eDevlet

Araba Kredisi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Araba kredisi çekerek sıfır yada ikinci el araç satın alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Peki taşıt kredisi alırken nelere dikkat etmek gerekiyor.

Yeni bir araç almak ya da aracınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Fakat bunu yapabilmek için elinizde yeterli bir sermaye ne yazık ki yok. Bu durumda bankaların sunduğu finansman desteğine başvuru yapmaya kara verdiniz. O halde bankadan araba kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenleri bilmeniz gerekiyor. Faiz oranları, ödeme koşulları, vade oranları ve aylık taksitler gibi birçok detayı inceleyerek araç kredisine başvuru yapmanız yararınıza olacaktır. Biz de bugünkü yazımızda çekeceğiniz kredinin size getireceği avantajları ve dezavantajları araştırdık. Gelin şimdi araç kredisi çekerken uzmanların verdiği tavsiyeleri inceleyelim.

Ödeme Planınızı Değerlendirin!

Araç kredisi çekemeye karar verdiğinizde öncelikle ödeme planınızı belirlemelisiniz. Gelir-gider dengenizi ve daha önceden yapmış olduğunuz tasarruflarınızı gözden geçirin. Çünkü taşıt kredilerinde genel olarak 100 bin liraya kadar olan araç alımlarında aracın satış değerinin %30’u, 100 bin lira ve üzerindeki kredi tutarlarında ise araç fiyatının %50’si peşin istenebiliyor. Bu durumda yeteri kadar birikmiş paranızın olması son derece önemli.

Aylık Ödeme Tutarınızı Belirleyin!

Alacağınız araba kredisi için aylık ödeme tutarınızı belirlemeniz de ileriki zamanlarda sıkıntı çekmenizi önleyecektir. Bu durumda gelir durumunuzu tekrar değerlendirin ve eğer gelirinizin artmasını düşünüyorsanız artan, gelirinizin düşeceğini tahmin ediyorsanız da azalan aylık taksit miktarı seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz. Tabii banka ile yapacağınız kredi sözleşmesi gereği sabit taksitli kredi alternatifini de düşünebilirsiniz. Ayrıca aylık taksit ödemesiyle birlikte çekeceğiniz kredinin vadesi de çok önemlidir.

Eğer taksit ödemelerini çok uzun vadelere yayarsanız çok daha fazla faiz ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Böyle bir durumda karşınıza iki seçenek çıkar. Bunlardan birincisi; taksit tutarı düşük ancak ödeme süresi uzun, ikinci yol ise; taksit tutarı yüksek ama vadesi düşük. Mevcut gelirinizi göz önünde bulundurarak bu seçeneklerden birini değerlendirebilirsiniz. Ancak uzmanların verdiği önerilerde, aldığınız fiyattan satamayacağınız bir araç için alınacak kredinin kısa vadeli olması yönündedir.

Kredi Notunuz Önemli!

Yeni bir araç ya da ikinci el bir araç almak için başvuracağınız kredinin onaylanması için kredi notunuzun önemi büyük. Eğer kredi geçmişinizde herhangi bir sorun yoksa, daha önceki kredilerinizi düzenli olarak ödediyseniz, o halde endişelenmenize gerek yok. Bankanızın diğer kriterlerini de taşıdınız mı rahatlıkla araç kredisi alabilirsiniz.

Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Araba kredisi için birçok banka cazip faiz oranları ve uygun ödeme koşullarında finansman desteği sağlıyor. Tercih edeceğiniz bir bankanın en yakın şubesine giderek araç kredisi hakkında tüm detaylara sahip olabilirsiniz. Çünkü sıfır araçlar ve ikinci el araçlar için sunulan kredilerin faiz oranları ve kredi alma şartları birbirinden farklılık gösteriyor. Bazı bireysel müşteriler taşıt kredisi yerine normal tüketici kredisi alarak da araç almayı tercih edebiliyor. Ancak bu seçenek her durumda çok fazla da avantajlı görünmüyor. Fakat eğer kısa vadeli bir borçlanma yapmak istiyor, vade ve faiz oranları daha düşük olan kredi avantajlarını değerlendirmek istiyorsanız bankanızdan bu konu hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Özellikle ikinci el bir araç almak istiyorsanız, alacağınız aracın en az 5 yıllık ya da bazı bankalar 8 yıla kadar kredi verdiğini unutmayın. Dolayısıyla istediğiniz her model aracı kredi ile alamayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu