fayans ustası
 • Bilişim uzmanı
 • Gıda sektöründe ise garson, komi ve aşçı olarak çalışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu