eDevlet

Yurtdışında Çalışmak İçin Meslekler

Yurt dışında çalışmayı istiyorsunuz ancak hangi mesleklerin yurt dışında kolay iş bulabileceği ile ilgili her hangi bir bilginiz yoksa haberimiz sayesinde iş garantisi olan yüksek maaşlı işler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yurtdışında çalışmak için meslekler aslında ülkemizden çok farklı değildir.  Avrupa’nın ekonomisi güçlü olan Almanya, Hollanda, İspanya, İngiltere ve Almanya’da iş bulma şansınız çok fazla değildir. Ancak Arap ülkeleri olan Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Irak ve İran gibi ülkelerde daha kolay iş bulabilirsiniz. Ayrıca Türk olan Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’da Türk vatandaşlarının kolay iş bulabildiği ülkelerdir.

Yukarıda saydığımız ülkelerde sürekli olarak yeni inşaat projelerine başlayan inşaat şirketleri ihtiyaç duydukları personel talebini Türkiye’de bulunan ofisleri sayesinde karşılamaktadır. Aşağıda detaylarını paylaşacağımız meslekler ilanlar ile yurt dışına en fazla iş imkanı olan mesleklerdir.

Yurtdışında Çalışmak İçin Meslekler

Yurtdışı İnşaat işçisi alımı: Yurt dışında iş arayanların büyük bir bölümü inşaat sektörü çalışanlarıdır. Elbette bu durumun en büyük sebebi kendini uluslararası platformlarda kanıtlamış Türk inşaat şirketleridir. Yurtdışı işçi alımı yapan firmalar inşaat sektöründe tecrübe kazanmış formen, mühendis, usta başı, iş makinası operatörü, duvar ustası, sıvacı, boyacı ve demirci gibi mesleği olan kişilere iş imkanları sunmaktadır.

Farklı coğrafyalarda girdikleri ihaleleri kazanan şirketler faaliyet gösterdikleri ülkelerde başta otoyol, hastane, stadyum, okul, köprü, metro, alış veriş merkezi gibi dev projelere yurt dışında çalışmak isteyene vasıflı işçi ve personel alımı gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışı aşçı garson ve komi alımı: Katar, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi zengin Arap ülkelerinde yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren firmalardan bahsetmezsek olmazdı. Bu meslek dallarının vasfından dolayı yurt dışında inşaat işçilerinden iş bulma olasılığı daha yüksektir. Türk vatandaşlarının oldukça fazla olduğu Avrupa ülkelerinde iş bulma şansı olan ustalar arasından lahmacuncu, dönerci, köfteci ve pideciler yayımlanan ilanlar ile aranmaktadır.

Bu sektörde tecrübe olmazsa olmazlardan biridir. Yiyecek içecek sektörü genellikle vasıfsız işçi alımı yapmamaktadır. Hizmet sektörü için yayımlanan tüm iş ilanlarında deneyim şartı bulunmaktadır. Eğer bu meslek dallarının birini ya da birden fazlasını yapabiliyorsanız bu alanda çok kolay iş bulabilirsiniz.

Yurtdışı tır şoförü alımı: Tır şoförü olarak uluslararası yollarda bir ülkeden diğerine yük taşıması yapan şoförlerin her birinin Avrupa ülkelerine seyahat edebilmeleri için shengen vizesine sahip olması gerekiyor. Elbette vize işlemleri tamamen lojistik firmaları tarafından takip edilen bir süreçtir. Ancak bu işlemlerin sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi için kesinlikle adli sicil kaydınızın temiz olması gerekiyor. Pasaport almasında ve sağlığında her hangi bir pürüz olmayan kişiler yurtdışı iş imkanlarına başvuru yaparak aylık 2 Bin 500 Euro maaş ile iş bulabilirler.

Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Diğer Meslekler

  • Yazılım Mühendisliği
  • Biyomedikal Mühendisliği
  • Diyetisyen
  • Ayak Hastalıkları Uzmanı
  • Petrol Mühendisi
  • Pazar Araştırma Analisti
  • Cilt Bakım Uzmanı
  • Meslek Danışmanı

Mutlaka okuyun: Ülkelere Göre Yurtdışında Maaşlar Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. mrb ben ahmet kaya Aşçıyım yaklasık 10yıllık soğuk sıcak otellerde ve restorantlarda aşçılık deneyimim var eyer ihtiyaç varsa yurt dışında sizinle çalışmak isterim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu