eDevlet

Emlak Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan yapıların tümü Kanun hükümlerine bağlı olarak emlak vergisine tabidir. Peki Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Konut, arazi, iş yeri ve arsa gibi taşınmaz mallar için her yıl emlak vergisi ödenmek zorundadır. Emlak vergileri kasım ve mayıs aylarında iki eşit taksit şeklinde ödenmekte ve farklı oranlarda hesaplanmaktadır. Bu yıl emlak vergisi değerleri, geçen yılın emlak rayici üzerinden yeniden değerleme oranının yarısı uygulanarak hesaplandı ve işleme konuldu. Peki, emlak vergisi hesaplama nasıl yapılır? Emlak vergisi oranları nelerdir? İşte biz de bugünkü yazımızda gayrimenkul sahiplerinin ve yeni gayrimenkul almayı düşünenler için emlak vergisi oranlarını ve hesaplama yöntemini açıkladık.

Emlak Vergisi Oranları Nedir?

Emlak vergisi oranları taşınmaz malların durumuna göre farklılık gösteriyor. Konut, iş yeri, arsa ve araziler için ödenecek emlak vergisi matrahları da farklı oranlarla hesaplanıyor. Emlak vergisi hesaplama oranları ise şöyledir: Konutlarda binde 1, iş yerlerinde binde 2, arsalarda binde 3 ve arazilerde ise bin 1 vergi hesaplama oranlarıdır. Ayrıca taşınmaz malların bağlı olduğu belediyenin statüsü de bu meblağın hesaplanmasında etkilidir. Şöyle ki, büyükşehir belediyeleri sınırları içerisinde yer alan gayrimenkullerin emlak vergisi hesaplama oranı 2 katı çarpılarak bulunur. Örneğin, rayiç bedeli 100 bin lira olan bir konut normal bir belediye sınırlarında ise ödenecek olan vergi 100 liradır. Aynı şartlardaki ev eğer büyükşehirlerden birinde ise o zaman ödenecek emlak vergisi ikiyle çarpılır ve 200 lira emlak vergisi ödenmek zorundadır.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Geçen yılın yeniden değerleme oranı 22,58 olarak açıklanmıştı. Az önce de belirttiğimiz gibi bu değerin yarısı alınacak şekilde bu sene ödenecek emlak vergi matrahını hesaplamak mümkün. Yani bu yıl vergi değeri hesaplaması 11,29 üzerinden yapılacak. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, diyelim ki geçen yıl bir konutun değeri 100 bin lira ve bu yıl hesaplamaya alınacak vergi değeri 111 bin 290 liradır. Bu değerlere göre 100 bin liralık bir ev için ödenecek olan emlak vergisi binde biri olarak hesaplanır ve bu yıl ödenecek vergi tutarı 111.290 lira olur. Ancak bu konut büyükşehirlerde bulunuyorsa o zaman ödenecek emlak vergisi 2 ile çarpılır ve 222,58 lira olarak ödenir.

İşyeri Olarak Kullanılan Konutlarda Vergi Nasıl hesaplanır?

Sahip olduğunuz evi daha önce iş yeri olarak kullandıysanız ve belediyeye yaptığınız bildirimde konutun iş yeri olduğunu belirttiyseniz ödeyeceğiniz emlak vergisi konutlarda uygulanan binde 1 oran değil iş yerleri için geçerli olan binde 2 üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla halihazırda konut olarak kullandığınız ev için iki katı emlak vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ilgili belediyeye başvuru yaparak konutun şu an için kullanılan fiili durumunu güncellemeniz ev olarak kaydettirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra günlük ya da aylık kiraya verilen konutlar için de iş yeri vergi hesaplama oranları geçerlidir ve konut sahipleri daha yüksek emlak vergisi ödemek zorundadır.

Mutlaka okuyun: Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu