eDevlet

Katar’da İş İmkanları, Katar İşçi Alımı Ve İş Başvurusu

Katar'da iş imkanları nelerdir? Katar'da iş yapan Türk firmaları hangileridir? Katar'da çalışma hayatı ve sosyal yaşam hakkında merak edilenler haberimizde.

Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin birçoğu mutlaka Katar’da iş imkanları konusunda araştırmalar yapmıştır. Son yıllarda Türkiye ile çok yakın ilişkileri içerisinde olan ülkede Türk yatırım firmalarının ağırlıklı olması nedeniyle birçok sektörde yurtdışı işçi alımı yapılmaktadır. Özellikle inşaat sektörü başta olmak üzere gıda, turizm ve hizmet sektörlerinde ki istihdam açığını yurtdışından karşılamak isteyen Katar, yurtdışı projelerde görev almak isteyen kişilerin cazibe noktası haline gelmiştir. Peki, Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da işçi maaşları ve Katar’da kaç paraya geçinilir? Bu soruların cevaplarını öğrenmeden Katar iş başvurusunu yapmamanızı öneriyoruz. İşte, Katar’da çalışmak için bilmeniz gereken önemli detaylar…

Katar İş İmkanları Neler?

Ortadoğu’nun en küçük yüzölçümüne ve yaklaşık 2,5 milyon gibi küçük bir nüfusa sahip olan Katar, en hızlı büyüyen ülkelerin başında geliyor. Özellikle 2020 dünya kupasının ülkede gerçekleştirilecek olması nedeniyle dev bir inşaat alanına dönen Katar, yurtdışında çalışıp yüksek gelir beklentisi olan kişiler için en avantajlı ülkelerden biri olarak görülüyor. Yerel halkın daha çok masa başı işlerde çalıştığı ülkede yabancı uyruklu vatandaşlar ise ağırlıklı olarak inşaat ve hizmet sektöründe çalışabiliyor.

Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinden gelen yabancı uyruklu işçiler, milyar dolarlık inşaat projelerinde ve dev petrol-doğalgaz şirketlerinde kendilerine çok rahat bir şekilde iş bulabiliyor. Ülkedeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının işletmesi Amerika, İngiliz ve Fransız şirketler tarafından yapılsa da bu sektörde çok sayıda yurtdışı personel ihtiyacı bulunuyor. Dolayısıyla Katarda ’da iş imkanları oldukça geniş bir yelpazede olduğunu söyleyebiliriz.  Bunun yanı sıra giderek büyüyen inşaat sektörünün yanı sıra demir-çelik sektörü de oldukça gelişmiş ve bu alanlarda da çalışacak işçilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Mutlaka okuyun: Katar’da Çalışmak Yaşam ve Katar’da İş İmkanları

Katar’da Hangi İşlerde Çalışılmalıdır?

Aslına bakarsanız Katar’da çalışmak hiçte o kadar kolay sayılmaz. Çünkü özellikle yaz aylarında 50 dereceyi bulan hava sıcaklıkları insanları bunaltmaktadır. Ancak iş olanaklarının çokluğu ve ödenen yüksek işçi maaşları nedeniyle tercih edilen ülkede çalışarak para biriktirmek oldukça kolay sayılabilir. Fakat bu dediğimiz daha çok Avrupa ülkelerinin vatandaşlarını kapsar. Çünkü Katar’da çalışan Hintli, Filipinli, Sri Lankalı ve Bangladeşli vatandaşlar maalesef çok düşük ücretlere çalışmakta ve bu kişilerin ülkedeki hayat standartları insanın içini burkmaktadır. Aylık 200 dolar gibi bir rakama 50 derece sıcak altında çalışmak hiçte kolay değildir. Bu nedenle ülkede bir sınıf farklılığından ve hatta modern bir kölelikten bahsetmek doğru olacaktır. Katar’da çalışan Türk işçilerin durumuna gelecek olursak şunlar söylenebilir.

Türkler daha çok inşaat sektöründe çalışmakta ve çalıştıkları firmalar Türk müttehitlerin yönettikleri şirketlerdir. Bu nedenle gerek çalışma şartları gerekse ödenen ücretler açısından Türk işçilerin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ülkede yürütülen inşaat projeleri için vasıfsız eleman alımı yapılmamasıdır. Bu alanda doğan vasıfsız işler için az önce bahsettiğimiz ülke vatandaşlarından faydalanılır. Ayrıca hiçbir Türk işçi 200 dolar gibi komik bir rakama Katar’da çalışmayı kabul etmez.

Ülkemizden ihtiyaç duyulan inşaat işçileri ise kalfa ve usta statüsünde olduğu için aldıkları ücretlerde çalıştıkları pozisyona göre değişir. Bu kişiler; fayans ustası, elektrik teknisyeni, ustabaşı, su tesisatçısı, mimar, mühendis ve vardiya şefleri gibi pozisyonlarda oldukça iyi sayılabilecek maaşlara çalışabilmektedir. Ayrıca Türk işçilerin iş bulabileceği diğer bir alan ise petrol şirketleridir.  Bunun yanı sıra ülkede kebap ustalığı, dönerci, kuaförlük ve şoförlük yapan Türk işçilere de rastlamak mümkündür.

Katar’da Maaşlar Ne Kadar?

Katar’da iş imkanları için bu ülkeyi tercih eden hem Türk işçiler hem de yabancı uyruklu işçilerin tek bir hedefi vardır ve o da daha iyi bir gelir seviyesine sahip olmak. Ülkenin geniş refah düzeyi ve zengin iş olanakları nedeniyle bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük nedeni tabiki işçilere ödenen maaşlardır. Peki, Katar’da işçilere ne kadar maaş ödeniyor? Katar’da ödenen işçi maaşlarına baktığımızda; çalışılan sektöre, firmaya ve pozisyona göre değiştiğini görüyoruz. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi özellikle Nepalli, Filipinli ve Bangladeşli işçiler oldukça düşük ücretlere çalışmaktadır. Çünkü bu ülkelerin vatandaşları genellikle vasıfsız işlerde değerlendirilmekte ve aylık olarak 200 dolar civarı bir gelir elde etmektedirler. Fakat Türk işçiler için böyle bir durum söz konusu değildir.

Amerika ve Avrupa ülkelerinden sonra en fazla aylık maaş ödemesi Türk işçilere yapılmaktadır. Örneğin bir Amerikalının aylık maaşı 10 bin dolar ile 15 bin dolar arası değişmektedir. Türk işçiler ise Türkiye’de kazandıkları paraların en az 3 katı hatta 5 katı gibi bir gelire sahip olabilirler. Peki Katar’da kaç paraya geçinilir? Öncelikle Katar’da yaşam giderlerinin pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Katar’da çalışacağınız firmanın ulaşım, uçak bileti, konaklama ve diğer sosyal haklarınızı tam anlamıyla karşıladığından emin olmalısınız. Çünkü tüm masraflarınızı düştüğünüzde elinizde en az 1000 dolar kalması gerekir. Ancak Türk işçilerin aldıkları yüksek maaşlar düşünüldüğünde ülkede yaşamak ve para biriktirmek oldukça kolay diyebiliriz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Selam aleyküm abi ben yurtdışı gitmek için çok istiyorum yardımcı olurmusun 4 kişiyiz mesleğimiz feyansçı duvarcı sıvacı alçı boya tl 05074461501

  2. elektrik teknikeriyim kaynak işleri su işleri de yaparım iş arıyorum.Özellikle yurt dışı işleri teşekkürler ihtiyac halinde elektrikçi tesisatcı boyacı fayanscı gibi elemanlarda bulurum pasaportlu işinin ehli teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu